Maege Mormont

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Mormont.PNG
Maege Mormont
House Mormont.PNG
Maege Mormont.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Dişi Ayı
Unvan Ayı Adası Leydisi
Bağlılık Mormont Hanesi
Doğum FS 264'den önce
Kitap(lar) Taht Oyunları(Görüldü) Kralların Çarpışması (Bahsedildi) Kılıçların Fırtınası (Görüldü) Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)

TV 1. Sezon

Maege Mormont, Mormont Hanesi'nin başı ve Ayı Adası Leydisi'dir. Unvanını sürgüne kaçan yeğeni Sör Jorah Mormont'tan almıştır. Gece Nöbetçileri'nin Lord Kumandanı Sör Jeor Mormont'un da kız kardeşidir.

Karakter ve Görünüm

Maege iri, gri saçlı bir kadın ve amansız bir savaşçıdır. Yamalanmış bir zırh giyer ve silah olarak dikenli gürzü tercih eder. Eski Tanrılar'a bağlıdır ve Stark Hanesi'ne sadıktır. Kardeşi Jeor'a göre kendisi inatçı, çabuk parlayan ve söz dinlemez birisidir.

Geçmiş

Maege'nin kardeşinin tek mirasçısı olan Jorah Mormont, suçluları borçlarını ödemek için köle olarak sattığından dolayı adaletten kaçarak Özgür Şehirler'e sürgüne gitmiştir ve böylece Maege, Mormont Hanesi'nin başına geçmiş ve Ayı Adası Leydiliği'ni almıştır. Ailesinin soylu adını kurtarmak ve Ayı Adası'nı onarıp, onu Sör Jorah'ın bıraktığı yoksul vaziyetten kurtarmak için çok çalışmıştır. Maege'nin 5 tane kız çocuğu vardır; en büyüğü ve vârisi Dacey, Alysane, Lyra, Jorelle ve Lyanna. Maege'nin erkek çocuğu yoktur.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Leydi Maege ve vârisi Dacey, Robb Stark sancaktarlarını güneye Lannisterların üzerine at sürmek için çağırdığında kuvvetlerini Kışyarı’na yürüttüler. Kuzeyli ordusu İkizler'de ikiye ayrıldığı zaman, Maege güneye Robb Stark’ın önderliğinde gitmeye devam etmiştir. Onun kuvvetleri Fısıltılı Orman Savaşı’ndaki tuzağın başlangıç işaretini vermişlerdir. Lordlar İri Jon Umber ve Rickard Karstark Nehirova’da Robb’un Kuzeydeki Kral olduğunu ilan ettikten sonra, Maege Robb’u Kış Kralı olarak ilan etmiştir.

Kralların Çarpışması

Oxcross Savaşı’ndan sonra Leydi Mormont binlerce sığırı Batı Toprakları'nda ele geçirir ve onları Nehir Toprakları’na doğru götürür. Bu vazifenin başarıya ulaşıp ulaşmadığı Nehir Toprakları’na geçişin hala Lannisterlar tarafından kontrol edildiği için bilinmemektedir.

Kılıçların Fırtınası

Leydi Maege, Kral Robb Stark’a kuzeyden Nehirova’ya Edmure Tully’nin İkizler’deki düğününe katılmaya giderken eşlik eden Kuzeyli lordlar arasındadır. Cadı Bataklığı’nda iken, o ve Galbart Glover; Robb Stark tarafından Deniz Gözcüsü’ne yollanmıştır. Onlar orada Robb Stark’ın planlananan ‘’Demir Adamlar’ın tuttuğu Moat Cailin’’e saldırısı için Lord Jason Mallister’dan ayrı ayrı gemiler almak ve Boğaz’a açılarak Bozsu Gözcüsü’ndeki Crannogmen’e elçi olarak gitmek için bulunmaktadırlar. Taşıdıkları mektupların düşmanlar tarafından ele geçirilme riskine karşı mektuplar Kuzeyli lordlar için yanlış emirler içermektedir. Maege’nin vârisi Dacey, İkizler’de Kızıl Düğün sırasında öldürülenler arasındadır.

Ejderhalarla Dans

Leydi Maege’nin hayatta kalan en büyük kızı Alysane, Leydi Maege’den Asha Greyjoy’un ona kardeşlerini sorması üzerine bahsetmiştir. Alysane, Leydi Maege'nin diğer iki kızı olan Lyra ve Jory ile birlikteyken en küçük olan Lyanna Ayı Adası’ndadır.

Maege Hakkında Alıntılar

Bu savaştan etkilenen tek kişi sen değilsin.Benim kız kardeşim ve onun kızları erkek zırhları giyerek senin kardeşinin ordusunda yürüyorlar.Maege yaşlı, inatçı, çabuk parlayan ve söz dinlemez birisi.Doğruyu söylemek gerekirse, sefil kadının yanında durmaya güçlükle katlanıyorum, ama bu benim kız kardeşime olan sevgimin senin kız kardeşine duyduğun sevgiden daha az olduğunu göstermez.

-Jeor Mormont, Jon'a.