Lyonel Baratheon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BaratheonHanesi.PNG
Lyonel Baratheon
BaratheonHanesi.PNG
424px-Ser Lyonel Baratheon TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Gülen Fırtına
Unvan Sör
Fırtına Burnu Lordu
Fırtına Toprakları Azam Lordu
Fırtına Kralı (iddia)
Bağlılık Baratheon Hanesi
Kültür Fırtınalı
Doğum FS 194'den önce, Fırtına Burnu
Ölüm FS 239 ile FS 245 arası
Tya Lannister
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Görüldü)

Lord Lyonel Baratheon ya da bilinen adıyla Gülen Fırtına, Kral Aegon V Targaryen'in saltanatı sırasında Fırtına Burnu Lordu ve Baratheon Hanesi'nin başıdır.

Görünüş ve Karakter

Lyonel, fiyakalı dev bir adam olarak tanımlanır; Sör Raymun Fossoway'den uzundur ve Sör Uzun Duncan kadar uzun olduğu bilinir. Boyu iki metre civarındadır.

Lyonel turnuvalarda hanesinin taçlı erkek geyiğinin işlendiği bir büyük bir kumaşı zırhının üztüne giyer ve boynuzlu bir miğfer takar. Gülen Fırtına kakabı, rakipleriyle girdiği mücadelelerde yüksek sesle gülmesi nedeniyle halk tarafından verilmiştir. Lyonel zamanın en iyi savaşçısı olarak kabul edilir.

Hayatı

Ashford Turnuvası

Lyonel, FS 209'de ki Ashford Ovası Turnuvası'na katıldığında Fırtına Burnu'nun varisidir. İlk dövüşte Sör Robert Ashford'a meydan okur. Dokuz kez mızrak kırdıktan ve onuncu karşılaşmada ikisi de atından düştükten sonra ayağa kalkıp, gürze karşı kılıç şeklinde dövüşmeye devam ederler. En sonunda hırpalanan Robert yenilgiyi kabul eder ve Sör Lyonel şampiyon olur.

Lyonel düşmanlarına karşı birden fazla mücadeleye girer ve kalkanına vurduklarında kahkahalara boğulur. Eğer rakiplerinin miğferlerinin tepesine bir arma veya herhangi bir sembol işlemişse, koparıp ve kalabalığa doğru atar. Yedi Yargısı'nda Sör Uzun Duncan'a katılır ve yargıdan kısa süre önce Raymun Fossoway'i şövalye ilan eder.

Gezgin Şövalye 'nin Sör Lyonel Baratheon kapaklı hali.

Fırtına Burnu Lordu

Lyonel Fırtına Burnu Lordu iken Kral Aegon V Targaryen'in en sadık destekçisidir. Bu nedenle kral en büyük oğlu Prens Duncan Targaryen'i Lord Lyonel'ın kızıyla nişanlamak istediğinde Lord Lyonel bunu memnuniyetle kabul eder.

Prens Duncan daha sonra Eskitaş'lı Jenny'e aşık olup evlenir, böylece nişanı bozulur. Lyonel bu hareketi hanesinin onuruna hakaret olarak kabul eder. Demir Taht'a olan sadakatini bir yana bırakaran Lyonel kendisini Fırtına Kralı ilan eder. Kısa süreli bir isyanın ardından Kral Muhafızları'ndan Sör Uzun Duncan'la teke tek mücadele eder ve sonuçta isyanı sona erer. Prens Duncan taht iddiasını reddeder ve Kral Aegon'un en küçük kızı Prenses Rhaelle Targaryen ile Lyonel'ın varisi Ormund Baratheon nişanlanır. Aegon, Rhaelle'yi Lord Lyonel'ın kadeh taşıyıcısı ve leydi eşinin nedimesi olması için Fırtına Burnu'na gönderir.

Aile

Lyonel'ın en az bir kızı vardır. Varisi ve halefi Lord Ormund Baratheon'la ilişkisi tam olarak bilinmez (her na kadar oğlu olarak kaynaklarda geçse de onaylanmamıştır). Ayrıca Fırtına Burnu Lordu'nun üçüncü oğlu olan Gowen Baratheon'la ilişkisi de bilinmez, kabaca o devirde Lyonel Fırtına Burnu'nun varisidir.

 
 
Lord
Baratheon
 
Bilinmeyen
Eşi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğul
 
Oğul
 
Gowen
 
Tya
Lannister
 
Lyonel
 
Bilinmeyen
Eşi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğul
 
 
 
 
 
Kız