Maegor I Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Maegor I Targaryen
TargaryenHanesi.png
MAEGOR I.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat 42FS48FS
Tam isim İsminin Birincisi Maegor Targaryen
Lakap Zalim Maegor
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Kral Eli
Sör
Irk Valyrian
Doğum 12FS
Ölüm 48FS, Kral'ın Şehri.
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Aenys I Targaryen
Varis Jaehaerys Targaryen (Men Edildi)
Aerea Targaryen
Sonraki Jaehaerys I Targaryen
Kraliçe Ceryse Hightower
Alys Harroway
Tyanna
Elinor Costayne
Rhaena Targaryen
Jeyne Westerling
Çocuk Gümüş Denys
Baba Aegon  Targaryen
Anne Visenya Targaryen
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)

Kral Maegor I Targaryen yada bilinen adıyla Zalim Maegor, Demir Taht'a oturan üçüncü Targaryen kralıdır. Kral Aegon I Targaryen ile Kraliçe Visenya Targaryen'in oğludur. Kardeşi Aenys I Targaryen'dir.

Görünüş ve Karakter

Yarı resmi kaynaklara göre Maegor babası Aegon'dan daha iridir; boğa kadar heybetli omuzları, kalın boynu ve kılıcıyla tam bir savaşçı görünümündedir. Saçlarını kısa tutmuş ve sakallarını çene hizasında kesmiştir. Aegon'un tacını takar.

Maegor genellikle zalim olarak bilinirdi, hayvanlara merhamet göstermezdi. Savaşmaktan zevk alırdı ancak en çok savaştaki şiddetten haz alırdı, ölümü ustaca düşmanlarına verirdi.

Tarihi

Gençliği

Maegor turnuvalarda ve meydan kavgalarında kendini kabul ettirmiş bir savaşçı olarak bilinir. On üç yaşındayken turnuvalarda tecrübeli şövalyeleri yenebilirdi. 28FS'de Kral'ın Şehri'nde yapılan turnuvada henüz on altı yaşındaki Maegor üç Kral Muhafızı'nı atsız bırakır ve turnuvayı kazanır. Turnuva için yetiştirilen birçok kişiden daha iyi savaşçı olur. Şövalye yetiştirilen alanda babası tarafından on altı yaşında şövalye ilan edilir.

Maegor'un babası Aegon 37FS'de öldüğünde tahta ağabeyi Aenys çıkar, neredeyse tüm mirasları kardeşi Maegor'a verir. Aenys babasının ölümünden sonra kardeşi Maegor'la birlikte ülkeyi yöneteceğini ilan eder, Valyrian Çeliği'nden Blackfyre adındaki kılıcı Maegor'a verir ve Balerion'un sahibi de Maegor olur. Maegor önceden beri Balerion'u istemiş ve sonunda ona sahip olmuştur.

23FS'de Prenses Rhaena Kral Aenys'in en büyük çocuğudur. Dul Kraliçe Visenya Targaryen Maegor ve Rhaena arasında nişan önerir ancak Yüce Septon buna şiddetle karşı çıkar. 25FS'de Yüce Septon'un yiğeni Leydi Ceryse Hightower ile evlendi.

Kardeşi Aenys'in saltanatının ilk yıllarında birçok isyan çıkar. Bu isyanlardan biride Vadi'de gerçekleşir. Jonos Arryn kardeşi Lord Ronnel Arryn'e isyan eder, Ronnel be ailesini esir alır. Maegor bizzat Balerion'un üzerinde Kartal Yuvası'na uçar, Jonos ve takipçilerini idam eder. Aenys kardeşini ödüllendirmek için onu Kral Eli ilan eder.

39FS'de Maegor ikinci eş olarak Alys Harroway'le evlenir ve bu nedenle unvanı Aenys tarafından geri alınır. Pentos'a sürgüne gönderilir ve Yedi İnancı'nı yatıştırmak için Septon Murmison'u Kral Eli ilan eder.

41FS'de İnanç Kral Aenys'e karşı ayaklanır ve bu sefer isyan bastırılamaz. Aenys hastalanır ve onun bakımını Dul Kraliçe Visenya Targaryen üstlenir. Bir süre için iyi olan Aenys, büyük oğlu Aegon ve büyük kızı Rhaena'nın Crakehall'da kuşatıldıkları haberini alınca fenalaşır. Üç gün içerisinde ölür, yakılır ve gömülür. Visenya ejderhası Vhagar'a biner ve oğlu Maegor'u getirmek için ile Pentos'a uçar.

Tanrıların Gözü Altındaki Savaş

Saltanatı

Kardeşinin oğulları ve varisi olmasına karşın 42FS'de Demir Taht'a çıkar. Aenys'in süslü tacı yerine babasının Valyrian Çeliği'nden tacını Ejderha Kayası'nda takar. Büyük Üstat Gawen, tacın yasalara göre Aenys'in varisi Prens Aegon'a geçmesi gerektiğini söyler ve bu durumu protesto eder. Bu sözleri nedeniyle Maegor onu Blackfyre ile öldürür. Onun ardından kimse ona eleştiri yapmaz.

Maegor Ejderha Kayası üzerine Kral Aenys'in Dul Kraliçesi ve Prens Aegon'un annesi Alyssa Velaryon'u esir tutar. Alyssa'nın küçük çocukları Jaehaerys ve Alysanne annelerinin yanında tutulurken Prens Viserys Maegor'un yaveri yapılır, Alyssa'nın davranışlarının tutarlı olması sağlanır.

Kuzgunlar yeni kralın taç giydiğini ve hainlerin ölümünün acılı olacağını söyleyen haberleri dört bir yanına ulaştırır. Maegor'un baş düşmanı İnanç'tır. Maegor ayaklanmayı bastırmak için Kral'ın Şehri'ndeki Rhaenys Tepesi'ne iner ve kendi destekçileri ile Hatırlama Septi'ni basar. Visenya oğlunun saltanatını kabul etmeyenlere karşı meydan okur. Savaşçının Oğulları'nın komutanı Sör Damon Morrigen bu meydan okumayı kabul eder ve Yedi Yargısı yapılmasını ister. Sör Damon ve Savaşçının Oğulları'ndan altı kişi ile Maegor ve altı savaşçısı mücadele ederler. Sonunda sadece Kral Maegor hayatta kalır. Diğer on üç şampiyon öldürülür. Ancak Maegor bir rakibine saldırırken başından bir darbe alır ve yere çöker. Yirmi sekiz gün komada kalır. Komadan uyandığında Kraliçe Alys Harroway ve sürgünde iken Maegor'un sevgilisi olan Tyanna Kral'ın Şehri'ne gelir.

Taş Köprü Savaşı'nda Maegor İnanca karşı Mander'de yirmi haneyle birlikte kanlı bir çatışmaya girer. Köprü sonsuza kadar Acı Köprü olarak bilinecektir. Bu büyük savaşın ardından Karasu Koyu civarına dönmüş ve cesetleri çürümeye terk etmiştir.

İnancın çıkarttığı isyan bastırılmış ancak Maegor'un saltanatı sırasında en büyük düşmanı olmayı bırakmamıştır. Maegor'un Kuralları olarak bilinen yasalar çıkartarak İnancın silahlı kanadını yasaklamış, karşı çıkanlara işkence ve ölüm cezası getirmiştir. Ayrıca Savaşçının Oğulları'ndan herhangi birinin kafası yada derisini getirene bir altın ejder, Fakir Dostlar'ın herhangi birinin kafası yada derisini getirene ise bir gümüş ejder vermeyi vaat eder. Böylece Zalim unvanını alır.

İnanç Maegor'un saltanatı sırasında karşılaştığı tek muhalefet değildi. Kral Aenys'in varisi Prens Aegon tahtın yasalar gereği kendisine ait olduğunu savunur ve isyan eder. 43FS'de Tanrıların Gözü'nde Maegor Balerion'un üzerinde iken Prens Aegon Quicksilver'ın üzerinde savaşır. Tanrıların Gözü Altındaki Savaş olarak bilinen bu savaşta Prens Aegon ölür.

Maegor'un saltanatı sadece şiddet dolu değildi. 45FS'de Kızıl Kale'nin inşaatı tamamlanır ve Maegor'un Malikânesi olarak anılır. Varisi olmayan Maegor herseyi bizzat kendisi yapmış kalenin içini, tünelleri ve gizli geçitleri birbirine bağlamıştır. Kral Eli Lord Lucas Harroway ise kalenin bittiği gün görevini bırakır.

Ancak Kızıl Kale'nin bitirilmesindeki başarı bile Maegor'un zalimliğinin önüne geçemez. Kaleyi yapan tüm işçileri, duvarcıları ve inşaatta çalışan herkesi ziyafete çağırır. Üç gün süren ziyafetin ardından kalenin sırları bilinmesin diye hepsi öldürülür.

Kızıl Kale'nin ardından bu seferde Rhaenys Tepesi'nin üzerindeki kalıntılar halinde kalmış Hatırlama Septi'ni yıkarak yerine Targaryen Hanesi'nin ejderhaları için Ejderha Çukuru yapılmasını emreder. Maegor'un inşaat için çalışacak adam bulamaması şaşırtıcı sayılmaz. Şehirlerden getirilen inşaatcıların gözetimi altında Myr'den ve Tyrosh'dan getirilen inşaatcılar ve zindanlardaki mahkumlarla yıllarca inşaa edilmeye çalışıldı.

44FS'de Harroway Hanesi'nin bütün üyeleri öldürülür, toprakları ve Harrenhal adındaki kalesi için turnuva düzenlenir. Yirmi üç şövalye topraklar ve kale için Lord Harroway'ın Kasabası'nda savaşır. Sör Walton Towers ciddi şekilde yaralansada turnuvayı kazanır ve Harrenhal Towers Hanesi'ne verilir. Ancak kısa süre sonra Sör Walton ölür.

Maegor 42FS44FS yılları arasında aralarında Gawen ve Desmond'un da bulunduğu üç Büyük Üstat'ı öldürür.

44FS'de Maegor'un annesi ve en büyük destekçisi Dul Kraliçe Visenya Targaryen ölür. Annesinin ölümü Maegor'u harap eder. Onun ölümü Dul Kraliçe Alyssa Velaryon'a iki küçük çocuğu Jaehaerys ve Alysanne ile kaçmak için fırsat verir. Yanlarına Kara Kız Kardeş adındaki Valyrian Çeliği'nden yapılma kılıcı da alırlar. Buna karşılık Maegor Prens Viserys'e Tyanna aracılığıyla dokuz gün işkence ettikten sonra öldürür. Kraliçe Alyssa oğlunun cesedini görsün denilerek iki hafta boyunca ceset avluda bekletilir. Ancak Alyssa dönmez.

Bir diğer önemli ölüm ise 44FS'de Yüce Septon'un gizemli bir şekilde ölümü ve yerine daha yumuşak birinin gelmesiyle başlar. Yeni septon ayaklanmayı bastırmakta yetersiz kalır. Yedi İnancı kılıçlarını bırakmayı reddeder ve 45FS'de Maegor'a yeniden savaş açarlar. 46FS'de Maegor'un İnanca karşı başlattığı ikinci seferinde ardından Kral'ın Şehri'ne döndüğünde Savaşçının Oğulları ve Fakir Dostlar'ın liderlerinin olduğu söylenen iki bin kafatası getirilir. Birçok kişiye göre kafatasıların sahipleri yanlış yerde yanlış zamanda olan halktan başkası değildir. Yedi Krallık'ta zaman geçtikçe kral aleyhtarlığı artar.

48FS'de artık Maegor'un zulmüne karşı bölge olarak isyan etmeler başlar. Aynı yıl Nehir Toprakları'nda Septon Ay ve Sör Joffrey Doggett Maegor'a karşı Fakir Dostlar'la birlikte isyan eder ve sonunda Nehirova'dan da onay alırlar. Maegor'un filolarının amirali Lord Daemon Velaryon Maegor'a karşı çıkar ve büyük hanelerde onunla birlik olurlar. Ayrıca Aenys'in hayatta kalan son oğlu Prens Jaehaerys Fırtına Burnu Lordu Robar Baratheon tarafından kral ilan edilir ve kendisi de Kral Eli ile Diyarın Koruyucusu unvanları ile Maegor'a açıkça isyan eder.

Maegor I Targaryen.png

Maegor'la zorla evlenen Rhaena kardeşinin isyanını duyduğunda gizlice plan yapar. Kocası uyuduğunda odadan çıkar ve yanına Blackfyre adındaki kılıcıda alır. Ejderhası Dreamfyre'a biner ve Fırtına Burnu'na yola çıkar. Maegor'un iki Kral Muhafızı'da onu terk eder. İhanetlerin devamı ve annesinin rehberliğinden uzak olması sebebiyle yanında sadece kırk bir adamı kalır. Sancaktarlarını çağırır ancak çok azı yanıt verir ve onlarda düşmanı yenecek kadar büyük değildir.

Daha sonra yalnız kalmak istediğini söyler, kalan adamlarını dışarı çıkarır ve taht odasında yalnız kalır. Ertesi sabah Demir Taht'ın üzerinde ölüsü bulunur, elbiseleri kanlıdır ve bilekleri kesilmiştir. Bazıları zulmüne dayanamayan Kral Muhafızları'ndan bir şövalye tarafından öldürüldüğünü söyler, bazıları katliam ve işkenceden zevk alan biri tarafından öldürüldüğünü söyler ve bazıları da Maegor'u bizzat tahtın kendisinin öldürdüğünü söyler. En olası açıklama ise Maegor'un intihar ettiğidir. Varisi yoktur.

İnancın Ayaklanması ancak yiğeni Kral Jaehaerys I Targaryen döneminde bitecektir.

Maegor'un Gelinleri

Maegor çok eşlilik yapmış ve altı kez evlenmiştir. İlk eşi 25FS'de henü on üç yaşındayken Leydi Ceryse Hightower ile gerçekleşir. Söylenenlere göre Maegor düğünün ardından gece boyu Ceryse ile bir düzine kez birlikte olmuştur ancak gelinin kısır olduğu ortaya çıkar. Ceryse ona varis doğuramaz ve böylece Maegor ikinci eş konusunda konuşmaya başlar.

Harrenhal'ın yeni Lordu Lucas Harroway'in kızı Leydi Alys Harroway ile 49FS'de evlenir. Evlilik gizli gerçekleşir ve töreni Kraliçe Visenya yapar. Maegor sürgüne gittiğinde Alys ona eşlik eder.

Sürgündeki üç yılın ardından eşler için en çok korkulan olan Tyanna ile tanışır. 42FS'de evlenirler ancak onunda kısır olduğu kanıtlanınca kocası için Muhbir Başı olur.

44FS'de Maegor'un eşlerinden Alys doğum yapar. Bebek gözleri olmayan canavar şeklinde doğar. Öfkelenen Maegor ebeyi, septaları ve Büyük Üstat Desmond'u öldürür. Tyanna çocuğun ancak evlilik dışı bir ilişkiden meydana geleceğini Maegor'a inandırması ile Alys, babası Lucas ve Harroway soyundan herkes Maegor tarafından öldürülür.

45FS'de Ceryse aniden hastalanır ve ölür. Söylentiler Maegor'un emriyle öldürüldüğü şeklindedir. Tyanna diğer gelinlerin ölü doğum yapması için onları zehirler, bunu öğrenen Maegor 48FS'de onu öldürür. Kalbini Blackfyre ile keser ve köpeklere yedirir.

Kara Gelinler

47FS'de Maegor törenle üç kadınla evlenir. Her üçüde doğurgan olduğunu ispatlamıştır. Eşleri ya savaşta ölmüş yada Maegor tarafından öldürülmüştür.

  • Leydi Elinor Costayne, üç Kara Gelin'den biridir. Sör Theo Bolling ile evlenmiş ve ona üç çocuk doğurmuştur. Sör Theo, Dul Kraliçe Alyssa Velaryon ile komplo hazırlamaktan suçlu bulunur, Kral Muhafızları tarafından tutuklanır, idam edilir ve bunların hepsi aynı gün olur. Elinor iki hafta sonra Maegor ile evlenmek üzere saraya çağırılır. Maegor'un çocuğuna hamile kalır ve küçük kanatları olan gözleri olmayan bir çocuk dünyaya getirir. Elinor Maegor'un saltanatı sırasında hayatta kalır.
  • Leydi Jeyne Westerling, Lord Alyn Tarbeck'in dul eşi, kocasının ölümünün ardından oğlunu doğurdu. 47FS'de Maegor'dan hamile kaldı ancak üç ay sonra çocuğu doğurdu. Başka bir ölü canavar rahimden çıkmıştı. Jeyne doğumdan sonra fazla yaşamadı.
  • Prenses Rhaena Targaryen, Prens Aegon Targaryen'in dulu, Prenses Aerea ve Rhalla adında iki kızı vardır. Tyanna, kızları ile Rhaena'yı saklandığı yerde bulduğunda Maegor'la evlenmek zorunda kalır. Maegor Aerea'yı varisi ilan eder (Prens Jaehaerys men edilir). Rhaena kardeşinin isyanını duyduğunda Blackfyre'ı alır, Dreamfyre'a biner ve Kral'ın Şehri'nden kaçar. Maegor'dan uzun yaşayan ikinci eş olmuştur.

Maegor'un Küçük Konseyi

Alıntılar

İsminin Birincisi Maegor, 42FS'de kardeşi Kral Aenys yerine tahta geçti. Daha çok Zalim Maegor olarak anılacaktır, Demir Taht'a oturan hiçbir kral onun lakabını almamıştır. Hükümdarlığı kan ile başlar kan ile biter.

Yandel'in yazdığı Buz ve Ateşin Şarkısı'ndan bir bölüm

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valaena
Velaryon
 
Aerion
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Visenya
 
Aegon I
 
Rhaenys
 
 
Orys
Baratheon
 
Argella
Durrendon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ceryse
Hightower
 
 
 
 
 
 
 
Aenys I
 
Alyssa
Velaryon
 
 
Baratheon Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
Costayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alys
Harroway
 
 
Maegor I
 
Rhaena
 
Aegon
 
Viserys
 
Jaehaerys
 
Alysanne
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Westerling
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyanna
 
 
 
 
 
 
Rhalla
 
Aerea
 
 
 
 
 
 
 
Targaryen Hanesi