Lannister Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Casterly Kayası'nın Lannister Hanesi
House Lannister.png
Hane arması Kırmızı zemin üzerinde altın aslan.
Sözler 'Beni Kükrerken Duy'
Yerleşke Casterly Kayası
Şimdiki Lord Cersei Lannister, Vekil Kraliçe
Tyrion Lannister (Doğum Hakkıyla)
Bölge Batı Toprakları
Unvan Batı Muhafızı
Casterly Kayası Lordu
Lannisport Kalkanı
Kaya Kralı (Eskiden)
Bağlılık Kral Toprakları-Baratheon Hanesi
Diğer Kol(lar) Lannis Limanı-Lannister Hanesi
Darry-Lannister Hanesi
Silah Şanlı Kükreyiş (Kayıp)
Kurucu Zeki Lann
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Casterly Kayası-Lannister Hanesi, Yedi Krallık'ın Büyük Haneler'inden biridir ve Batı Toprakları'nın yönetici hanesidir. Yerleşkeleri Casterly Kayası'dır, hanelerinin diğer kolunun yönettiği Lannis Limanı'nın yanındadır. Armaları kırmızı zemin üzerine altın aslandır. Orijinal sözleri Beni Kükrerken Duyun dur ama orijinal olmayan ve yine çok bilinen sözleri Bir Lannister Her Zaman Borcunu Öder dir. Ayrıca Lannisterlar Batı Muhafızı'dır.

Altın saçlı, uzun ve gösterişli Lannisterlar, köklerini batıdaki dağlarda ve vadilerde güçlü bir krallık kuran Andal maceracılarına dayandırır.Kız taraflarının, İlk İnsanlar zamanında Casterly Hanesi'ni, yerleşkesi Casterly Kayası'ndan kovan Zeki Lann'a dayanmasıyla övünürler.

Lannisterlar Targaryen Saltanatı'nın Başlangıcı'na kadar batıyı Kaya Kralları olarak yönetmiş, sonrasında da Batı Toprakları Lordu olarak yönetmeye devam etmiştir. Hane, Lord Tytos Lannister zamanında çöküş dönemine girmiş ve zor zamanlar geçirmiş, ama Lord Tywin Lannister haneyi eski şanına kavuşturmuştur. Kızı Cersei'yi Kral Robert I Baratheon ile evlendirmiş, oğlu Jaime de Robert'ın Kral Muhafızları'ndan bir şövalye olmuştur. Hanenin üyeleri altın rengi saçlara ve zümrüt yeşili gözlere sahiptirler.

Tarih

İlk İnsan Kralları

Lannisterlar, Casterly Hanesi ortadan kaybolduktan sonra, Kahramanlar Çağı'nda Batı Toprakları'nın büyük bölümlerini Casterly Kayası'ndan yöneten İlk İnsanlardandı. Kökleri Casterly Hanesi'ni yerleşkeleri olan Casterly Kayası'ndan olan efsanevi figür Zeki Lann'e dayanır.

Yarı kaynaklı bilgilere göre, sayıları çoğalan ve Kaya'ya sığmaz olan hane bireylerinden bazıları Kaya'yı terk ederek yakınlara inip orada bir köy kurdular ve orayı Lannis Limanı'na dönüştürdüler. Böylelikle Lannis Limanı-Lannister Hanesi'ni kurdular. Sonrasında Kaya'nın Lannisterlar'ı Kaya Kralı olarak yönetmeye başladılar. Bilinen ilk Kaya Kralı Loreon I'dur. Ölümünden sonra Zeki Lann'de bu isimle anılmış olabilir.

Andal Kralları

Westeros'a yapılan Andal İstilası'na karşı Lannisterlar önce Andal lordlarına karşı koymaya çalışmış, sonradan bu politikayı değiştirip Andallar ile kendileri ve büyük İlk İnsan haneleri'nin kızları arasında evlilikler ayarlamışlardır. Vadi'deki durumdan faydalanarak, yeni Andal lordlarının kız ve erkek çocuklarını himayesine alarak onların yaver olmaları, şövalyelik eğitimi almaları, hizmetçi olarak çalışmaları veya rehine olarak tutulmaları için Casterly Kayası'na getirtmişlerdir. Bu zamanda Lannister Kralları'da çocukları ile Andal çocuklarıyla evlendirmiştir. Kral Gerold III erkek varis bırakmadan ölünce, Gerold'un tek kızının kocası Sör Joffrey Lydden, konseyin kararı ile taç giyip Lannister soyadını almıştır. Böylece Lannisterlar'ın soyu Andallar'dan, isimleri İlk İnsanlar'dan gelmiştir.

Casterly Kayası'nın, Castamere'in, Pendric Tepeleri'nin ve Altın Diş'in altın kaynakları, buradaki haneleri büyük hanelerin en zenginleri yapmıştır. Casterly Kayası'nın inşa edildiği kayalarda, pek çok altın madeni bulunmaktadır. Bu yüzden Lannister Hanesi Batı Toprakaları'nı bu yüksek ama rahatsız edici yerden, Sahip oldukları altın keseleri sayesinde tüm Westeros'u etkileyerek yönetmiştir.

Lannister Hanesi atalarından kalma Şanlı Kükreyiş adında bir Valyrian Çeliği kılıca sahipti. Ama Kral Tommen II, Valyria kalıntılarını araştırmak için gittiği yolculukta kılıç ile birlikte kayboldu. Lannisterlar yeni bir kılıç arayışlarına girdiler ama eski kılıçlarını aramayı da bırakmadılar.

Lelia Lannister, Demir Adalar'ın gösterişli dul kraliçesi, bir Boğulmuş Adam tarafından parçalandı. Bu yüzden onun yeğeni olan Kaya Kralı, Demir Adalar'ı yoksul bırakan bir savaş başlattı.

Targaryen Yönetimi

Fatih Aegon Westeros'a çıktığında, Yedi Krallık'ın hepsini fethemeyi planlıyordu. Kaya Kralı Loren I Lannister, Menzil Kralı Mern XI ile işgalcileri denize dökmek amacıyla ittifak yaparak ordularını birleştirdi. İki ordu Menzil'de birleşti, yaklaşık 55,000 kişilik orduya sahiplerdi ve sadece 10,000 kişilik Targaryen hatlarını yardılar. Fakat, Aegon ve kız kardeşlerinin ejderhaları vardı. İlk kez 3 ejderha da gökyüzüne salındı. O gün Gardener - Lannister birleşik ordusundan Mern ve oğulları da dahil dört bin asker yanarak öldü. Loren Ateş Tarlası'ndan sağ kurtulduktan sonraki gün Targaryen'lere bağlılığını bildirmiştir. Aegon da onu Batı Muhafızı, Lannisport Kalkanı ve Casterly Kayası Lordu ilan etmiştir.

Lannisterlar, Targaryen iç savaşı Ejderhaların Dansı'nda rol oynadılar. Savaş Kral Viserys I Targaryen'in ilk karısı Arryn Hanesi'nden Aemma'dan olan kızı ve varisi Rhaenyra Targaryen ile ikinci karısı Hightower Hanesi'nden Alicent'den olan oğlu Aegon arasında geçmiştir. Lord Jason Lannister, Lannister Hanesi'nin başı, o noktada kardeşi Sör Tyland Lannister ile Yeşiller'i destekledi. Tyland, Kral Viserys I döneminde Donanma Başı'ydı ve Küçük Konsey'in bir üyesiydi. Dans'ın başında Tyland Hazine Başı görevine getirildi ve Tyland, krallığın hazinesi ve tacın altınlarını dört bölüme ayırdı. Bir bölümü Braavos Demir Bankası'na güvenlik için emanet edildi. Bir kısmı güçlü bir korunma ile Casterly Kayası'na, bir kısmı da Eski Şehir'e gönderildi. Kalan kısım da Yeşiller tarafından rüşvet, hediyeler ve paralı asker alımında kullanıldı. Kızıl Çatal Savaşı'nda Lord Jason öldürüldü, Casterly Kayası'nı bir kargaşa halinde bıraktı. Lord Lefford'un yönettiği Lannister ordusu, Dans'ın en kanlı savaşı olan Göl Kıyısı Savaşı'nda parçalanmıştır. Kral Toprakları'nın Düşüşü'nden sonra Lydden, hazinenin bir kısmını geri vermesi ümidiyle işkencecilere teslim edildi.

Birinci Blackfyre İsyanı sırasında, Lord Damon Lannister, Targaryenlere sadık kaldı. Büyük isyancı komutan Sör Quentyn Ball tarafından Lannis Limanı'nın kapılarının dışında yenilgiye uğratılmıştır. Damon ve varisi Sör Tybolt, Ashford Turnuvası'na katıldılar. Damon ilk müsabakada Lord Leo "Uzundiken" Tyrell tarafından yenilmiştir, oğlu da şampiyon olmak için rakiplerini yenmiştir. Tybolt, babası Damon Büyük Bahar Salgını'nda öldüğünde lordluğu babsından devralmıştır. Gerold Lannister, Leydi Rohanne Webber'a talip olur ancak kardeşi Tybolt'un yanında, Casterly Kayası'nda kalmayı tercih eder. Aerys I Targaryen saltanatı başlarında Lord Dagon Greyjoy batı sahiline akınlar düzenlemeye başladığında, Tybolt onunla denizde savaşmak için gemiler inşa ettirir.

Lord Tywin Lannister

Tywin Lannister

Lord Tytos Lannister yönetiminde, hane zor zamanlar geçirmiş ve zayıflamıştır. Tytos'un bu zayıflığı ona bazı sonuçlar doğurmuştur. Sonunda oğlu Tywin, sancaktarlarını hizaya getirdi ve haneyi eski ihtişamına kavuşturdu. Yaptıkları sayesinde, Kral Aerys II'in Kral Eli oldu ve bu görevi uzun yıllar boyunca yürüttü. Aerys Denys Darklyn tarafından rehin alındığında, Tywin'in sakin yaklaşımı yüzünden çözümü bulmak altı ayı aldı. Bu Aerys'in paranoyasını arttırdı ve Aerys ile Tywin'in arası, Tywin'in kuzeni, karıs ve en güvenilir yardımcısı olan Joanna problemlerinden sonra açılmaya başladı. Tywin neşeli birisi değildi fakat karısı Joanna, oğlu Tyrion'u doğururken ölünce Tywin çok üzüldü ve kardeşi Kevan onun sağ eli oldu. Kız kardeşi Genna çocuklara annelik yaptı, kardeşi Tygett çiçek hastalığından öldü ve en küçük kardeşi Gerion, Valyria'ya yelken açtı fakat hiç geri dönmedi.

Tywin büyük bir aile mirası bırakmaya çalışırken, Casterly Kayası'ndaki durum oldukça işlevsizdi. İkiz çocukları Jaime ve Cersei küçük yaşta ensest ilişki yaşamaya başlamıştı. Cersei genç bir kız iken Kurbağa Maggy ile yaşadığı olay onun paranoyasının tohumlarını ekmişti. Bu olaylara şahit olan Melara Hetherspoon'u öldürmüştü. On üç yaşındaki Tyrion, Jaime ile dışarıdayken tanıştığı ve nişanşandığı Tysha ile ilişkisi Tywin tarafından vahşice bitirildi. Tywin, Martell, Hightower, Royce, Florent ve Tully Hanesi'ne kızlarını Tyrion ile evlendirme teklifi sunmuştur fakat hepsi reddedilmiştir. Jaime, Sör Arthur Dayne tarafından şövalye ilan edildi. Tywin, Jaime Aerys'in Kral Muhafızı olduğunda harap olmuştu. Kızı Cersei'yi kralın oğlu ve varisi Rhaegar ile evlendirme teklifini "Varisi Çalmaya Çalışmak" olarak değerlendiren Aerys'e karşı daha fazla dayanamadı ve Kral Eli görevinden istifa etti. Kızı Cersei ile Casterly Kayası'na döndü. Kral Toprakları'nda kalan Jaime'nin Cersei ile yakınlaşma planları suya düştü.

Robert'ın İsyanı

Kaya'nın Aslanları, Cristi Balanescu

Robert'ın İsyanı'nın çoğunda Lannisterlar tarafsız kaldı. Ancak Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda Rhaegar Targaryen'in ölmesiyle Tywin Targaryenlere karşı Robert'ın tarafına katıldı. Kral Toprakları'nı kuşattığında, kendisine bağlı olan Yüce Üstat Pycelle'in krala kapıları açma tavsiyesine karşın kapılar açıldığında şehri yağmalattı. Hala bir Kral Muhafızı olan Sör Jaime, son Targaryen kralı Aerys II'yi öldürüdü. Bu arada Tywin'in iki şövalyesi şehirdeki Targaryenler'den geri kalanı da öldürdü ve Lannisterlar böylelikle Robert'e kesin yoluyla bağlılıklarını gösterdiler.

Bu olaylardan sonra Tywin, kızı Cersei'yi Kral olan Robert ile evlendirdi. Bu evlilikten sonra Robert'ın Tywin'den aldığı borçlar Tywin'in gücünü arttırmıştır. Bundan böyle iç işlerine yönelen Tywin, Bütün aile üyelerinin Lannister soyadını yücelttirmesi için uğraşmıştır.

Baratheon Dönemi

Hem evlilik yoluyla hem de Kral Robert'in Lord Tywin'den aldığı yüklü borçlanmalarla Lannisterların kudreti giderek arttı. Tywin yine bu dönemde Lannister adını korumak adına aile üyelerini dizginlemek ve akrabalarının üstüne düşeni yapmasını sağlamak için çok çaba sarf etti.

Lannister Donanmasının Yakılması ile başlayan, Lord Balon Greyjoy ve kardeşleri Euron ve Victarion önderliğindeki Greyjoy İsyanı sırasında Lord Tywin, Kral Robert Baratheon ve Lord Eddard Stark'ın yanında yer alarak bu isyanın bastırılmasına katkıda bulundu.

Tywin, Kral Toprakları'na giderek Prens Joffrey'nin isim günü kutlamalarına katıldı. Kraliçe Cersei ve çocukları, Casterly Kayası'na dönerken Tywin'e eşlik etti. Tam bu esnada Robert'in Kral Eli Jon Arryn'in ölüm haberi ulaştı.


Son Olaylar

Taht Oyunları

Jaime Lannister, Lannister ordusunu yönetiyor.

Çok bilinmese de, Lord Tywin'in ikizleri, Kraliçe Cersei ve Sör Jaime, hayatlarının büyük bir bölümünde birbirlerini sevmiş ve ensest ilişki yaşamışlardır. Görünüşte Kral Robert Baratheon'un olan üç soylu çocuk, aslında Jaime'dendir. Lord Eddard Stark ve onun karısı Leydi Catelyn, Lannisterlar'ın, Kral Eli Lord Jon Arryn'i öldürdüklerini ve oğulları Bran'i öldürmeye teşebbüs ettiklerini düşünür. Bran, ikisinin ensest ilişkisini görmüştür ve ikinci şüphe doğrudur. Kral Robert, Jon'un oğlu Robert Arryn yerine Jaime'yi Doğu Muhafızı ilan etmiştir.

Leydi Catelyn, Yol Ağzındaki Han'da Tyrion Lannister'ı esir alır. Bunun üzerine Lord Tywin, Lord Eddrad'ı açık alana çekip onu esir almak amacıyla Nehir Toprakları'na saldırır. Buna rağmen Lord Eddard, Kral Toprakları sokaklarında Sör Jaime'nin saldırısı üzerine sakatlanır, bu yüzden Nehir Toprakları'na başka adamlar yollar.

Tyrion, Vadi'den kendi zekasıyla kaçar, bununla birlikte Lord Eddard, Cersei'nin entrikaları sayesinde tutuklanır ve savaş artarak devam eder. Tywi ve Jaime, Nehir lordlarına karşı zaferler kazanırlar ancak Tullyler kısa sürede Eddard'ın oğlu Robb'un kuzeyli ordusunua katılırlar.

Tywin, Yeşil Çatal Savaşı'nda Lord Roose Bolton'un yönettiği Stark ordusunu yener, ancak Tywin kandırılmıştır. Robb, Fısıltılı Orman Savaşı'nda Jaime'yi esir almıştır ve Kamplar Savaşı ile Nehirova'daki kuşatmayı kırmıştır.

Cersei'de çocukları adına, Starklar'ın Robert'a çocukları hakkındaki gerçeği söylemesinden korkar. Bu yüzden kuzeni ve Robert'ın yaveri Lancel Lannister aracılığı ile, Robert'ın av sırasında fazlasıyla sarhoş olmasını ve büyük bir yaban domuzu tarafından ölümcül bir yara almasını sağlar.

Sonrasında Cersei ve Jaime'nin oğlu Joffrey tahta oturur. Lord Eddard'ın idam edilmesi emrini verir ve tüm barış şartlarını yok eder. Jaime'nin yokluğuna rağmen onu Kral Muhafızları Lord Kumandanı ilan eder. Tywin Kral Eli görevine getirirlir ancak kendisi savaş sahasında olduğu için oğlu Tyrion'u bu görev için yollar.

Kralların Çarpışması

Lord Tywin ve ordusu.

Robert'ın kardeşleri, Stannis ve Renly, Joffrey I yönetimindeki Demir Taht'a ayaklandılar. Robb Stark, Kuzeyin Kralı ilan edildi. Böylelikle Beş Kralın Savaşı başlamış oldu.

Tyrion ve Cersei, Kral Toprakları'nda birbirleri ile yarışırlar, Tyrion karşılaşmada üstünlük sağlar. Müttefik arayışlarına girdikleri için, Martell Hanesi ile ittifak oluşturmak amacıyla Joffrey'nin kız kardeşi Prenses Myrcella Baratheon ile Trystane Martell'i nişanlarlar. Prenses'in gemisinin Dorne'a gitmek için limandan ayrıldığı gün, Kraliyet maiyeti Kral Joffrey'nin saldırganlığı sonucu Kral Toprakları sokaklarında çıkan Ekmek İsyanı'nın ortasında kaldılar.

Jaime, Nehirova zindanlarından kaçma teşebbüslerinde bulunsa da sonuç başarısız olur. Cersei de yatağında onun oluşturduğu boşluğu Sör Lancel Lannister ile doldurur.

Stark güçleri Batı Toprakları'nı işgal etmeye başladığında, Lord Tywin Harrenhal'dan ayrılır fakat Geçitler Savaşı'nda Sör Edmure Tully tarafından bölgelerine girişi engellenir. Sonuç olarak Öküzağzı Savaşı'nda Kral Robb'un ordusu, Sör Stafford Lannister'in ordularını yok eder ve Batı Toprakları işgaline devam eder. Ancak Lord Tywin, Kral Stannis'in Kral Toprakları'na saldırdığını duyduğunda Kral Toprakları'na yakındı. Tywin'in gelişi, Tyrion'un savunma hazırlıkları ve Tyrell Hanesi ile ittifak kurulması sayesinde, Cersei'nin Kral Joffrey'i şehrin surlarından almasına ve Altın Pelerinliler'in neredeyse parçalanmasına rağmen Karasu Savaşı'nda Kral Stannis yenilgiye uğratıldı.

Karasu'nun ardından, Kral Stannis'in pek çok sancak beyi Joffrey'e diz çöker. Lord Tywin yönetimi oğlundan devralır. Darry Lancel'a verilir ve Darry-Lannister Hanesi kurulur.

Leydi Catelyn, dönek Theon Greyjoy tarafından oğlu Bran ve Rickon'un öldürüldüğü haberini alır. Bunun üzerine Kral Toprakları'ndaki kızları Sansa ve Arya ile değiştirilmesi karşılığında gizlice Jaime'yi serbest bırakır. Bilmediği şey ise Arya'nın çoktan Kral Toprakları'ndan kaçmış olmasıydı.

Kılıçların Fırtınası

Tywin, Tyriom'u varisi yaparak Kaya'yı ona vermeyi reddetti., bunun yerine onu Hazine Başı yaptı ve Kışyarı'nı almak için onu Sansa Stark ile evlendirdi. Böylelikle kızın, Tyrelller'in varisi Willas ile evlenmesini engelledi. Kardeşi ve sağ kolu, Sör Kevan LannisterKanun Başı olarak atadı.. Tywin ayrıca Joffrey ile Margaery Tyrell'i nişanladı ve Cersei'yi bu sefer Willas Tyrell ile evlendirmeye çalıştı , Lord Mace Tyrell, annesi Leydi Olenna Tyrell yüzünden bunu reddetti. Cersei Küçük Konsey'den uzaklaştı ve Kral Joffrey'nin vekili olmayı bıraktı. Tywin tekrardan Doğu Muhafızı olarak Arryn Hanesi'ni atadı ve Hisar'ın Tyrelller'den Gormon Tyrell'i Yüce Üstat olarak atayacağını duyunca Pycelle'i bu göreve geri getirdi.

Tywin, Robb Stark'ın, kendisinin küçük bir sancakbeyinin kızı olan Jeyne Westerling ile evlendiğini duyunca, Jeyne'in annesi, aşağılanmış Lord Walder Frey ve fırsatçı Lord Roose Bolton ile Kuzey Kralı'nı devirme planları yaparlar. Bu komplo,Edmure Tully 'nin İkizler'de bir Frey kızı ile evlendiği düğünde, Robb, Leydi Catelyn ve pek çok insanın, Freyler'in çatısı altında misafir oldukları halde öldürülmesi ile gerçekleşti. starklar ve Tullyler güçten düştü, onların yerine Lannister destekli Bolton Hanesi ve Harrenhal'ın Baelish Hanesi getirildi. Onların pek çok sancakbeyi Kızıl Düğün ardından Kral barışını seçmek zorunda kaldılar. Renly ve Robb'un ölümüyle, Stannis onların birkaç takipçisini kendi tarafına çekmeyi başardı, Greyjoylar Kuzey'e odaklandı. Lannisterlar artık gücün zirvesindeydi.

Kral Joffrey beklenmedik bir şekilde kendi düğününde öldürüldüğünde, Cersei ön yargılı davranarak bu olaydan Tyrion'u suçladı. Tywin, Mace Tyrell ve Dorne'nun Kızıl Yılanı Prens Oberyn Martell ile yargılamada jüriydi. Tyrion, arkadaşı olduğunu düşündüğü kişilerin bile onun aleyhine ifadeler vermesinden ve orada aşağılanmasından sonra Dövüşle Yargılama talep etti. Kraliyet şampiyonu Sör Gregor Clegane 'e karşı, Tywin zamanında Kral Toprakları'nı yağmalarken öldürülen kardeşi Prenses Elia'nın intikamını almak için Prens Oberyn, Tyrion'un şampiyonu oldu . Oberyn kaybeder ve Tyrion ölümle cezalandırılır. Bu sırada Jaime, Leydi Catelyn'in yeminli kılıcı Brienne Tarth ile Kral Toprakları'na gelir. Yolda, taraf değitirip Stark Hanesi adına Harrenhal'u yöneten paralı asker Vargo Hoat'un emriyle sağ elini kaybeder. Başkente dönerken değişmiştir, bu durum onun ailesi ile kavgalaşmasına sebep olur. Lord Tywin ile tartışır, Casterly Kayası'nın varisi olmak için Kral Muhafızlığı görevinden istifa etmeyi reddeder. Tyrion idam edilmeden önce Jaime tarafından serbest bırakılır; Tyrion Cersei hakkındaki gerçekleri söyler ve yapmadığı halde Joffrey'i öldürdüğünü kabul ederek Jaime'ye yalan söyler. Kaçısı sırasında Tyrion, Lord Tywin'i bir arbalet ile öldürür.

Kargaların Ziyafeti

Tywin'in ölümünden sonra yeni taç giymiş Tommen I'ın vekilliğini Cersei sürdürür.

Tywin'in ölümü Lannister Hanesi'ni geri plana taşıdı. Cersei yeni taç giymiş Tommen I'in vekaletini alarak, kendisinin babasından daha iyi bir yönetici olduğunu kanıtlamaya çalışır. Babasının yaptıklarını göz ardı ederek, Küçük Konsey'i kendi yalakalarıyla yeniden yapılandırır. Vekil Kraliçe olaraki Jaime'i Kral Eli yapmaya çalışır, fakat o bunu reddeder - Cersei ona onu sevdiği için aptal olduğunu söyleyerek karşılık verir. Tywin'in cenazesinden sonra, Cersei Jaime'yi, Nehirova Kuşatması'nın yönetiminden başlayarak Nehir Toprakları'nı toparlaması için yollar. Jaime bu görevdeyken, sol elini kılıç eli yapmak için çalışmaya başlar ve Darry'ye, kuzeni Lancel ile yüzleşmeye gider,kendisi oranın lordudur fakat İnanç Militanları'na katılma kararı almıştır.

Kevan Lannister Cersei'yi Casterly Kayası Leydisi olarak kabul eder. Cersei ona Kral Eli görevini teklif eder, wfakat Kevan, cersei vekilliğini ona devretmediği sürece bunu yapmayacağını söyler. Cersei bu güçten vazgeçmeyi reddeder ve Sör Daven Lannister'ı Sör Kevan'ın yerine yeni Batı Muhafızı olarak atadı ve Sör Damion'ı Kaya'nın kale muhafızı yaptı. Sonunda Sör Harys Swyft'i El görevine getirdi, çünkü kendisi itaatkar bir adamdı ve Sör Kevan'a karşı rehine olarak kullanılabilirdi. Cersei Tyrion'un başına ödül koydu, bu yüzden krallığın insanları pek çok suçsuz cüceyi öldürdü, fakat bir başkasının onu saklaması ihtimaline karşı Cersei ödülü kaldırmadı. Tommen'in, Kraliçe Margaery ile evlenmesine rağmen, Cersei Tyrelller'den şüphelenmeye ve onların çöküşü için planlar yapmaya devam etti. Kendisinden şüphelendiği hizmetçisini, Gregor Clegane'i (Kızıl Yılan'ın zehirli mızrağı ile öldürülmüştü.) ölümden döndürme çabaları ile uğraşan, günahkar, kovulmuş üstat ve yeni Fısıltıların Efendisi Lord Qyburn'e teslim eder. Kraliçe Margaery, kardeşi Loras Tyrell'in Kral Tommen'in silah ustası olması konusunda ısrarlarda bulunur; Cersei'nin sürekli reddettiği ısrarlarda. Euron Greyjoy'un demiradamları Menzil'e saldırmaya başladığında, Cersei, kaldede çıkacak büyük bir fırtınanın Redwyne filosunu yoketmesini umarak, Loras'ı Ejderha Kayası Kuşatması'nın komutasını alması için yollar. Umutları Loras'ın, üzerine kaynar yağ dökülerek ağır yaralandığı haberini aldığında gerçekleşir. Cersei, Kraliyet'in tüm borçlarını durdurarak yeni bir Kraliyet Filosu inşa ettirmeye başlar.Bu durum Braavos Demir Bankası'nı, Yedi İnancı'nı ve Tyrion'un seçtiği Yüce Septon'u kızdırır. İnancı, İnanç Militanları'nı geri getirerek yok etmeye çalışıyor, ancak yeni seçilen Yüce Septon onu zina, cinayet ve pek çok suçtan tutuklatıyor. Cersei hızlıca Jaime'ye bir mektup yollar, dövüşle yargılamada onu savunmasını ister, fakat Jaime mektubu cevaplamadan yakar. Lord Orton Merryweather, Harys Swyft yerine el olarak seçilmişti, başkenti terk eder ve Yüce Üstat Pycelle, Kral Tommen'i kontrol altına alır ve Kevan Lannister'dan Lord Vekil olarak Kral Toprakları'na dönmesini ister.

Ejdehaların Dansı

Sör Kevan Lannister, Vekil Lord olarak işe Cersei'nin çuvallayan politikasını düzeltmeye çalışarak başladı. Tyrell Hanesi'ni de dahil etmek adında, Lord Mace Tyrell'i Kral Eli olarak atadı. Tyrell sancak beyleri Lord Paxter Redwyne ve Lord Randyll Tarly'i de Küçük Konsey'in birer üyesi haline getirdi. Ayrıca Lancel ile ilişkisi yüzünden, artık hapis tutulan Cersei ile yüzleşmeye gitti. Orada ona duruşmanın sonucu ne olursa olsun, onun yönetiminin son bulduğunu söyledi. Cersei'nin saçları kazıtılmış ve çıplak bir şekide Kral Toprakları boyunca yaptığı Kefaret Yürüyüşü esnasında Kevan, Kral Tommen'in bu olaya şahit olmamasını sağladı. Qyburn ise Sör Robert Strong'u yeni şampiyon olarak Cersei'ye takdim etmiştir.

Varys tarafından serbest bırakılmış Tyrion deniz üzerinden Pentos'a götürüldü. Varys'in de dostu olan Pentos Efendisi Illyrio Mopatis Tyrion'a, onu Daenerys Targaryen'e götürecek bir yolculuk ayarlar. Bu yolculuk esnasında Tyrion yolculardan birinin aslında Jon Connington olduğunu fark eder. Jon Connington eskiden Aerys II Targaryen'in Kral Eli'ydi ve Aerys'in oğlu Prens Rhaegar'ın da dostuydu. Jon, beraber seyahat ettiği gencin aslında Kral Toprakları'nın Yağmalanması esnasında öldüğü düşünülen, Prens Rhaegar'ın oğlu Aegon Targaryen olduğunu açıklar.

Selhorys'daki genelevdeyken Tyrion bir diğer sürgün lord, Ser Jorah Mormont tarafından Daenerys'e götürülmek üzere kaçırılır. Meereen'e giden yolda Tyrion , Penny adında, Joffrey'nin düğününde gösteri yapmış bir cüce ile tanışır. Yolculuk esnasında Selaesori Qhoran adlı geminin batması yüzünden üçlü yakalandı ve köle olarak satıldılar. Eğer Kraliçe Daenerys engel olmasaydı Daznak'ın Çukuru'nda aslanlara yem olacaklardı. Onları satın alan Efendi Yezzan zo Qaggaz kanlı ishalden ölünce Tyrion, Ben Plumm'ın taraf değiştirerek tekrar Daenerys'i desteklemesinden yararlanarak Penny ve Jorah ile İkinci Oğullar'a katıldılar.

Jaime, Kuzgunağaç Kalesi Kuşatması'nı barışla sonlandırmayı başardı. Böylelikle güneyde Robb Stark'a sadık kalanların son kalesi de düşmüş oldu. Metelikağacı'ndayken beklenmedik bir şekilde Brienne Tarth ile karşılaşan Jaime, Brienne'in Sansa Stark'ın başının Tazı ile dertte olduğunu söylemesi ile onunla gider.

Kevan ve Küçük Konsey, bir yandan İnanç Militanları ile , diğer taraftan Aegon Targaryen ile Altın Mürettebat'ın Fırtına Toprakları'na yaptığı çıkarma ile uğraşmaktadırlar. Ne yazık ki Varys ve küçük kuşları, Yüce Üstat Pycelle'i ve Kevan'ı Yüce Üstat'ın odasında öldürür. Aegon'un destekçisi olan Varys, Vekil Lord'un bu şüpheli ölümüyle Casterly Kayası ile Yüksek Bahçe'nin arasının özellikle Cersei yüzünden iyice açılacağını düşünmektedir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Lannister Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi boyunca bilinen Lannister Hanesi üyeleri:

Hanenin hangi kolundan geldiği bilinmeyen hane üyeleri;

Tarihi Üyeler

Orjinal Soy

Andal Soyu

Soy Ağacı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tytos
 
Jeyne Marbrand
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tywin
 
Joanna
Lannister
 
Kevan
 
Dorna Swyft
 
Emmon Frey
 
Genna
 
Tygett
 
Darlessa Marbrand
 
Gerion
 
Briony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
Baratheon
 
Cersei
 
Jaime
 
 
 
 
Lancel
 
Martyn
 
 
Janei
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyrek
 
Ermesande Hayford
 
Joy
Tepe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey
Baratheon
 
Myrcella
Baratheon
 
Tommen
Baratheon
 
Tyrion
 
Sansa
Stark
 
Willem
 
Soy Devamı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yeminli Haneler

Alıntılar

Lannisterlar çok kibirlidir. Kraliyet armasının altında olmak yeterlidir sanırsın ama hayır. O, Annesinin soyunu kralın soyuyla bir tutmaya çalışıyor.

- Jon Snow, Arya Stark'a


Lannisterlar, centilmence yapılmış olsun veya olmasın, işe yarar hiçbir teklifi geri çevirmezdi

- Tyrion Lannister'ın düşünceleri


Tyrion: Biz Lannisterlar'ın da belli bir gururu var.

Catelyn: Gurur mu? Bazılarımız ona kibir diyoruz. Kibir, açgözlülük ve güç arzusu.
Tyrion: Ağabeyimin kibirli bir adam olduğuna şüphe yok. Babam açgözlülüğün timsalidir, ve tatlı ablam Cersei'nin aldığı her nefes güç kazanma arzusuyla doludur. Buna rağmen ben... ben küçük bir kuzu kadar masumum. Sizin için

melememi ister misiniz?

- Tyrion Lannister ile Catelyn Stark arasındaki konuşma


Bir Lannister her zaman borcunu öder.

- Tyrion Lannister, Bronn'a


Kimse bir Lannister'ın kanını bedel ödemeden dökemez.

- Tywin Lannister, Tyrion Lannister'a


Casterly Kayası'nın Lannisterlar'ı kalabalık ve doğurgandı

- Catelyn Stark'ın düşünceleri


Kurt hangi hakla aslanı yargılar? Hangi hakla?

- Jaime Lannister, Brienne Tarth'e


Leydim, size kimse söylemedi mi? Lannisterlar yalan söyler.

- Roose Bolton, Brienne Tarth'a


Bütün Lannisterlar şöhret budalası değiller.

- Kevan Lannister, Jaime Lannister'a


Lannisterlar kolayca düşman ediniyorlar ama dostlarını ellerinde tutmak konusunda güçlük yaşıyorlar.

- Haldon, Jon Connington'a


Tyrion: Lannister onurum üstüne söz veriyorum.
Jorah: Lannisterlar'ın onuru yok

- Tyrion Lannister ve Jorah Mormont arasındaki konuşma