Lucerys Velaryon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Lucerys Velaryon
545px-House Velaryon.svg.png
Lucerys Velaryon.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Luke
Unvan Ejderha Kayası Prensi
Bağlılık Velaryon Hanesi
Targaryen Hanesi
Siyahlar
Irk Valyrian
Doğum 115FS
Ölüm 129FSGemi Kıran Körfezi
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)

Prens Lucerys Velaryon yada bilinen adıyla Luke, Prenses Rhaenyra Targaryen ile ilk kocası Sör Leanor Velaryon'un ikinci oğludur. Lucerys bir ejderha sürücüsüdür ve ejderhası Arrax'dır.

Görünüş ve Karakter

Luke kolları kaslı, yetenekli bir delikanlıydı. Kardeşleri Jacaerys ve Joffrey gibi kahverengi saçları ve kahverengi gözleri vardı, ayrıca küçük bir burnu vardı. Bu özellikler nedeniyle gerçek babasının Harwin Strong olduğu söylenir.

Tarihi

Çocukluğu

Doğduğunda konseye getirildiğinde Kral Viserys'i sevindirmiştir. 118FS'de Rhaenyra'nın oğulları Jacaerys ve Lucerys Prens Daemon Targaryen ile Laena Velaryon'un kızları Baela Targaryen ve Rhaena Targaryen'le nişanlanır.

Prens Aemond Targaryen Targaryen Hanesi'nin en büyük ejderhalarından olan Vhagar'a binmek çalışır o sırada Velaryon kardeşler ile karşı karşıya gelir. Aemond Luke'un burnunu kırar ve Luke hançeri ile Aemond'un gözünü çıkarır.

Lord Corlys Velaryon hastalandığı zaman Akıntıtaşı varisi için Rhaenyra'ya haber gönderilir, Rhaenyra büyük oğlu Jacaerys'i kendi varisi olarak atadığı için onun yerine Lucerys'i gönderir.

Ejderhaların Dansı

İç Savaş'tan önce uzunca bir süre yaverlik yapmıştır. İç Savaş başladığında on dört yaşındadır. Luke kardeşi Jacaerys Velaryon'un görevinden daha kısa ve daha emniyetli olduğu düşünülen bir göreve gönderilmiştir. Ejderhası Arrax'la Fırtına Burnu'na elçi olarak gitmiştir. Burada Lord Borros Baratheon tarafından sıcak bir karşılama beklemiştir. Göreve gitmeden önce Ejderha Kayası'nda annesinin isteği üzerine hiçbir mücadeleye girmeyeceğine dair Yedi Köşeli Yıldız kitabıyla yemin etmiştir.

Fakat Fırtına Burnu'na geldiğinde bir trajedi ile karşılaşır. Prens Aemond Targaryen ejderhası Vhagar ile kaleye Luke’dan daha önce varmıştır. Luke Yuvarlak Salona girdiği zaman Prens Aemond'u görmezden gelir ve mektubu Lord Borros’a iletir. Barros mektubu okuduktan sonra Annenin teklifini kabul edersem kızlarımdan hangisiyle evleneceksin evlat? diye Luke'a sorar. Daha sonra salonda ayakta bulunan dört kızını gösterir. Luke ise kuzeni Rhaena Targaryen ile nişanlı olduğunu söylemek zorunda kalmıştır. Lord Borros buna şaşırmadığını ve ona eve dönmesini söylemiştir.

Prens Lucerys gitmek için harekete geçerken Prens Aemond kılıcını çekmiştir ancak Prens Lucerys annesine verdiği sözü hatırlamış ve Aemond'a onunla savaşmayacağını ve buraya şövalye olarak değil elçi olarak geldiğini söylemiştir. Lucerys kale avlusuna kadar askerler eşliğinde gelmiştir. Ejderhası Arrax yağmurun altında çömelmiş bir şekilde onu bekliyordur. Prens Aemond da Yuvarlak Salon'dan gitmek için Lord Barros tekrar izin istemiştir. Lucerys ejderhasıyla havalandığında gitmesine izin vermiştir. Dışarıda korkunç bir fırtına vardır. Uçuş için kötü bir havadır. Aemond ejderhası Vhagar'a binip Luke'un ardından gittiği sırada Arrax havada kalmaya çalışıyordur. Arrax daha genç ve daha hızlıdır. Güzel bir havada Vhagar'ı atlatabilirdi ancak hava onu kötü etkilemiştir. Vhagar, Arrax'tan 5 kat daha büyüktür ve yüzlerce mücadeleden sağ çıkmıştır.

İki ejderha Gemi Kıran Körfezi'nde karşılaşmıştır. Aliüstat Gyldayn'a göre eğer aralarında bir mücadele olmuşsa bile çok uzun sürmüş olamazdı. Arrax ölmüş, parçalanmış ve koyun suları tarafından yutulmuştur. Kafası ve boynu Fırtına Burnu'nun kayalıkları arasında görülmüştür. Prens Lucaerys'in cesedi de oradadır.

Rhaenyra Targaryen Ejderha Kayası'nda oğlunun ölüm haberini aldığında yıkılmıştır. Luke'un küçük kardeşi Joffrey Velaryon, Prens Aemond Targaryen'a ve Lord Barros'a karşı intikam almak için yemin etmiştir. Siyah Konsey oturup buna nasıl karşılık vereceklerini düşünürken, Harrenhal'dan bir kuzgun gelmiştir. Prens Daemon Targaryen,

Kısasa kısas, bir oğula karşılık bir oğul. Lucerys'in intikamı alınacak.

yazmıştır.

Alıntılar

Lucerys'in ölümüyle kuzgunların savaşının, elçilerin savaşının ve evlilik anlaşmalarının sonuna gelindi. Kan ve ateşin savaşı tam anlamıyla başladı.

Aliüstat Gylydan

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
 
Rhaenys
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Soy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
 
Daemon
Targaryen
 
Marilda
 
Leanor
 
 
 
 
 
Rhaenyra Targaryen
 
5 oğul
 
Vaemond
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
Targaryen
 
Baela Targaryen
 
Alyn Su
 
Addam Su
 
Jacaerys
 
Lucerys
 
Joffrey
 
Bilinmeyen
oğullar
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Velaryon Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon III Targaryen
 
Daenaera
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Soy Devamı