Lyanna Stark

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
StarkHanesi.PNG
Lyanna Stark
StarkHanesi.PNG
Lyasta.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Dişi Kurt
Bağlılık Stark Hanesi
Kültür Kuzeyli
Doğum 267FS
Ölüm 283FSNeşe Kulesi
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)

Rickard Stark ve Lyarra Stark'ın kızları,Eddard Stark'ın küçük kardeşi ve Ned'in çocukluk arkadaşı olan Robert Baratheon'un nişanlısıdır. Rhaegar Targaryen tarafından kaçırılması Robert'ın İsyanı'nı tetikleyen ve ardından da Targaryen Hanesi'nin çöküşüne sebep olan olay olmuştur.

Görünüş ve Kişiliği

Harrenhal'daki turnuvaya gelenlere göre pek güzel olmayan biridir. Starkların çoğunda olduğu gibi siyah saçları gri gözleri ve uzun bir yüz yapısı vardır. Ned onu diğer kardeşleri Brandon gibi sert, inatçı cesur ve ani öfkeye kapılan biri olduğundan bahseder. Onu her zaman görünüş ve karakter açısından kendi ele avuca sığmayan kızı olan Arya ile karşılaştırır. Lyanna'da Arya gibi eğer babası izin verse kılıç kuşanacak biriydi ve at sürme konusundaki yetenekleri muhteşemdi. Kışyarı'nda yetişen mavi güllere bayılırdı.

Kuzeyli adamlar gibi at sürerdi ve Harwin bu açıdan Arya'nın at sürme yeteneklerini onunkilerle karşılaştırmıştır. Barbery Rswell’in söylediklerine göre Lyanna da Brandon’da at sürmeyi severlerdi hatta ona göre bir çift sentordan farkları yoktu. Roose Bolton'da Lyanna'nın oğlu Domeric Bolton'u bir yarışta rahat bir şekilde geçebileceğini iddia eder. Robert ona delicesine aşıktır ve aradan onlarca sene geçmesine rağmen aşkından bir şey kaybetmemeiştir. Buda Robert’in Cersei Lannister ile olan evliliğini en büyük sorunu olmuştur. Ancak Ned Robert’in Lyanna'yı çok tanımadığını ve onun Robert’in hayallerindeki gibi biri olmadığını belirtir. Robert’e göre Lyanna asla Cersei’nin yaptığı gibi herkesin ortasında ona karşı gelmezdi ancak Ned Robert’e onun sadece güzel yüzünü gördüğünü gerçekte ise bu maskenin altında Robert’in hiç tanımadığı güçlü ve cesur bir kişiliği olduğunu söyler. Lyanna Robert'le olan evliği konusunda pek hevesli değildir. Bir keresinde Ned'e Robert’in çapkınlıkları ile ilgili dert yanarken evliliklerinden sonra bile Robert’in bu vefasız alışkanlıklarını önleyemeyeceği konusunda endişe ettiğini söyler.

Eddard’a göre Arya görünüş olarak Lyanna'ya tıpatıp benzemektedir. Ayrıca Margaery Tyrell’inde kendisine benzetildiği söylenir. Kral Toprakları'ndayken Renly Baratheon, Eddard’a Margaery’nin Myr tarzında boyanmış bir tablosunu gösterir fakat Eddard ikisi arasında bir benzerlik bulamaz. Kevan Lannister ona Vahşi Güzel der ve Cersei ile karşılaştırıldığında daha sönük kaldığını söylerdi “Ancak hiçbir parlak meşale onun yükselen güneşine denk olamazdı”

Geçmişi

Önceki Hayatı

Bran Stark rüyalarında Kışyarı'ndaki Yürek Ağacı'nın altında Arya’ya (haliyle Lyanna'ya) benzeyen bir kız görür. İki çocuk kırılmış dal parçalarını birer kılıçmış gibi kullanarak düello yaptıkları görünür. Kız çocuktan daha büyük ve uzundur. Kız oğlanın bacağına bir darbe indirir, oğlan dengesini kaybederek havuza düşer ve bunun üstüne su sıçratıp küfretmeye başlar. Kız oğlanı sesiz olması için uyarır yoksa Yaşlı Dadı onları duyacak ve babalarına söyleyecektir. Sonra eğilmiş ve kardeşini havuzdan çıkarmıştır. Bran’ın rüyası bu iki çocuk hakkında daha çok şey göremeden kaybolmuştur. Anlaşıldığı üzere kızın Lyanna oğlanın ise Benjen Stark’tır ve Lyanna mükemmel bir şekilde kılıç kullanabilmektedir.

Babası Robet Baratheon’a evlilik anlaşması yaptığında Lyanna Kışyarı'ndaydı. Aynı gece Eddard'a güvenerek Robert ile ilgili düşüncelerini ona açmıştır. Lyanna'ya göre Robert asla tek bir kadına sadık kalamazdı. Robert’in Arryn Vadi'sinde beliren gayrimeşru çocuğu olan Mya Taş hakkında bazı dedikodular duymuştu. Eddard ise Robert’in bunları onlar nişanlanmadan önce yaptığını ve mutlaka değişeceğini öne sürerek Lyanna’yı ikna etmeye çalışmış fakat Lyanna ikna olmamıştır.

Harrenhal

Lyanna, Harrenhal'daki turnuva'da bulundu. Orada Howland Reed üç tane, on beşini geçmemiş yaver tarafından tartaklanmış bunu gören Lyanna öfkeyle atılmış ve “Tekmelediğiniz adam benim babamın adamı” diyerek onlara turnuva kılıcı ile saldırmıştır. Zorbalar dağılmış ve “Dişi Kurt” yaralı adamı alarak inine çekilmiştir. Lyanna, Howland’ın yaralarını temizlemiş ve bir bez parçası ile sarmıştır. Sonrada onu kardeşleri Brandon (Vahşi Kurt), Eddard (Sessiz Kurt) ve Benjen (Yavru Kurt) ile tanıştırmıştır.

O gece Lyanna, Howland'ı ziyafete katılmaya ikna etmiştir. Onun bir soylu olduğu konusunda ısrar etmiş ve herkes gibi onunda ziyafete katılmaya hakkı olduğunu belirtmiştir. Kurtlara hizmet etmek reddedilemeyeceğinden Benjen, Reed için uygun bir kıyafet bulmuş ve turnuva boyunca Howland, Starklar'la beraber yiyip içmiştir. Ziyafet sırasında Rhaegar Targaryen’in sahnelediği hüzünlü ve güzel şarkı Lyanna’nın ağlamasına sebep olmuştur. Benjen onunla bu konuda dalga geçtiğinde ise Lyanna, Benjen’in kafasından aşağı tüm şarabı dökmüştür.

Turnuva sırasında, Lyanna, üç serseri yaverin kimler olduğunu öğrenmiştir. Biri Haigh Hanesi'den Dirgen Şövalyesi, ikincisi [[[Blount Hanesi]]'nden Kirpi ve sonuncusuda İkizler'in Freyler'indendir. Lyanna onları kardeşlerine söylemiştir. Benjen, Howland’a onlarla karşılaşsın diye zırh ayarlamıştır. O gece Reed, Eddard’ın çadırında uyumuştur. Turnuvanın ilk iki gününde Kirpi Şövalyesi, Dirgen Şövalyesi ve İkizler'in Şövalyesi kendilerine şampiyonlar arasında yer edinmişler fakat sonradan ortaya çıkan Gülen Ağaç Şövalyesi üçüyle eşleşmiş ve her birini mağlup ederek şövalyelerin atlarını ve zırhlarını kazanmıştır. Üçlü yenildiği zaman eşyalarını geri almak için ne tür bir fidye istediğini sormuşlardır. Gülen Ağaç Şövalyesi ise sadece yaverlerine onurlu olmayı öğretmelerini istemiştir. Şövalyeler cezalandırma konusunda ise biraz ileri gitmişlerdir. Gülen Ağaç Şövalyesi'nin miğferinin altında kim olduğu ise bilinmemektedir belki Reed belki Lyanna beklide Stark kardeşlerden biri olabilir.

Şövalye bayağı bir şekilde dikkat çekmiştir. Robert Baratheon ve Richard Lonmouth, onun maskesini düşürmek konusunda hemfikir olurken Kral Aerys’te şövalyenin düşmanı olduğunu ileri sürmüştür. Ertesi sabah şövalye ortadan kaybolmuş Kral Aerys delirmiş bir şekilde Rhaegar’ı kayıp şövalyeyi araması için yollamıştır fakat şövalyeye ait bulunan tek şey kalkanı olmuştur. Rhaegar turnuvayı kazanmış ve karısı yerine halihazırda Robert Baratheon ile nişanlı olan Lyanna’yı Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan etmesi herkesi şok etmiştir. Eddard Stark hatırladığına göre o gün Rhaegar Brandon Stark, Yohn Royce, Arthur Dayne ve Barristan Selmy’i yenmiştir. Robert Baratheon, o sırada izleyiciler arasında, Jon Arryn ve Eon Hunter ile şakalaşıyordu. Sonra, Rhaegar zafer kazanmış, eşi Elia Martell’i geçerek defne yapraklarından yapılan tacı Lyanna’nın dizlerinin üstüne bırakmıştır. Taç mavi kış güllerinden yapılmaydı. O anda bütün gülüşler kesilmiştir, Selmy o gün Rhaegar'ı mağlup edemediği için kendisini suçlamıştır. Eğer Selmy kazanmış olsaydı tacı kendi kraliçesine, Ashara Dayne’e verecek ve kriz büyümeden bitecekti.

Lyanna ve nişanlısı Robert Baratheon
Lyanna-Rhaegar aşkına inanlardan bir çalışma

Kayboluşu ve Akibeti

Turnuvadan kısa bir süre sonra Lyanna Arthur Dayne ve Oswell Whent’ten yardım alan Rhaegar Tarfaryen tarafından kaçırılmıştır. Anlatılanlara göre (Robert Baratheon tarafından) Rhaegar Lyanna’yı kaçırmış ve ona tecavüz etmiştir. Barristan Selmy ise Rhaegar’ın Lyanna’yı sevdiğini ve sevgisi uğruna binlerce kişiyi ölüme gönderdiğini belirtmiştir. Viserys Targaryen'e göre Rhaegar, Elia ile mutlu değildi eğer olsaydı Lyanna’ya ihtiyacı olmazdı. Bir keresinde kardeşi Daenerys Targaryen'i Rhaegar ile evlenemeyecek kadar geç doğduğu için suçlamıştır. Mutlu bir evlilikle Rhaegar ne Elia'ya ne de Lyanna’ya ihtiyacı olurdu. Daenerys bu suçlamaya katılmamıştır o da abisi Viserys’i kız olarak doğmamakla suçlamıştır.

Lyannanın kaçırılma haberi Brandon Stark’a Nehirova’ya dönüş yolunda gelmiştir. Brandon Kışyarı yerine Kral Toprakları'na gitmiş birkaç yoldaşıyla (Ethan Glover, Jeffory Mallister, Kyle Royce, Elbert Arryn), Kızıl Kale'ye girerek Rhaegar’a “Dışarı gel ve öl” diye bağırmıştır fakat Rhaegar orada değildir. Kral Aerys, Brandon ve arkadaşlarını cinayete teşebbüs ve ihanetten ötürü tutuklatmıştır. Sonrada yakalananların babalarını çağırarak suçlamalara cevap vermelerini istemiştir. Kral Aerys suçluların hepsini öldürmeye karar vermiş bunun karşılığında Brandon ve Lyanna’nın babası Lord Rickard Stark dövüşle yargılama talep etmiş kralda bu isteği kabul etmiştir. Rickard Stark zırhını kuşanmışken, Aerys şampiyonu olarak ateşi seçmiştir. Rickard yavaş yavaş yanarken Brandon hareket ettikçe boynunu sıkan bir halatla izlemek zorunda kalmıştır. Kendi kılıcına ulaşayım derken kendisini boğmuştur. Bu olay Robert'ın İsyanı'nı hızlandırmıştır. Aerys daha sonra Jon Arryn’in koruması altında olan Robert ve Eddard’ın kellelerini istemiş, Jon Arryn’de bu çağrıya uymayarak sancaklarını toplamış ve isyan bayrağını çekmiştir.

Savaş esnasında Lyanna'nın nişanlısı Robert ve kardeşi Eddard Jon Arryn’in kanatları altında isyanın önemli komutanları olmuşlardır. Rhaegar savaşın çoğunda Neşe Kulesi'nde Lyanna ile kalmıştır. Kral, Gerold Hightower’ı onu bulup savaşa katılması konusunda Rhaegar’ı ikna etmesi için Neşe Kulesi'ne yollamıştır. Rhaegar Gerold Hightower, Arthur Dayne ve Oswell Whent’i Lyanna’yı korumak için orada bırakmıştır. Üç Dişli Mızrak'taki savaşın sonucunda Robert, Rhaegar'ı teke tek dövüşte katletmiş ve asiler kraliyet ordusunu yenmiştir. Viserys’e göre Rhaegar sevdiği kadın için dövüşmüş ve ölmüştür. Daenerys’in Ölümsüzler Sarayı'nda gördüğü görüntülerde ise Rhaegar son anlarını yaşamıştır. Görüntüye göre yakutlar, Rhaegar’ın göğsünden adeta birer kan damlasıymış gibi düşüyordu sonra dizleri su içine gömülmüş ve ölmeden önce son nefesinde bir kadının adını fısıldamıştır.

Savaşı takip eden süreçte kraliyet ordusu, Kral Toprakları'na doğru geri çekilmiş Robert da yaralı olduğundan takip işi Eddard’a kalmıştır. Eddard, şehri kapıları kapalı ve birkaç bin sadık Targaryen askerini onu savunurken bulmayı bekliyordu fakat ondan önce Tywin Lannister ve 12.000 askeri kapılara gelmiş, krala yardım amacıyla orda bulunduklarını belirtmiş, Pycelle’in krala kapıları açmak için verdiği öneriyi kabul eden Aerys, kapıları açtırmıştır. Kapıların açılmasının ardındanda Lannisterlar şehri yağmalamaya başlamışlardır.

Aerys’in son planı şehri çılgınateş ile yakıp Robert’a geriye sadece küller ve yanmış kemikler bırakmaktı. Aerys kralın eli olan Rossart’a bu planı gerçekleştirmek için görevlendirmiştir. Aynı zamanda Jaime Lannister’ı da babasını öldürmesini ve kafasını ona getirmesini istemiştir. Jaime verilen görevi gerçekleştirmek yerine El olan Rossart'ı ve Kral Aerys’i öldürmüştür. Elys Westerling ve Roland Crakehall taht odasına girdiğinde Jaime’yi cesetlerle bulmuştur. Aynı zamanda Gregor Clegane ve Amory Lorch, Maegor Hisarı'nı geçerken Eddard Stark’ın liderliğini yaptığı orduda şehre yaklaşıyordu. Eddard taht odasına girdiğinde ise Jaime Lannister’ı tahtta oturuyorken bulur.

Ölümü ve Cenazesi

Tüm bu olaylar sonucunda, Ned altı yoldaşı ile birlkite (Martyn Cassel, Theo Wull, Ethan Glover, Mark Ryswell, Howland Reed ve William Dustin) Dorne yamaçlarında bulunan Neşe Kulesi’ne doğru yola çıktılar ve üç tane sadık Kral Muhafızını, Lyanna'yı korurken buldular. Çatışmadan sadece Ned ve Howland Reed sağ çıktı. Ned, Lyanna'yı kanlı bir yatakta ölmek üzereyken buldu. Eddard o kavgayı tekrardan rüyasında gördüğünde ise Lyanna'nın üstüne rüzgarla mavi güller saçılır ve havada kanla kaplı mavi güller uçuşmaya başlar. Lyanna kan ve gül kokan bir odada öldü. Vücudunu saran ateş onu güçsüz bıraktı. Sesi bir fısıltı kadar bitkin çıkıyordu. Gözlerinde korku vardı ve ölmeden önce Ned’den bir söz istedi ve Ned kabul etti bunun üzerine korku gözlerinden silindi. Güldü ve elleri Ned’in elini sıkı sıkıya sardı. Lyanna öldüğü sırada bile hala el ele tutuşuyorlardı. Sonra Howland Eddard’ı hala ölen kardeşinin elini tutarken bulur ve Eddard'ı oradan çıkarır. Son sözü “Söz ver bana Ned” olmuştur.

Lyanna öldüğünde 16 yaşındaydı ve naaşı Kışyarı'nın mahzen mezarlarında Lord Rickard'ın yanında bulunmaktadır. Rickard'ın diğer tarafında ise Brandon Stark bulunmaktadır. Hayatı mezarının önünde bulunan bir tablete kazınmıştır. Robert, Lyanna’nın güzelliğinin o bodrumda tutsak edildiğini belirtsede Ned, Kışyarı'na dönmenin Lyanna'nın isteği olduğunu söyler. Normalde sadece krallar ve Kışyarı Lordlarının mezarının orda olmasına rağmen Eddard bu onuru iki kardeşine bahşetmeye uygun görmüş ve onları da oraya gömmüştür.

Verilen Lyanna İsimleri

Savaş gemisi Lyanna’ya bu isim Lyanna Stark’ı onurlandırmak için Robert tarafından verilmiştir. Davos Seaworth tarafından muhteşem bir gemi olarak betimlenir.

Lyanna, Maege Mormont’un Lyanna Stark’ın ölümünden sonra doğan en küçük kızıdır. Stannis'e göre ise, bu hareket sadece Eddard’ın hoşgörüsünü kazanmak içindir.

Kabus Tasvirleri

Eddard Stark Lyanna ile ilgili bir kabus görmüştür. Bu kabusta Ned Mahzen mezarlarda yürürken kulaklarında kardeşinin son isteği “Söz ver bana Ned” cümlesi çınlar. Sonra anıtına bakarken Lyanna’nın mavi güllerden bir çelenk taktığını ve gözlerinden kan damladığını görür ve ani bir fırlamayla uyanır.

Theon Greyjoy'da ölülerle alakalı bir kabus görmüştür. Kabusta tanıdığı tanımadığı hatta kendisinin ölümüne sebep olduğu karakterleri bir ziyafet sırasında görür. Lyanna'da ölülerin arasında mavi güllerden oluşan bir taç ve beyaz bir cüppe giymiştir. Brandon Stark onun yanında durmaktadır ve Rickard da arkalarında. Theon Robb’u ve Bozrüzgar'ı ziyafete girerken görmesi ile çığlık atarak uyanır.

Aile

Lyanna Hakkında Alıntılar

"O bundan daha güzeldi. Ah, lanet olsun Ned, onu böyle bir yere gömmek zorunda mıydın? O karanlıktan fazlasını hak ediyor."

Robert Baratheon'dan Eddard Stark'a

Korkunç gerçeği öğrenmek ister misin? Nasıl göründüğünü hatırlayamıyorum. Tek bildiğim, tek istediğim şey oydu; birileri onu benim elimden aldı ve onun boşluğunu yedi krallık bile dolduramadı.

Robert, eşi Cersei ile Lyanna Stark hakkında konuşurken.

Ama öç almak onu geri getirmedi. Tanrılar bana anlamsız bir zafer bahşetti. Bir taç... onlara Lyanna için dua etmiştim. Kız kardeşin... yanımda olmalıydı. Sana sorarım Ned, bir taç giymenin ne manası var şimdi ?

Kral Robert, Ned Starkk ile Lyanna Stark hakkında konuşurken.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beron
 
Lorra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Donnor
 
Lyanne Glover
 
Willam
 
Melantha Blackwood
 
Artos
 
Lysara Karstark
 
Berena
 
Alysanne
 
Errold
 
Rodrik
 
Arya Flint
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
 
Edwyle
 
Marna Locke
 
Jocelyn
 
Benedict Royce
 
Brandon
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Royce Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rickard
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lyarra
 
Branda
 
Harrold Rogers
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
Bilinmeyen
 
Eddard
"Ned"
 
Catelyn
Tully
 
Lyanna
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Kar
 
Robb
 
Jeyne
Westerling
 
Sansa
 
Tyrion
Lannister
 
Arya
 
Brandon
"Bran"
 
Rickon