Kuzgun

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
© Fantasy Flight Games
Mesaj taşıyan bir kuzgun (TV Dizisi)

Kuzgunlar, Westeros’a özgün siyah tüylü büyük bir kuş türüdür. Dünyamızdaki bayağı kuzgunlarla benzerdir sadece eve dönüş içgüdüleri daha güçlüdür. Kuzgunlar kaleler ve şehirler arasında mesaj taşıma işinde kullanılmaktadır. Kumrular ve Güvercinler mesaj taşımak için eğitilmişler ama kuzgunlar daha güçlü uçuculardır, daha büyüktür, daha gözüpektir, çok daha fazla zekidir ve kendilerini şahin ya da doğan saldırılarına karşı savunabilirler.

Her kalenin kendi üstadı kendi kuzgun kümeleri ile ilgilenmekle yükümlüdür. Üstatlar Hisar’da daha zeki olduğu söylenen ve daha büyük olan beyaz kuzgunların yetiştiriciliğini yaparlar ve bu kuzgunlar mevsimlerin değiştiğini belirtmek için uçurulurlar. Kuzgunlar bazen papağanlar gibi insanların konuşmalarını taklit ederler. Kuzgunlar Ormanın Çocuklarının konuştuğu Gerçek Dil’i konuşabilirler ama insanlar bunu yapamazlar.

Çoğu kuzgunlar mesajları belli kaleler arasında uçup mesaj taşımak üzere eğitilirler. Çok az bazısı ise iki kale arasında uçmayı öğrenebilir. Bu tür kuşlar fazlasıyla değerlidir. Çok büyüdüklerinde bir kuzgun üç ya da dört hatta beş kalenin adını öğrenebilir ve emre göre herbiri arasında uçabilir. Yüzyıl boyunca yaşamış kuşlar kadar zekidirler.

Blackwood Vadisi’ndeki Kuzgunağaç kalesindeki tanrı korusunda devasa boyutta eski ve ölü bir büvet ağacı bulunmaktadır. Her akşam gün batımında yüzlerce kuzgun buraya gelir ve binlerce yıldır yaptıkları gibi tüm gece boyunca ağacın dallarına tünerler.

Ormanın Çocukları İlk İnsanlar’a uzak mesafeler arasında kuzgunla haberleşme yapmayı öğretmişlerdir. Yeşilgören olan çocuklar onların bedenlerine girerek bu vasıtayla kuşlarla konuşurlardı.

Gece Nöbetçileri Lord Kumandanı Jeor Mormont’un konuşabilen evcil bir kuzgunu vardır.