Lyonel Baratheon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BaratheonHanesi.PNG
Lyonel Baratheon
BaratheonHanesi.PNG
424px-Ser Lyonel Baratheon TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Gülen Fırtına
Unvan Sör
Fırtına kralı
Bağlılık Baratheon Hanesi
Kitap(lar) Gezgin Şövalye (Görüldü)

Ser Lyonel Baratheon, Gülen Fırtına olarak da bilinir, Daeron II döneminde yaşamış bir Baratheon Hanesi üyesidir.

Geçmiş

Gezgin Şövalye

Ser Lyonel, Ashford Turnuvası'na katılmıştı. İlk dövüşte, Ser Robert Ashford'a meydan okudu ve dokuz kez mızrağını da kırdıktan ve onuncu karşılaşmada ikisi de atından düştükten sonra ayağa kalkıp, gürze karşı kılıç şeklinde dövüşmeye devam etmişlerdi. En sonunda yıpranmış olan Ser Robert yenilgiyi kabul etmiş ve Ser Lyonel şampiyon olmuştu.

Çoklu karşılaşmalarda, daha deneyimsiz rakiplerle karşılaştı. Dövüşürken kalkanına vuranlara kahkaha patlatırdı ve dövüşe başlarken, taarruza geçerken ve rakibini tartaklarken her zaman gülerdi. Eğer rakipleri miğferlerinin tepesine bir arma veya herhangi bir sembol işlemişse, onu koparır ve kalabalığa doğru savururdu.

Yediyle Yargılama'da Uzun Duncan'a katılmıştır ve başlamasından kısa bir süre sonra da Raymun Fossoway'i şövalye ilan etmiştir.

Gezgin Şövalye'nin Ser Lyonel Baratheon kapaklı hali.

Sonrası

Kral Aegon V döneminde , Lyonel Fırtına Sonu Lordu ve Kral Aegon’un sadık destekçisi oldu. Öyle ki Kral Aegon , Lord Lyonel’in kızı ile oğlu Küçük Duncan’ı nişanladı.Ancak Prens Duncan Oldstone’lu Jenny’e aşıktı ve nişanı bozdu. Bu hareketi hanesinin onuruna hakaret olarak kabul etti. Demir tahta isyan edip kendini Fırtına kralı ilan etti. Kısa bir isyan sırasında Kral Lyonel ve Kral muhafızı Sör Uzun Duncan arasında mücadele oldu. Ardından Prens Duncan Targaryen tahtan feragat etti ve Kral Aegon onun küçük kızı Prenses Rhaelle ile Kral Lyonel’in varisi Ormund Baratheon arasında bir nişan ayarlandı ve isyan bu şekilde bitmiş oldu.