Loras Tyrell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TyrellHanesi.png
Lorastyrell.png Loras Tyrell Rainbow Guard.png
Kingsguad.png
Sörlorastyrell.jpeg
Karakter Bilgisi
Lakap Çiçek Şövalyesi
Hercai Menekşe Şövalyesi
Sör Papatya
Unvan Sör
Gökkuşağı Muhafızları Lord Kumandanı
Bağlılık Tyrell Hanesi
Gökkuşağı Muhafızları
Kral Muhafızları
Kültür Menzil
Doğum 282FSYüksek Bahçe
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Oyuncu Finn Jones
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6

Sör Loras Tyrell, Lord Mace Tyrell’in üçüncü oğludur. Çiçek Şövalyesi olarak da bilinir. Çok yetenekli bir şövalye ve mızrak dövüşçüsüdür. Loras'ın turnuvalardaki başarıları, göz kamaştırıcı yakışıklılığı ve yaptığı gösterişli şovlar onu Yedi Krallık'daki müsabaka meydanlarının meşhur bir şahsiyeti yapmıştır. Ailenin üçüncü oğlu olduğunu belirten yeşil zeminin üzerinde 3 tane altın rengi gül olan kişisel bir hanedan arması vardır.

Görünüş ve Kişilik

Sör Loras altın sarısı gözleriyle ve uzun dalgalı kahverengi saçlarıyla son derece yakışıklı biridir. Tyrion Lannister, Sör Loras'ın yakışıklı olduğunu ve şimdiden onun bir efsane olduğunu düşünür. Tyrion, ayrıca Yedi Krallık'daki kızların yarısının Loras’la yatmak istediğini ve bütün erkeklerin de onun gibi olmak istediği fikrindedir. Sansa Stark'da Loras'ı kıvrak vücudu ve endamlı güzel gözleriyle çok yakışıklı bulmaktadır.

Loras henüz genç ve narin bir yapısı olmasına rağmen, yetenekli bir savaşçıdır. Kılıcı, baltayı ve gürzü öldürücü etki yaratabilecek kadar iyi kullanabilmektedir. Sıradan halk özellikle de kadınlar kendisini çok sevmektedir. Nazik biri olmasına karşın yine de zafere aç, çabuk sinirlenebilen ve tez canlı bir yapısı vardır. Tyrion onun çabuk sinirlenen bir genç olduğunu düşünür. Prens Oberyn Martell, Loras'ın iyi bir turnuva dövüşçüsü olduğu kadar iyi savaşçı olmadığına inanır.

Tarih

Gençliğini Fırtına Burnu’nda yetiştirilerek geçirmiştir. Loras burada Lord Renly Baratheon’un uşağı ve yaveri olarak hizmet vermiştir. Bu durum muhtemelen aralarındaki gizli aşk ilişkisini başlatan olaydır. Bu pek yaygın olarak bilinmese de, aralarındaki yasak ilişki saraydaki çeşitli kişiler tarafından bilinir. Loras, Sör Jaime Lannister'ı Prens Joffrey Baratheon'un isim günü turnuvasında yenmiştir. Loras zırhını Tobho Mott'dan satın almıştır.

Ciceksovalyesi.jpg

Son Olaylar

Taht Oyunları

Loras Tyrell, El Turnuvası'na üzerine değerli taşlar işlenmiş zırhı ve üzeri güllerle kaplı bir pelerin giyerek katılmıştır. Sör Robar Royce ve Kral Muhafızları'ndan üç kişiyi mağlup etmiştir. Sör Loras kazandığı her zaferin ardından kalabalığın içindeki güzel bir kıza beyaz bir gül uzatmıştır. Daha sonra Sansa Stark'a ise kırmızı bir gül vermiştir, Sansa bu güzel nezaketten dolayı mahcup olmuştur ve Loras’a gönlünü kaptırmıştır.

Loras'ın çok yiğit biri olduğu düşünülse de Sör Gregor Clegane'e karşı kızışmış bir kısrakla çıkmıştır ki bu durum bazıları tarafından hileli bir taktik olarak dikkate alınır. Bu kısrak dev şövalyenin aygırını öfkelendirmiştir ve aygır Gregor'u üzerinden atmıştır. Daha sonra Gregor, Loras’a saldırmak için yönelmiştir. Sandor Clegane'in Loras'ın yardımına koşmasının ardından Loras bunun bedeli olarak final müsabakasına çıkmaktan feragat ederek Sandor'a hükmen kaybetmiştir. Renly Baratheon ve Loras, Kral Robert Baratheon'un Kraliçe Cersei Lannister'ı reddedip onun yerine Loras'ın kız kardeşi Margaery Tyrell'i geçirmesi için gizlice bir komplo kurmuşlardır. Renly, Lord Eddard Stark'ın yanına gidip ona bir resim göstermiştir, Eddard'ın bu resmi merhum kız kardeşi Lyanna Stark’a benzetmesini ummuştur fakat bu işe yaramamıştır.

Eddard Stark, Kral Robert'in yerine Demir Taht’ta oturduğu zaman Gregor Clegane’i öldürmesi için Beric Dondarrion önderliğinde bir grup birlik göndermiştir. Loras kendisi yerine Beric seçildiği için hayal kırıklığına uğramıştır.

Loras, Petyr Baelish tarafından Robert'ın ölümünden sonra peş peşe gelen krizlerde Lord Stark için Cersei'ye karşı olası bir müttefik olarak bahsedildi ama Eddard Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri'ne sahip olması gerektiğine karar verdi.

Renly’nin iktidarı ele geçirmek için Lord Stark’dan istediği yardım talebinin reddedilmesinin ardından Renly Kral Toprakları’nı terk etmiştir ve Sör Loras da 50 askeri ile birlikte onunla güneye doğru yol almıştır. Varys, Fırtına Burnu’na ya da Yüksek Bahçe’ye gittiklerinden kuşkulanmıştır. Joffrey Baratheon tahta çıktıktan sonra, Loras ve Renly'nin her ikisi de Kral'a sadakat yemini etmesi gereken soylular arasında zikredildi aksi takdirde ihanet ile suçlanacaklardı.

Sör Loras Tyrell TheMico.jpg

Kralların Çarpışması

Renly Demir Taht’da hak iddia ettiği zaman, Loras ve diğer Tyrell Hanesi üyeleri bu iddianın arkasında durmuşlar, Loras'ın kız kardeşi Margaery'i Renly ile evlendirerek ve Mace Tyrell'i Kral Eli yaparak desteklerini güçlendirmişlerdir. Renly ordusunu Yüksek Bahçe'de toplamış, Loras’ı geleneksel Kral Muhafızları'nın tuhaf ve gösterişli bir versiyonu olan Gökkuşağı Muhafızları’nın başı yapmıştır. Böylece ikisi Renly’nin evlenmesinden sonra bile bağlı kalmışlardır. Renly ilerleyişi sırasında Acı Köprü’de uzun balta kullanan 116 tane şövalyenin katıldığı büyük bir meydan müsabakası düzenlemiştir. Loras bu müsabakada finale kalan savaşçılardan biridir ama Gökkuşağı Muhafızları’nın son yeri kendisine verilen Brienne Tarth tarafından yenilgiye uğramıştır. Renly’nin abisi Stannis Baratheon ile Fırtına Burnunda yaptığı barış görüşmesi başarısızlıkla sonuçlanınca Renly yaklaşan savaş için Loras’ı öncü kuvvetin liderliğini yapması için atamıştır. Randyll Tarly, Guyard Morrigen ve diğer pek çok aday yerine Loras seçilmiştir. Renly'e yapılan suikastin ardından Loras öfkeden deliye dönmüş, o sabah Renly’i korumakla görevli iki Gökkuşağı Muhafızı Emmon Cuy ve Robar Royce'yi öldürmüştür. Loras bu suikastın Brienne tarafından işlendiğine inanmış, onu veya orada bulunan diğer kişi Catelyn Stark'ı yakalayamamıştır. Loras ailesi ile birlikte Menzil'in izleyeceği yolu planlamak için Acı Köprü’ye dönmüştür. Tyrelller burada Renly’nin ordusundan asker toplaması için Stannis tarafından gönderilen iki şövalye Parmen Crane ve Erren Florent'i yakalamışlardır. Tyreller, Stannis’e karşı Lannisterlara katıldıklarında Loras Karasu Savaşı’nda abisi Garlan Tyrell'in yanında savaşmıştır. Garlan bu savaşta Renly'nin savaş zırhını giymiş ve ölmüş krallarını taklit etmiştir. (Zırh,Loras’ın giymesi için fazla genişti). Daha sonra Loras,Joffrey Baratheon’nun Kral Muhafızları’nın üyesi yapılmıştır.

Kılıçların Fırtınası

Loras kız kardeşi Margaery'i kraliçe olunca koruması için babasının emriyle Kral Muhafızları’na katılmıştır. (Gerçi bu Serçeparmak tarafından planlanmıştır) Bu görev Loras'ın evlilikten sakınmasını ve Renly için devamlı yas içinde olmasına olanak sağlamıştır. Hiç evlenmeyecek olması Loras'ın belirsiz cinsel tercihini güçlendiren bir ihtimaldir. Kral Toprakları halkı arasında hızlıca popüler olmuştur. Tyrion merak edip Loras’a neden daha 17 yaşındayken Kral Muhafızları’na katıldığını sormuştur. Loras şöyle cevaplamıştır.

Güneş battığında yerini hiçbir mum dolduramaz.

Sansa Stark, onun Kral Muhafızları'nın beyazı içerisinde Tyrell Hanesi'nin yeşil ve altınına kıyasla daha iyi göründüğünü düşünür. Şimdi üstünde sadece bir parça renk vardır o da, pelerinini tutan bir Yüksek Bahçe gülü şeklinde broştur; yumuşak sarı altınla dövülmüş, yeşil yeşim yapraklı hassas bir zemine yerleştirilmiştir. Kılıcının kabzası, beyaz deri ve topuzu kaymak taşından bir güldür. Sansa ve Tyrion Lannister'ın düğün kutlamaları sırasında Sansa Loras'ın kardeşi Garlan tarafından dansa kaldırılmıştır. Garlan Sansa'ya yaklaşmış ve ona Loras'a nasıl baktığını gördüğünü söyler, Loras yakışıklı ve yiğittir ve Loras'ı samimiyetle sevmektedir ama Tyrion onun için daha iyi bir koca olacaktır. Bu, Garlan ve belki de ailesinin geri kalanının Loras'ın cinsel tercihlerinin uzunca bir süredir farkın olduklarını düşündürmektedir.

Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Jaime Lannister Kral Toprakları'na döndüğünde Loras, Jaime'nin yoldaşları arasında Brienne Tarth'ın olduğunu fark etmiştir ve Renly’nin ölümü hakkında onunla derhal yüzleşmek istemiştir. Loras'ın talebiyle Jaime Brienne'i tutuklatmıştır.

Kral Muhafızları'nın beyaz kulede yaptıkları toplantı süresince Sör Loras, Joffrey’nin zehirlenme olayından Sansa Stark'ı sorumlu tutmuştur. Loras Sör Jaime’ye kız kardeşinin de Joffrey ile aynı kadehten içtiğini ve salonda Margaery'nin ve kralın ölmesini istemek için gerekçesi olan tek kişinin Sansa Stark olduğunu söylemiştir. Sansa Stark'ın düğün kupasına zehir katarak ikisini birden öldürmeyi umut etmiş olabileceğini belirtmiştir. Jaime'ye Sansa'nın suçlu değilse neden kaçtığını sormuştur. Diğer Kral Muhafızı üyeleri odadan ayrıldıktan sonra Jaime Çiçek Şövalyesi ile tek başına kalmıştır. Jaime Loras'ı gözlemlemiş ve onun bir kılıç kadar ince, kıvrak ve sağlıklı olduğunu görmüştür. Loras kar beyazı keten bir tunik ve beyaz bir yün pantolon giymiştir. Beline altın bir kemer ve güzel ipek pelerinine altın bir gül takmıştır. Saçları da gözleri gibi kahverengidir. Loras'ın gözleri küstahlıkla parlıyordur. Jaime Loras hakkında şöyle düşünmüştür

Renly ve Loras
Bunun bir turnuva olduğunu ve onun sırasının geldiğini düşünüyor.

Jaime Loras'ı sorgulamıştır ve Çiçek Şövalyesi'nin tıpkı kendi gençliğindeki gibi küstah olduğunu fark etmiştir. Jaime daha sonra Loras'a Karasu Savaşı'nda babasının birliklerinde savaşan Renly Baratheon'un sözde hayaleti hakkında soru sormuştur. Renly hakkında konuşmaya başladıkları anda Loras'ın kibri gitmiştir. Loras, Jaime'ye Renly'i kendisi Fırtına Burnu'nda onun uşağı iken kendilerinin bildiği bir yerde gömdüğünü söyler. Jaime kendi kendine şu düşünceye varmıştır.

İçtenlikle cevapladı. Gururlu, pervasız ve kıpır kıpır ama yalancı değil. Henüz değil.

Jaime daha sonra Loras ile Brienne hakkında yüzleşmiş ve Renly'nin ölümü hakkındaki durumları tartışmıştır. Loras'a Brienne’in hücresine gitmesini ve ona sorularını sorup cevaplarını duymasını emretmiştir. Loras'dan Brienne'i bir şövalyenin onuruna yakışacak şekilde adilce yargılamasını istemiştir ve Loras bunu kabul etmiştir.

Loras genç Kral Tommen'i silahlı şövalye gibi eğitmesini öneren kız kardeşiyle yakın ilişkisini sürdürmüştür. Kraliçe Cersei bu öneriyi açıkça reddetmiştir ve sebep olarak da onun erkekliğine dair üstü kapalı bir ima kullanmıştır.

Loras sonunda Brienne ile yüzleşmiş ve Renly’nin ölümünde onun masum olduğuna ikna olmuştur.

Kargaların Ziyafeti

Sör Loras Sör Jaime Lannister ile birlikte Lord Tywin Lannister'ın cesedinin yanında nöbet tutmuştur. Jaime şahsen Çiçek Şövalyesi'nin hâlâ yarı çocuk olduğunu aynı zamanda kibirli ve küstah olduğunu düşünüyordur. Fakat yine de Loras'ın içinde Beyaz Kitap'a layık başarılar yakalayabilecek gücün olduğuna inanmaktadır. Jaime, Cersei'ye Loras'ı seçmenin onun tercihi olmadığını ama görevini yeterince iyi yapacağını söylemiştir. Bir erkeğin Kral Muhafızları'nın beyaz pelerinini bir kere giydiğinde onun insanı değiştireceğini belirtmiştir.

Jaime babasının cenaze alayının ardından kale kapılarından geçip içeri girdiğinde dış avluda at üstünde mızrak dövüşü yapan bir düzine şövalye görmüştür. Bir süre onları izlemek için durmuştur ve Sör Loras'ın harika at sürdüğünü ve mızrağı sanki elinde bir mızrakla doğmuş gibi iyi kullandığına dikkat etmiştir. Mızrağını nereye atmak isterse tam olarak oraya attığını ve bir kedinin dengesine sahipmiş gibi hareket ettiğini gözlemlemiştir. Jaime Loras'ın Kral Eli Turnuvasında onu atından düşürmesinin belki de şans eseri olmadığını kabul etmiştir.

Kalkan Adaları yolu ile Menzil'in Demiradamlar tarafından saldırıya uğramasından sonra Cersei Loras'ın atılganlığından yararlanmıştır ve onu Ejderha Kayası Kuşatması'nı çabucak bitirmeye teşebbüs ettirmeye yönlendirmiştir. Cersei böylece Loras'ın Menzil'i savunmak için Paxter Redwyne'in donanmasını serbest bırakması sürecinde kendisini yaralamasını ummuştur. Loras şehirden çoğu kadınlardan oluşan ve ona hayranlıkla bakan bir kalabalığın ortasından geçerek ayrılmıştır.

Aurane Su, sonradan Cersei'ye Loras'ın Ejderha Kayası'nı aldığını söylemiştir. Stannis'in kale kumandanı Rolland Fırtına Loras'ın teke tek dövüş teklifini reddetmiş, Loras da kaleye saldırıyı yönetmiştir. Loras'ın zaferi tam da düşünüldüğü gibi gereksiz yere hunharca sonuçlanmıştır ve Cersei'nin umutları gerçekleşmiştir. Loras'ın savaşta üzerine kaynar yağ dökülerek korkunç bir şekilde yaralandığı bildirilmiştir. Durumu şimdiye kadar teyit edilmemiştir.

Loras Tyrell.jpg

Ejderhaların Dansı

Loras, söylentilere göre Ejderha Kayası'nda ağır yaralıdır. Tutuklu olan Cersei'nin aldığı son rapor Loras'ın kaleyi alırken aldığı yaralardan dolayı öldüğüdür. Mace Tyrell, Kevan Lannister'a oğlunun adamlarının Ejderha Kayası'nı aradığını ama zerre kadar altın, değerli taş ya da saklanmış ejderha yumurtası bulamadığını söylemiştir.

Loras'ın Söylediği Sözler

Loras : Lord Eddard, bana ne olmuş?

Eddard : Cesaretinizden kimse şüphe etmiyor, Sör Loras, ama biz burada adalet arıyoruz ama siz intikam istiyorsunuz.

-Loras ve Eddard Stark

Kral Tommeni tüm gücümle koruyacağım, yemin ediyorum. Eğer gerekirse onun için hayatımı vereceğim. Ama Renly'e sözle veya eylemle ihanet etmeyeceğim. O kral olması gereken kişiydi. Hepsinden daha iyiydi.

-Loras'tan Jaime Lannister'a

İdareyi bana verin, Majesteleri. Çıplak ellerimle parçalama gerekse bile Kale iki hafta içinde sizin olacak.

-Loras'tan Cersei Lannister'a

Gökküşağı Muhafızları Kumandanı.jpg

Loras Hakkında Sözler

Mace Tyrell'in oğlunu gördün mü? Ona Çiçek Şövalyesi diyorlar. Şu sıralar herkesin gurur duyacağı bir oğlu var. Son turnuvada Kralkatilini altın kıçı üstüne devirdi. Cersei'nin yüzünü görmeliydin, böğrüm ağrıyana kadar güldüm.

-Robert Baratheon'dan Eddard Stark'a

O, benim. Kendimle konuşuyorum, benim olduğum gibi ukala, kibirli ve boş cesaret sahibi. Çok iyi ve çok genç olmak sana bunu yapar.

-Jaime Lannister'ın düşünceleri

Tüm o çiçeklerin ve şıklığın altında, Sör Loras Jaime kadar çabuk sinirlenen biri. Joffrey, Margaery ve Loras'ı bir çanağa at ve Kralkatili yahnisi için gerekenlere sahip olursun.

-Petyr Baelish'den Sansa Stark'a

Sör Loras o kadar Tyrell ki gül suyu işiyor. Beyaz pelerin ona hiç verilmemeliydi.

-Cersei Lannister'dan Jaime Lannister'a

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Luthor
 
Olenna Redwyne
 
 
 
 
 
 
 
 
Gormon
 
 
 
 
 
 
Garth
 
 
 
 
 
 
 
Moryn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mace
 
Alerie Hightower
 
Janna
 
Jon Fossoway
 
Mina
 
Paxter Redwyne
 
Garse Çiçek
 
Garrett Çiçek
 
Luthor
 
Elyn Norridge
 
Tembel Leo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Garlan
 
Leonette Fossoway
 
 
Loras
 
Horas Redwyne
 
Hobber Redwyne
 
Desmera Redwyne
 
Theodore
 
Lia Serry
 
Olene
 
Leo Blackbar
 
Medwick
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Willas
 
Margaery
 
Renly Baratheon
 
Joffrey Baratheon
 
Tommen Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
 
Luthor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentin
 
 
 
 
 
 
Normund
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Victor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Olymer
 
Lysa Meadows
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Bulwer
 
Victaria
 
 
 
 
Leo
 
Alys Beesbury
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raymund
 
 
Rickard
 
 
Megga
 
 
 
 
 
Alysanne Bulwer
 
Lyonel
 
Alla
 
Lucas
 
Lorent
 
Leona