Kuzey Kralı

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Kuzeyin Kralı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Kuzey Kralı ve Kış Kralı Binlerce yıl boyunca Kışyarı'nın Starkları tarafından kullanılan eski ünvanlardır. Andallar'ın Westeros'daki Güney krallıklarını yıkmasından sonra İlk İnsanlar'dan geriye kalan son krallıktır ve Kuzey'i Andal İstilası'na karşı başarıyla savunmuşlardır. Stark Hanedanı’nın arması buz beyazı zemin üstünde gri bir ulukurt'tur.

Tarih

Stark Hanesi'nin soyu Kahramanlar Çağı'nda yaşamış ve Uzun Gece'nin sonunda Sur'u inşa etmiş olan Mimar Brandon'a dayanır. Binlerce yıl boyunca, Kış Kralları'nın rakipleri, Dustinler, Kırmızı Kral, Flintler, Slateler, Umberlar, Lockelar, Gloverlar gibi hanelerle savaşmış ve onları egemenliği altına almıştır. Warg Kralı'nı ve Bataklık Kralı'nı yenilgiye uğratmışlar, Blackwoodlar'ı kaçmaya zorlamışlar, Greengoodlar'ı, Towerlar'ı, Amberlar'ı, ve Frostlar'ı kendilerine bağlamışlardır.

Aslında, "Kış Kralı" Starkların kendilerini Kışyarı merkezli yönettiği ilkel-krallığa ait bir ünvandı. Yüzyıllar sonra, Kuzey'deki hanelerin çoğunu kendi yönetimleri altında topladıklarında, kendilerine "Kuzey Kralı" demeye başladılar. Ünvanlar arasındaki geçişler 6,000 yıl önce, nihayetinde Starkların Boltonlara boyun eğdirmesinden sonra pekişmiştir. Sonraki zamanlarda, Starklar Kuzey'in tüm gücünü Andallar'ın saldırılarına karşı direnmek için kullandı.

Stark kralları genellikle Demir Adalar ve Sur'un Ötesi'nden gelen Yabanıllar ile savaşmışlardır. Üç kız kardeşe yağmasından sonra, Binlerce yıl boyunca Starklar Arrynler ile Isırık Koyu için savaşmışlardır.

Fetih Savaşı sırasında Fatih Aegon'a diz çöken Son Kuzey Kralı Torrhen Stark, Kuzey'in Yedi Krallığın bir parçası olmasını ve Demir Taht tarafından kontrol edilmesine izin vermiştir. O zamandan beri Stark lordları Demir Taht adına Kuzey Muhafızı görevini üstlenmişlerdir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Bu ünvan Lord Eddard Stark Demir Taht tarafından idam edilince, Beş Kralın Savaşı sırasında Robb Stark tarafından tekrar kullanılmaya başlanmıştır. Joffrey Baratheon'un krallığını reddeden, Kuzey ve Nehir lordları Nehirova'da Robb Stark'ı Kuzey ve Üç Dişli Mızrak Kralı ilan ettiler.

Kralların Çarpışması

Balon Greyjoy Beş Kralın Savaşı sırasında Kuzey'in belli bölgelerini işgal ettikten sonra, kendisini fetih hakkıyla Demir Adalar ve Kuzey Kralı ilan etmiştir

Kılıçların Fırtınası

Kendi çocuğunun olmamasından ve kardeşleri, Bran ve Rickon'un öldüğüne inanmasından dolayı, ve Tyrion Lannister'ın Sansa Stark ile olan evliliği ile Kışyarı'nda hak iddia edeceği korkusuyla, Robb piç kardeşi Jon Snow'u meşrulaştırmaya karar vermiş ve onu veliahtı ilan etmiştir. Jon karardan haberdar edilmeden önce, Robb Kızıl Düğün komplosuyla İkizler'de katledildi. Robb'a ihanet edenlerden biri, Lord Roose Bolton, Demir Taht tarafından yeni Kuzey Muhafızı ilan edildi

Kargaların Ziyafeti

Kral Balon'un kardeşi ve veliahtı, Euron Kargagöz de, Demir Adalar ve Kuzey Kralı olarak hüküm sürmeye devam etti, Menzil'e saldırdı.

Ejderhalarla Dans

Robb'un kendisini veliaht seçtiğinden habersiz olan Jon Snow, Kara Kale'de Gece Nöbetçileri'nin kardeşleri tarafından saldırıya uğradı ve muhtemelen bıçaklanarak öldürüldü.

Bilinen Kuzey Kralları