Lelia Lannister

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
544px-Hoare.png
Lelia Lannister
House Lannister.png
Karakter Bilgisi
Unvan Demir Adalar'ın Kraliçesi
Hoare Kalesi Leydisi
Gösterişli Dul Kraliçe
Bağlılık Lannister Hanesi
Hoare Hanesi
Kültür Westeros
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Lelia Lannister, Lannister Hanesi'nden bir leydi ve Kral Harmund II Hoare evliliği ile Demir Adalar Kraliçesidir.

Tarih

Harmund II Hoare, bilinen adıyla Pazarlıkçı Harmund gençliğini Casterly Kayası'nda Lannister gözetimi altında geçirir. Demir Adaların Kralı olunca, Kaya Kralı'nın kızı olan ve batının en güzel çiçeği olarak bilinen Leydi Lelia ile evlenir. Çocukları Yedi İnancı tarafından yetiştirilir.

Lelia'nın en büyük oğlu Harmund III Hoare kral olduğunda, birçok demirdoğumlu ve boğulmuş adamın yaptığı yağmayı, tuz karısı ve köle almayı yasaklar. Örümcek Kuşu olarak bilinen bir boğulmuş adamın başlattığı başarılı isyan sonucunda Harmund III'un küçük kardeşi Hagon Hoare tahta geçer. Harmund III ve Gösterişli Dul Kraliçe, Boğulmuş Tanrı'dan döndükleri için sakat bırakılırlar. Lelia'nın dudakları, kulakları, göz kapakları ve dili kesildi. Daha sonra bir dargemi ile Casterly Kayası'na gönderildi.

O dönemde Lelia'nın yeğeni olan Kaya Kralı bu duruma çok öfkelenir ve demirdoğumlulara karşı bir savaş başlatır. Savaşın yedinci yılında Kalpsiz Hagon, Sör Aubrey Crakehall tarafından yenilir. Kendisi ölüme çarptırılıp asılmadan önce, Lelia'ya yapılanların aynısı ona da yapılır.