Lothston Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Harrenhal'ın Lothston Hanesi
House Lothston.PNG
Hane arması yarıya bölünmüş altın ve gümüş zeminlerin üzerine siyah yarasa
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Harrenhal
Bölge Nehir Toprakları, Westeros
Unvan Harrenhal Lordu
Bağlılık Tully Hanesi
Kurucu Lord Lucas Lothston
Kurulma Tarihi 151FS
Yok olma 214FS

Harrenhal'ın Lothston Hanesi, Nehir Toprakları'nın içindeki Harrenhal'ın soyu tükenmiş hanelerinden biridir. Armaları yarıya bölünmüş altın ve gümüş zeminlerin üzerine siyah yarasadır. Buz ve Ateşin Şarkısı zamanından üç yada dört kuşak öncesine kadar Harrenhal'ın sahibi olmuşlardır ve bir zamanlar Yedi Krallık'ın en güçlü ailelerinden biri olmuştur.

Tarihi

Lothston Hanesi, Strong Hanesi'nin yok olmasından sonra unvanlarını ve topraklarını almış böylece Harrenhal'ın altıncı soylu hanesi olmuştur. 149FS'de Falena Stokeworth Prens Aegon Targaryen'le yatarken basıldığında Prens Aegon'un babası Prens Viserys Falena'yı şehirden uzaklaştırmak ister. Prens Viserys, Falena ile Kızıl Kale'nin silah ustası Sör Lucas Lothston'u evlendirir ve Kral Aegon III Targaryen'i ikna ederek Lucas'ı Harrenhal Lordu yaptırır.

178FS'de Lord Lucas Lothston Kral Aegon IV Targaryen'nin Kral Eli olmuştur. Lucas ve Falena'nın kızı Jeyne Lothston Kral Aegon'un sekizinci metresi olur. Ancak kızı kralla yakalandığında şehirden yollanır. Lucas ise el görevi sonlandırıldığında şehirden ayrılır.

Harrenhal Piçi 193FS'de bir turnuvada Sör Arlan Metelikağacı'na yenilir.

Lothston'ların kötü ünleri vardı; Lord Lucas Lothston ve oğlu Manfryd Lothston'un kara büyü yaptığı söylenir. Sör Eustace Osgrey'e göre Manfred Lothston Birinci Blackfyre İsyanı sırasında Daemon Blackfyre'ya ihanet etti. Kötü Danelle denilen Leydi Danelle Lothston'un aşçı dev yarasalarını dışarı göndererek ona çocuklar getirdiği ve kan içinde kalmış etten ziyafetler çektiği söylenir. Lord Kanlıkuzgun İkinci Blackfyre İsyanı'nı bastırmak üzere Beyaz Duvarlar'a yürüdüğünde destek veren nehir lordlarının arasında Leydi Danelle'de vardı.

Lothston Hanesi'nin çöküşü Danelle'nin kara büyülerinin ortaya çıkmasıyla kaosa döner. Son Lothston bilinmeyen bir zamanda Sör Illifer Meteliksiz'in yaverinin yardımıyla öldürülür. Soy, Kral Maekar I Targaryen'in saltanatı sırasında bittikten sonra Harrenhal Lordluğu daha önce haneye hizmet eden sonrada hanenin yok olmasında yardımları bulunan [[Whent Hanesi]'ne geçer. Ben Siyahparmak Lord Lothston'a çocukken hizmet etmiş daha sonrada Leydi Shella Whent'in babası ve dedesine hizmet etmiştir.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Sör Jaime Lannister Kral'ın Şehri'ne geri döndüğünde Harrenhal'daki mahzenlerden Lothston Hanesi'nin armasının bulunduğu bir kalkan kullanır. Jaime, küvetlerinde kan banyosu yapan insan etiyle ziyafet çeken Leydi Lothston'un hikayelerini hatırlar. Kral'ın Şehri'nde Jaime kalkanını Sansa Stark'ı bulmak isteyen Brienne Tarth'a verir.

Kargaların Ziyafeti

Görevinin başlarında Brienne Lothston'ların siyah yarasalı meşe kalkanını kullanır. Brienne Duskendale'a vardığında kapıdaki muhafız kalkandaki yarasanın kötü şöhreti olduğunu söyler. Brienne muhafızın kardeşine kalkanını boyatır; annesinin Kötü Danelle'nin hikayelerini anlattığı için yarasalı kalkanı daha fazla görmek istemez.

Lord Petyr Baelish Harrenhal'a sahip olan herkesin kaderinin Lothston Hanesi'nin soyunun başına gelenlerin geleceğini söyler.

Ejderhaların Dansı

Jon Lothston Essos'da paralı asker grubu olan Altın Grup'ta hizmet vermektedir. gerçekten Lothston Hanesi'nden olmayabilir çünkü Özgür Şehirler'de isteyen herkes istediği ismi alabilir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Lothston Hanesi

Tarihi Üyeler