Lysa Tully

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BaelishHanesi.PNG
ArrynHanesi.PNG
Lysa Tully
561px-House Tully.PNG
Lysatully.png
Karakter Bilgisi
Unvan Vadi'nin Leydisi
Bağlılık Arryn Hanesi
Tully Hanesi
Doğum 266FSNehirova
Ölüm 300FSKartal Yuvası
İlk; Jon Arryn
İkincisi; Petyr Baelish
Kitap(lar) Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması(Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı
Oyuncu Kate Dickie
TV Sezon 1
Sezon 4

Lysa Tully, Tully Hanesi'nin bir üyesidir. Hoster Tully ve Minisa Whent'in çocukları; Jon Arryn'in karısıdır. Kocasının ölümünden bu yana, Vadi'nin vekil leydisiydi. Televizyon dizisinde, Kate Dickie tarafından canlandırılmaktadır.

HBO yapımı dizide Lysa Tully.

Karakter ve Görünüş

Lysa kalın fizikli, soluk tenli, tombul suratlıdır. Mavi Tully gözleri, küçük ve asık ağzı vardır. Saçları sık, uzun ve kestane rengindedir. Lysa Küçüklüğünde Nehirova'dayken, rüyalarındaki adamla evlenmekten fazla bir şey istemeyen narin, utangaç, nazik, talı bir kızdı. O Kışyarı'nın velihatı Brandon Stark'la nişanlanan ablasını kendisine örnek alır ve o da bir gün genç Stark velihatı gibi yakışıklı ve soylu bir adamla evlenmek isterdi.

Geçmiş

Robert'ın İsyanı'ndan önceki hayatı

Lysa, Nehirova'nın yüce lordu, Tully Hanesinin başı Lord Hoster Tully'nin ikinci kızıdır. Ablası Catelyn erkek kardeşi Edmure'dir. Annesi ölen dördüncü çocuğunu doğururken yaşamını kaybetmiştir. Lysa kardeşleri ve babasının vesayeti Petry Baelish'le birlikte büyür. Catelyn ve Lysa öpüşmeyi ilk kez Petry'den öğrenir. Petry işi Lysa ile birlikte dilini kullanacak kadar ileriye gitse de Catelyn geri baktığında olayları çok masum olarak değerlendirir. Zaman içerisinde, Lysa Petry'a aşık olduğunu hisseder fakat hissettikleri karşılıklı değildir. Catelyn, Brandon Starkla evlenmek üzeriyken, Petyr, Catelyn için Brandon'ı düelloya davet eder. Brandon, Petyr'ı yaralar ve Lysa ona yaralarını iyileştirmeyi teklif eder. Lysa Petyr'ın sarhoşluğundan, Catelyn tarafından aşağılanmasından ve reddedilmesinden yararlanır. Petry, Lysa'ya " Catelyn " diye sayıklarken Lysa, Petry'in yatağının içine kadar girip onu rahatlamasına yardımcı olur. Sonra Lysa, Petry'ın çocuğuna hamile kalır fakat babası çocuğunu düşürmesi için onu zorlar ve Petry'ı Vadi'ye geri gönderir.

Elia Fernandez'den bir Lysa Tully çalışması

Lord Hoster kızına kendi denginde biriyle evlilik ayarlamanın zor olduğunu düşünür çünkü Lysa bekaretini kaybetmiştir. Evlilik için Jaime Lannister'la görüşür fakat Cersei Lannister'ın Jaime'yi Kral Muhafızlarına katılmaya itmesi nedeniyle herhangi bir anlaşma olmaz. Tywin Lannister küçük oğlunu önerir fakat Lord Hoster reddeder. Robert'ın İsyanı sırasında Vadi'nin Lordu Jon Arryn ile evlendirilir. Lord Arryn varissiz yaşlı bir adamdır ve onların evliliği savaş zamanında Tully Hanesi ile faydalı bir ittifak oluşturmuştur. Lysa'nın Jon'la evlenmesi, Kardeşinin Eddard Stark'la evlenmesi aynı törende olur. İsyanın başarısında iki adam kilit rol oynamıştır. Savaş bittikten sonra Kral Robert Jon Arryn'i Eli seçer. Bu mevki onu uzun bir zaman için Kral Toprakları götürür.

Jon Arryn'in eşiyken

Jon evlendiğinde bile oldukça yaşlı ve gururlu adamdı. Lysa'nın kirli hali yanında aralarındaki yaş farkı nedeniyle evliliklerinde aşk olmamıştır. Lysa annesi gibi çok fazla düşük yapmış( ikisi Kartal Yuvası'nda üçü Kral Toprakları'nda ) ve iki tane de ölü çocuk doğurmuştur. En sonunda bir erkek evlat verebilmiştir. Lysa son ölü doğumundan sonra paronayak hale gelmiştir ve herkesi düşman olarak görmeye başlamıştır. Robert " titreme hastalığıyla " uğraşan hastalıklı bir çocuktur. Jon, oğlunun zayıf durumu hakkında endişelidir ve Ejderhakayası'nda büyümesi için Stannis'le anlaşma yapar. Kızı gripul hastalığıyla uğraştığı için bu yüzden Stannis'i uygun görmüştür. Kocasıyla yıllar boyunca Kral Toprakları'nda yaşar. Petry'la olan ilişkisini koparmaz ve Petry'in Martı Kasabası'nda gümrük yöneticiliği görevine atanması için kocasını ikna eder. Bu mevki ona Kral Toprakları'ndaki Hazine Başı görevine atanmasının önünü açar. Petry, Lysa üzerinde büyük etkiye sahiptir ve Jon'un oğlunu yetiştirmek için Stannis ile arasındaki planı biliyordur. Petry, Jon'u zehirlemesi ve suçu Lannisterlar'a atması için onu kolaylıkla ikna eder. Jon'un ölümünden sonra, Lysa Catleyn'e oğluyla birlikte vadiye kaçtığını ve Cersei Lannister'ın kocasını öldürdüğünü içeren gizli bir mektup gönderir. Catelyn Kartal Yuvası'na geldiğinde Lysa, Jon'un Robert'i yetiştirmesi için Lannisterlarla anlaştığını söyler.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Jon Arryn'in öldürülüşü Yedi Krallık'ta savaşı başlatmak için ayarlanan hareketlerden biridir. Catleyn tesadüfen Kışyarı'ndan Kral Toprakları'na giden Tyrion'la karşılaşır ve onu tutsağı olarak alır. Tyrion'ın Adamlarından kurtularak Vadi'nin yolunu tutar. Catelyn kardeşini yıllardan beri görmemiştir ve Lysa'daki değişimleri görünce şoka uğrar. O artık kilo almış, duygusal yönden dengesizleşmiş, herkesi düşman olarak görmeye başlamış biridir. Lysa, Tyrion'ı kendi tutsağı olarak alır ve kocasını öldürdüğünü itiraf ettirmeye çalışır. Tyrion savaşla yargılanma talep ederek aklanır. Tyrion'ın şampiyonu Lysa'nın düello için çağırdığı Kartal Yuvası Muhafızlarının Başı Ser Vardis Egen'i yener. Catelyn, kız kardeşini Lannisterlar'a karşı kuzeyin ve babasının yanında silahlanmaya ikna etmeye çalışır. Fakat Lysa, bunu reddeder. Amcası Karabalık Sör Brynden, Lysa'nın davranışlarından tiksinerek Kapının şövalyeliğini bırakır ve Catelyn'le birlikte, Nehirova için ayrılır. Catelyn ayrılmadan önce, Robert'i Kışyarı'nda yetiştirmeyi teklif eder fakat Lysa, Cat'i Ay Kapısı'ndan atmakla tehdit eder. Gelecek iki yılda Lannisterlar ve akrabaları arasında çok fazla savaş görür fakat Lysa tarafsız kalır ve kendine herhangi bir rol biçmez.

Kılıçların Fırtınası

Starklar yenildikten sonra, Petry, Lannisterlar'ın gözünde yükselir. Nehirova Lordluğu ve Harrenhal'la ödüllendirilir. Bu rütbeyle Lysa ile evlilik yapabilir ve Üvey oğlu Robert'in naibi olabilir. Petry, Sansa'yı kimliğini " Alayne Taş " olarak değiştirip Vadi'ye yanında getirir. Fakat Lysa'a onun gerçekte kim olduğunu söyler. Sansa, Catelyn'e çok fazla benziyordu ve bir sabah Lysa, Petry'i Sansay'ı öperken yakaladı. Sansa'yı suçladı ve duygusal bir kavga esnasında Sansa'yı neredeyse Ay Kapısı'ndan aşağı atıyordu. Sansa, Petry'in zamanında müdahalesiyle kurtulur. Petry, Lysa'yı Sansa'yı ölüme gönderirken tam zamanında durdurur. Sonra Petry Lysa'yı sakinleştirmeye çalışır. Lysa arkasını döndüğünde ise onu Ay kapasından aşağıya atar ve suçu Lysa'nın kişisel şarkıcısı Marillion'a atar.

Aile

 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Hoster
Tully}
 
{Minisa
Whent}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brynden Tully
"Karabalık"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Catelyn
Tully
 
{Eddard "Ned"
Stark}
 
Edmure
Tully
 
Roslin Frey
 
Petyr
Baelish
 
{Lysa
Tully}
 
{Jon
Arryn}
 
2 oğlu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Robb
Stark}
 
Sansa
Stark
 
Arya
Stark
 
Bran
Stark
 
Rickon
Stark
 
 
 
Robert
Arryn