Luwin

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Luwin
Maester Luwin HBO.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Üstad
Bağlılık Stark Hanesi
Kültür Westeros
Ölüm FS 299Kışyarı
Kitap(lar) Taht Oyunları (görüldü)
Kralların Çarpışması (görüldü)
Kılıçların Fırtınası (bahsedildi)
Kargaların Şöleni (bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (bahsedildi)

Oyuncu Donald Sumpter
TV Sezon 1
Sezon 2

Üstat Luwin Kışyarı ’nda Stark Hanesi hizmetinde bir üstattır. Catelyn Stark ’ın bütün çocuklarına ebelik etmiştir.

Görünüş

Ufak tefek, gri gözlü, kır saçlı, boz renkli bir adamdır. Boz yünden yapılma, sarkık kolları olan bir cübbesi vardır. Kolların içine, Üstat Luwin’in her zaman içinden bir şeyler çıkardığı cepler dikilmiştir. Üstatlık yakası basit bir boğazlıktan ibaretti. Huzursuz olduğunda daima boynu etrafındaki zinciri çekiştirirdi. Dairesi o kadar dağınıktı ki, Bran her zaman odada bir şeyleri nasıl bulabildiğine hayret ederdi. Valyria çeliği üzerine araştırma yapma zahmetine girmiş sayılı üstatlardan birsiydi.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Üstat Luwin; Catelyn Stark’a kız kardeşi Lysa Arryn ’den, Kral Eli olan kocası Jon Arryn ’i Kraliçe Cersei ’nin öldürdüğünü yazan bir mektup iletir. Catelyn mektubu okuduktan sonra Lord Eddard Stark ’a Jon Arryn’den boşalan mevkiyi doldurması hususundaki sözlerine destek verir. Stark’lar hiçbir şey olmamış gibi Ned’in kralla birlikte güneye gitmesi gerektiğine karar verirler. Bran Stark ’ın kötürüm kalmasının ardından Catelyn Stark’ın Kral Şehri’ne gitmeden önce ne yapılması gerektiği konusunda danıştığı heyetin içinde bulunmuştur. Eddard Stark’ın hapsedilmesinden dolayı Robb Stark ’ın güneye hareketinin ardından Kışyarı’nın kale muhafızı olmuş, Sör Rodrik Cassel ’in güneyden dönüşünü müteakip vazifeyi devretmiştir.

Kralların Çarpışması

Robb’un ayrılmasıyla birlikte Kuzey topraklarının idaresi, Bran adına konuşmak suretiyle Üstat Luwin ve Sör Rodrik Cassel’e düşer. Rodrik Cassel, Hornwood Hanesi'nin topraklarının veraseti üzerine ortaya çıkan anlaşmazlıkta Ramsay Kar ’a mukabele etmek ve Torrhen Kalesi ’ni tehdit eden Dagmer ’in hakkından gelmek için Kışyarı’ndan ayrılınca idare işi tamamen Üstat Luwin’in başına kalmıştır. Theon Greyjoy Kışyarı’nı ele geçirdiğinde Üstat Luwin kaledeki hizmetini sürdürmüştür. Bolton askerlerinin Kışyarı’nı yağmalamasında Üstat Luwin bıçaklanmış ve üzerinden geçilmiştir. Tanrı ormanında sırtüstü son anlarını yaşarken Osha ’ya Bran Stark ve Rickon Stark ’ı birbirinden ayırmasını tembihlemiştir. Daha sonra Osha'nın eliyle çektiği ızdıraba son verilmiştir.