Mace Tyrell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TyrellHanesi.PNG
Mace Tyrell
TyrellHanesi.PNG
Tv9yz.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Beceriksiz Lord
Şişko Çiçek
Lord Şişkin Balık
Unvan Kral Eli
Güney Muhafızı
Yüksek Bahçe Lordu
Gemiler Efendisi (Eski)
Dorne Hudutları Savunucusu
Menzil'in Yüksek Mareşali
Bağlılık Tyrell Hanesi
Doğum 256FS
Alerie Hightower
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Oyuncu Roger Ashton-Griffiths
TV Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6

Lord Mace Tyrell; Yüksek Bahçe Lordu, Menzil’in Yüksek Mareşali ve Güney Muhafızı’dır.

Karakter ve Görünüm

Eskiden yakışıklı ve güçlü görünümlü bir adamdı fakat zamanla şişmanladı. Kıvırcık kahverengi saçları vardır ve üzerinde beyazlıklar olan sakalını üçgen şeklinde tıraş eder. Cersei Lannister Mace Tyrell'in babası Lord Tywin Lannister ile aynı yaşta olduğunu düşünür ama Cersei Lord Tyrell'den sadece on yaş gençtir.

Mace kendini büyük bir savaşçı olarak görür ama Ashford Savaşı'ında ki başarısı büyük oranda sancaktarı Randyll Tarly'e aittir. Mace'in en yakın arkadaşı Lord Paxter Redwyne'dır. Mace, Cersei ve annesi Olenna Redwyne tarafından beceriksiz olarak değerlendirilir. Oberyn Martell ise ona aptal der.

Tarih

Mace, babası Lord Luthor Tyrell avlanırken uçurumdan yuvarlanmasının ardından Yüksek Bahçe Lordu oldu.

Robert'ın İsyanı sırasında, Mace Menzil kuvvetlerini Lord Robert Baratheon'a karşı komuta ediyordu. Ashford Savaşı'nda Robert'ın yenilmesi Mace Tyrell'e yazılmıştır ama Lord Randyll Tarly komutasında ki keşif kolu Mace Ashford'a varmadan önce zaferin çoğunu başarmıştı. Mace sonra Robert'ın kardeşi Stannis Baratheon tarafından başarılı bir şekilde tutulan Fırtına Burnu'unda Fırtına Burnu Kuşatması'nı yönetti. Mace ve en yakın sancaktarı Paxter Redwyne Robert'ın müttefiği Lord Eddard Stark tarafından Kral Toprakları Yağmalaması'ndan sonra kuşatıldı.

Oberyn Martell'e göre, Mace veliahtı Willas Tyrell'i turnuvalara henüz hazır olmamasına rağmen katılması için cesaretlendirdi ve Willas'ın Oberyn tarafından sakatlanacağı kazaya yol açtı. Yeni kral Robert Baratheon yönetiminde ki Demir Taht'ın bazı borçları Lord Mace'den alınmıştır.

Mace Tyrell TheMico.jpg

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Mace, her zaman kızının kraliçe olmasını hayal etmiştir. Renly’e taç giydirme ve onu Margaery Tyrell ile evlendirme planlarında Kral I. Renly’nin eli olmak için Renly Baratheon ve Loras Tyrell’i destekler, fakat Kral Renly evliliklerini tamamlayamadan Fırtına Burnunda öldürülür. Mace yeni bir plan yapmak için ordusunu oğullarıyla birlikte Acı Köprü’ye getirir. Kendilerine Kral Joffrey Baratheon ve Lannister Hanesi’nden ittifak teklifi getiren Petyr Baelish ile görüşürler, bu teklif Renly'nin dulu Margaery Tyrell ile Kral Joffrey arasında bir evlilikte içerir. Mace, ordusunu Tywin’in ordusuna katar ve Stannis’in üzerine yürüyüp onu mağlup ederlerken ordunun sol kanadını yönetir. Ödül olarak Küçük Konsey’de Donanma Başı unvanını alır.

Kılıçların Fırtınası

Karasu Savaşı'ndan sonra muzaffer lordlar kazanılan toprakları paylaşmak için görüşürler ve Mace Tyrell ikinci oğlu Garlan Tyrell için Florent Hanesinin topraklarıyla mükâfatlandırılır.

Evlilik hediyesi olarak, Mace, Kral Joffrey'e büyük haneleri simgeleyen yakut aslan, zümrüt gül, oniks erkek geyik, gümüş alabalık, mavi yeşim şahin, opal güneş, inci ulukurt şeklinde dekore edilmiş yedi kenarlı bir kadeh verdi.

Mace, Tyrion Lannister’ın Joffrey’i öldürmek suçundan yargılanmasındaki üç jüriden birisi olarak hizmet verir. Tyrion’ın ölmesini istemektedir çünkü kendi kızı da Joffrey’i öldüren zehrin olduğu kadehten içiyordu. Mace’in, Joffrey’i zehirleyerek öldürenin kendi annesi Olenna Redwyne olduğundan haberi yoktur.

Mace TyrellLukasz Jaskolski.png

Kargaların Ziyafeti

Vekil Kraliçe Cersei tarafından Kral Topraklarından uzakta olması için Fırtına Burnu’nun ele geçirilmesiyle görevlendirilir. Mace Tyrell kuvvetlerinin yarısıyla yola çıkar. Mace’in gitmesiyle Cersei, Margaery’e kumpas kurar. Karşılıklı ahlaksızlık suçlamaları Cersei ve Margaery’i Yedi İnancı tarafından hapsedilmeye götürür. Mace haberi aldığı zaman kuşatmayı kaldırır ve ordusuyla birlikte Kral Toprakları’na geri döner. Lord Mathis Rowan'ı az bir kuvvetle kuşatmaya devam etmesi için bırakır.

Ejderhaların Dansı

Mace Kral Toprakları’na Margaery ve kuzenlerinin hali hazırda serbest bırakıldığını düşünerek döner. Şehre ordusuyla birlikte daha önce gelen sancaktarı Randyll Tarly gösterilen kanıtların zayıflığını savunarak hapsi kendi gözetiminde bir gözaltına çevirir. Margaery ve kuzenlerinin bırakılması Randyll Tarly’nin kutsal yemin vererek onları duruşma için tekrar getireceğine söz vermesiyle gerçekleşir. Cersei Lannister naibelikten el çektirilir. Sör Kevan Lannister şehre gelir ve Tommen’in vekili olur.

Tyrell Hanesi’ni yatıştırmak için Kevan, Mace’e birçok imtiyaz verir. Mace’i, Tywin’in öldürülmesinden beri arzuladığı Kral Eli makamına getirir. Ayrıca Kevan, Küçük Konsey’e Mance’in iki sancaktarını -Randyll Tarly ve Paxter Redwyne- atar. Demir Taht’ın içinde bulunduğu sayısız tehdite karşın Mace kızı suçlamalardan aklanmadan ordusunu hareket ettirmeyi reddeder. Kevan, Mace’in apaçık görünen açgözlülüğü karşısında gittikçe sinirlenir. Mace Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri’ne Menzil’den 100 kadar adam ekler ve selefinden iki kat büyük olan bir El Kulesi inşa etmeyi planlar.

Alıntılar

Mace'den Alıntılar

Krallığı olmayan bir kral kadar anlamsız bir şey var mıdır? Hayır, bu çok bariz; çocuk Nehirova'yı bırakmalı, kuvvetlerini bir kez daha Roose Bolton'ınkilerle birleştirmeli ve bütün gücünü Moat Cailin'e püskürtmeli. Ben olsam yapacağım bu olurdu.
Bizim korkmamızı gerektirecek hangi zaferler kazandı ki? Robert'ın İsyanı'nı Taşlı Sept'te sonlandırabilirdi.Başarısız oldu. Altın Mürettebat'ın her zaman başarısız olduğu gibi. Evet, bazıları ona katılmak için acele edebilir. Böylece diyar da böyle aptallardan kurtulmuş olur.

Mace Hakkında Alıntılar

Onun şaşılacak derecede büyük bir iştahı vardır.

-Tyrion Lannister

Robb Stark, Yüksekbahçe Lordu'nun yirmi yılda kazandığı muharebeden fazlasını bir yılda kazandı.

Tyrion Lannister

Onun mührü kıçının üzerinde oturan şişman bir adam olmalı.

Cersei Lannister

Ona daha çok verdikçe o hep daha fazlasını istiyor.

Kevan Lannister

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Luthor
 
Olenna Redwyne
 
 
 
 
 
 
 
 
Gormon
 
 
 
 
 
 
Garth
 
 
 
 
 
 
 
Moryn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mace
 
Alerie Hightower
 
Janna
 
Jon Fossoway
 
Mina
 
Paxter Redwyne
 
Garse Çiçek
 
Garrett Çiçek
 
Luthor
 
Elyn Norridge
 
Tembel Leo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Garlan
 
Leonette Fossoway
 
 
Loras
 
Horas Redwyne
 
Hobber Redwyne
 
Desmera Redwyne
 
Theodore
 
Lia Serry
 
Olene
 
Leo Blackbar
 
Medwick
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Willas
 
Margaery
 
Renly Baratheon
 
Joffrey Baratheon
 
Tommen Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
 
Luthor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentin
 
 
 
 
 
 
Normund
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Victor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Olymer
 
Lysa Meadows
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Bulwer
 
Victaria
 
 
 
 
Leo
 
Alys Beesbury
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raymund
 
 
Rickard
 
 
Megga
 
 
 
 
 
Alysanne Bulwer
 
Lyonel
 
Alla
 
Lucas
 
Lorent
 
Leona