Lys Gözyaşları

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Lys Gözyaşlarını sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Lys Gözyaşları, Lysli simyacılar tarafından yapılan nadir ve pahalı bir zehirdir. Berrak, tatsız, kokusuzdur ve iz bırakmaz. Su içinde çözünüp içildiğinde kurbanın karnını ve bağırsaklarını aşındırır ve bu yönüyle hastalığa benzer. Bu zehrin Lys’in Ağlayan Leydisi ile bağlantısı olup olmadığı bilinmemektedir.

Tarih

FS 54 yılının sonunda Ejderha Kayası’nda bir üstat ve birkaç kadın gizemli bir salgın ile öldü. Lord Rego Draz hastalığın semptomların Lys Gözyaşları’nın etkileri ile aynı olduğunu fark etti. Zehirci Androw Farman’dı, karısı Rhaena Targaryen’i ona eşlik eden leydilerden kıskanmıştı.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Varys Eddard Stark’a Jon Arryn’in Lys Gözyaşları ile zehirlendiğini söyledi. Küçük konseyde Daenerys Targaryen’in zehirlenmesi tartışıldığında Varys, Lys Gözyaşları’nın kullanılmasını önerdi.

Kralların Çarpışması

Tyrion Lannister, Yüce Üstat Pycelle’in ilaçları ve zehirleri arasında Lys Gözyaşları’nın olduğunu gördü.

Kılıçların Fırtınası

Kral Joffrey Baratheon’un öldürülmesi suçuyla yargılanan Tyrion Lannister’ın yargılaması sırasında Yüce Üstat Pycelle Tyrion’ın diğer zehirlerle birlikte Lys Gözyaşları’nı da çaldığını söyledi.

Sansa Stark, Lysa Arryn’in Petyr Baelish’in isteği doğrultusunda kendi kocası Jon Arryn’i Lys Gözyaşları ile zehirlendiğini öğrendi.

Kargaların Ziyafeti

Braavos’ta Yüzsüz Adamlara ait Siyah ve Beyaz’ın Evi’nde küçük kız Arya Stark’a Lys Gözyaşları’nın özelliklerini öğretti.

Hakkında

Lys Gözyaşları derler ona. Nadir ve pahalıdır. Su kadar berrak ve tatlıdır. Geriye iz bırakmaz. Lord Arryn’e çeşnicibaşı kullanması için yalvardım, bu odada ona yalvardım ama beni dinlemedi. Sadece erkek olmayan birinin böyle bir şey düşünebileceğini söyledi bana.

- Varys’ten Lord Eddard Stark’a.