Lyle Crakehall

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
CrakehallHanesi.PNG
Lyle Crakehall
CrakehallHanesi.PNG
Lyle Crakehall TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Güçlüdomuz
Unvan Sör
Bağlılık Crakehall Hanesi
Kültür Westeros
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Sör Lyle Crakehall, çoğunlukla anıldığı lakabıyla Güçlüdomuz, Crakehall Hanesi'nden bir şövalyedir. Lord Roland Crakehall'un ikinci oğludur.

Görünüş ve Karakter

Lyle gürleyen sesiyle oldukça iri ve güçlüdür. Sör Jaime Lannister, kendisiyle bir dövüşte karşılaşabilecekleri düşünürken Lyle'ı aklına getirir ve onu Westeros'taki en güçlü adamlar arasında sayar. Cersei Lannister onu sersem bir şövalye olarak düşünür.

Geçmiş

Lannis Limanı Turnuvası'nda Kral Robert Baratheon'ın Balon Greyjoy ve Balon'ın isyanı karşısındaki galibiyetinin kutlamalarında, Sör Lyle kaçınılmaz rakibi Sör Jorah Mormont tarafından atsız bırakılır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Sör Lyle, Lord Tywin Lannister'ın Nehirova'daki ordusunun bir parçasıydı. Geçitler Savaşı'nda yakalanmıştı.[1]

Kılıçların Fırtınası

Sör Lyle, Pembe Bakire'de tutsak tutulmuştu.

Kargaların Ziyafeti

Sör Lyle, Kral Tommen Baratheon ve Margaery Tyrell'in düğününe katılır. Yeni evlilerle birlikte septten dışarı adım atarak, Lyle gürleyen sesiyle Westeros'un artık iki kraliçesi olduğunu ve genç kraliçenin yaşlı kraliçe Cersei Lannister kadar güzel olduğunu anons eder. Cersei Lannister kendisine eski ve yası tutulmamış kocası Robert Baratheon'u hatırlatan Lyle'a tokat atmak ister. Lyle düğünden sonra Kral'ın Şehri'nde kalır. Sör Jaime Lannister, Lyle'ı Kızıl Kale'nin bahçesinde alıştırma yaparken alıştırma kuklasının tahta kalkanını kırdığını görür.

Lyle Sör Jaime'nin Nehirova'yı ele geçirmek için liderlik ettiği güçlerin bir parçasıydı. Birliklerin Hayford'daki duraklaması sırasında, Lyle kaledeki yemeğe davet edilenler arasındaydı. Harrenhal'da Lyle Pia'ya onun artık korunacağını söyler. Darry'de bir kere daha kaledeki yemeğe davet edilir ve kalede lordlarına yalan söyleyen köylüler hakkındaki fikirlerini açıklar. Mariya Darry ve Amerei Frey'e Nehirova Kuşatması sonlandırıldığında Sandor Clegane'i öldürmek için Darry'e döneceğine dair söz verir.

Lyle Nehirova Kuşatması'nda savaş konseyinin bir parçasıydı. Nehirova düştükten sonra Lyle, Sör Jaime'e Sandor'u aramak için Darry'e dönmek istediğini söyler.

Alıntılar

Artık seni kimse incitemeyecek.

- Lyle'dan Pia'ya

Lyle: Leydi Mariya, Leydi Amerei, sıkıntınız beni etkiledi. Söz veriyorum, Nehirova düştüğünde sizin için Tazı'nın peşine düşeceğim ve onu öldüreceğim. Köpekler beni korkutmaz.
Amerei: Sen sıkıntı içerisindeki bir leydiye yardım edebilecek gerçek bir şövalyesin, Sör Lyle.

- Lyle'dan Mariya Darry ve Amerei Frey'e

Karabalık onurlu bir ölümü hak ediyor, ve ben bunu ona verecek adamım. Onunla düelloda karşılaşacağım. Topuz veya balta veya uzunkılıç, önemli değil. Yaşlı adam benim etim olacak.

- Sör Lyle, Nehirova'daki savaş konseyinde

Lanet krallığın yarısını neden geçtik? Edmure Tully'i pantolonlarına işet diye mi? Bunda bir şarkı yok. Benim bir dövüşe ihtiyacım var. Tazı'yı istiyorum, Jaime. Ya o ya da yürüyen lordu.

- Lyle'dan Jaime Lannister'a, Nehirova Kuşatması'ndan sonra

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Roland
 
Burton
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tybolt
 
Lyle
 
Merlon
 
  1. Kralların Çarpışması, Bölüm 45, Catelyn VI.