Maekar I Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Maekar I Targaryen
Targaryen Hanesi (Maekar).png
MAEKAR I.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 221FS 233
Tam isim İsminin Birincisi Maekar Targaryen
Lakap Örs
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Yaz Kalesi Prensi
Doğum FS 174 ile FS 178 arası, Kral'ın Şehri
Ölüm FS 233Yıldız Kargı
Irk Valyrian
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Kral Aerys I Targaryen
Varis 1. Prens Daeron Targaryen
2. Prens Aerion Targaryen
3. Büyük Konsey'de belirlendi.
Sonraki Kral Aegon V Targaryen
Çocuk Daeron Targaryen
Aerion Targaryen
Aemon Targaryen
Daella Targaryen
Aegon V Targaryen
Rhae Targaryen
Baba Kral Daeron II Targaryen
Anne Kraliçe Mariah Martell
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Görüldü)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)

Kral Maekar I Targaryen, Demir Taht'a oturan on dördüncü Targaryen kralıdır. Kral Daeron II Targaryen'in dördüncü oğludur, kednisine Yaz Kalesi verilmiştir ve o günden sonra Yaz Kalesi Prensi olarak anılmaya başlar. Maekar, Blackfyre İsyanları'nın ikisinde de görev almış yetenekli bir ordu komutanıdır. Kraliyet ailesinden beklenmedik birkaç ölümün ardından FS 221'de tahta çıkar.

Görünüş ve Karakter

Maekar güçlü ve sakallı biri olarak tasvir edilir. Gözleri mor, saçları neredeyse beyaz renkte sarı renktedir. Düz saçları ve kare şeklinde kesilmiş sakalı vardır, sakal ve saçı gümüş renktedir. İri ve güçlü görülür. Çiçek bozuğu izleri yanaklarındadır.

Maekar'ın kişisel arması dörde bölünmüş zemin üzerine dört Targaryen armasıdır. Maekar kral olduğunda siyah-altın bir taç giyer.

Maekar sert bir adamdır, yargılaması ve cezalandırması hızlıdır. Ağabeyi Baelor'un aksine karizmatik değildir ve kolayca arkadaş edinemez. Baelor'un kendi ellerinde ölmesinin ardından Maekar daha sert ve merhametsiz olur.

Maekar I Targaryen TheMico.jpg

Hayatı

Gençliği

Maekar, Kral Daeron II Targaryen ile Kraliçe Mariah Martell'in dördüncü oğludur. Baelor, Aerys ve Rhaegel adında üç ağabeyi vardır. Kral Daeron'un savaşçı olmamasına rağmen oğulları Baelor ve Maekar'ın; şövalye, lord ve hatta varisten istenen her şeye sahip oldukları anlaşılır. Baelor on yedi yaşına geldiğinde bir turnuvada şampiyon olur ve Maekar'ında benzer becerileri olacağı düşünülür.

Dördüncü oğul olan Maekar'ın tahta çıkması beklenmez. Gençken Leydi Dyanna Dayne ile evlenir. Daeron, Aerion, Aemon ve Aegon adında dört oğlu,Daella, Rhae adında iki kızı olmuştur. Maekar'ın yerleşkesi Targaryen'lerin yazlık kalesi olan Yaz Kalesi'dir.

Blackfyre İsyanı

FS 196'de Birinci Blackfyre İsyanı sırasında Maekar Targaryen komutanlarından biri olarak görev yapmıştır. Kızıl Çimen Savaşı'nda amcası Acıçelik'in çılgın saldırılarına karşı savunma yapmıştır. Ağabeyi Baelor Fırtına ve Dornelu orduyla isyancı ordunun arkasına saldırırken Maekar, Lord Donnel Arryn'in öncülüğündeki orduyu savunma durumuna geçirmiş ve sanki çekiçin bir örse vurması gibi isyancı orduları yıkmışlardır. Daha sonra çekicin Baelor, örsün Maekar olduğu Çekiç ve Örs adında bir şarkı yazılır.

Bununla birlikte Maekar takdir edilmez. Zafer, ağabeyinin çabalarına ve Daemon Blackfyre'ın hatalarına bağlanır. Kardeşlerinin gölgesinde kalmak Maekar'ın gururunu kırar. Raymun Fossoway Maegor hakkında şunları söyler;

Prens Baelor kadar cesur değildi, Prens Aerys kadar akıllı değildi ve Prens Rhaegel kadar centilmen de değildi ve şimdi kendi kardeşleri tarafından oğullarının da gölgede kalmasından acı çekiyor.

FS 207 ile FS 208 yılları arasında Kral Daeron'un dört yetişkin oğlu -ki Maekar'ın önünde kardeşleri ve onların oğulları- vardır. Çok fazla potansiyel Targaryen varisinin tehlikeli olduğunu hisseden Maekar babasının tüm itirazlarına rağmen üçüncü oğlu Aemon'u Hisar'a yollar. Maekar'ın karısı Dyanna Dayne FS 209'den kısa bir süre önce ölür.

Ashford Turnuvası

FS 209'de Ashford'da bir tunuva düzenlenir. Maekar, oğulları Daeron ve Aerion'un yarışını izlemek için turnuvaya gelir ayrıca dördüncü oğlu Aegon'da Daeron'un yaveri olarak ilk kez görev yapacaktır. Ancak Ashford Turnuvası Maekar ve oğulları için feci şekilde sona erer. Daeron turnuva alanına gelmeden önce sarhoş olur, Aegon Yumurta ismiyle Duncan adında bir gezgin şövalyenin yaveri olur ve Aerion yarış sırasında rakibinin atını öldürerek diskalifiye edilir. Ayrıca Aerion, ejderhalar hakkında kötü konuşan bir kuklacıya saldırır ve bu sırada Dunk kuklacıyı savunur. Bunun üzerine Aerion Yedi Yargısı talep eder. Maekar hem Aerion'un intikam için mücadelesini hemde Daeron'un Aegon'un Dunk tarafından kaçırıldığı iddiasını destekler.

Maekar Yedi Yargısı sırasında Dunk için savaşan ağabeyi Baelor'a saldırır ve başına sertçe vurur. Baelor duruşmadan sağ çıkar ancak miğferini çıkardığıktan kısa bir süre sonra ölür. Maekar akraba katili olarak anılacağından şüphe duyar. Maekar oğullarının sorunlarıyla da mücadele etmeye çalışır. Aerion'u Özgür Şehirler'e gönderir ve Dunk'a oğlu Aegon'un kişisel muhafızı olması teklifini yapar. Dunk bunu reddeder, bunun üzerine Maekar Aegon'u yaveri olarak Dunk'un yanına verir. Maekar, Aegon'un saçlarını traş edip boyatmasını, kimsenin onu tanımaması için gizli kalmaya söz vermesi ve acil bir durumda zarar görmemesi için kişisel bir kağıdı yanında taşımasını tembihler.

Sonraki Hayatı

FS 209'de Büyük Bahar Salgını'nda Kral Daeron II Targaryen ve ağabeyi Baelor'un oğulları ölür. Maekar'ın bir diğer ağabeyi Aerys I Targaryen tahta çıkar ve üvey amcası Kanlıkuzgun'u Kral Eli ilan eder. Maekar kendisinin el olarak atanacağını düşündüğü ve amcasıyla geçinemediği için konseyden Yaz Kalesi'ne gider.

Daeron'un üçüncü oğlu Rhaegel FS 215'de, onun oğlu Aelor'da bir kaza sonucu FS 217'de ölünce zaten çocuksuz olan Kral Aerys hayatta kalan tek kardeşi Maekar'ı varisi olarak kabul eder ve Maekar Ejderha Kayası Prensi olur.

FS 219'de Üçüncü Blackfyre İsyanı sırasında komutan Maekar olmuştur. Acıçelik savaşta yakalanır, Maekar'ın oğlu Aerion ve amcası Kanlıkuzgun Aegor'un idam edilmesi çağrısında bulunur. Ancak Kral Aerys I Targaryen merhametlidir ve Aegor'un Gece Gözcüleri'ne katılmasına izin verir. Maekar'ın Acıçelik'e verilecek ceza hakkındaki görüşü bilinmemektedir.

Maekar i targaryen by oznerol.png

Saltanatı

FS 221'de Aerys'in ölümünden sonra Demir Taht'a Maekar geçer. Maekar geçmişin izlerinden ayrılmaya karar verir, bu nedenle taç giyme töreni sırasında eski kralların taçları yerine kendine yeni bir taç yaptırır. Aslında takmak istediği tacın Fatih Aegon'un tacı olduğu söylenir ancak taç Genç Ejderha'nın öldüğü Dorne'da kaybolur. Her iki Blackfyre İsyanı Maekar'ın saltanatında olsa da genel olarak bu dönem barışçıl kabul edilir. Amcası Kanlıkuzgun'la daha önceden anlaşamasa da Maekar amcasını El ilan eder.

Maekar FS 217'de zincirini döven oğlu Aemon'u çağırır ve Demir Taht'a hizmet etmesi için başkente gider. Yüce Üstat'ın yerine geleceğini düşünen Aemon konseyde oturmak istemez ve en büyük ağabeyi Daeron'a hizmet etmek için Ejderha Kayası'na gider. Ağabeyinin bir fahişeden kaptığı hastalık sonucu ölene kadar hizmet etmeye devam eder. FS 232'de Maekar'ın ikinci oğlu Aerion kendisini bir ejderhaya dönüştüreceğini düşündüğü çılgınateşi içer ve ölür.

Maekar'ın saltanatının ilk yedi yılı sıcak yazdır. Bazıları sonunda büyük yazın geldiğini düşünür ancak kısa bir sonbahar ve ardından uzun, soğuk bir kış gelir.

Maekar'ın saltanatı sırasında Harrenhal'ın Lothston Hanesi'nin başı Leydi Kötü Danelle Lothston'un kara büyüyle ilgilendiği söylentileri ortaya çıkar ve sonunda hane sürgün edilir. Lothston'ların sürgünlerinde yaptıkları hizmetlerden dolayı Whent Hanesi'ne Harrenhal verilir.

FS 233'de Maekar Dorne Hudutları'nda isyankar bir lordun çıkardığı Peake Ayaklanması'nı bastırmak üzere savaşa gider. Yarı resmi kaynaklara göre kalenin siperlerinde duran bir kaya fırtına sırasında siperlerden düşmüş ve kralın üzerine düşmüştür. Kralın ölümüyle birlikte onun yerine geçecek kişiyi belirlemek için oğlu Aegon Büyük Konsey'i toplar.

Alıntılar

Buraya gezgin bir şövalyeyi savunmaya gelmedim.

Prens Maekar'ın ve Prens Baelor'a Ashford'da Uzun Duncan'ın davası konusunda söyledikleri.

Hakkında Söylenenler

Prens Maekar gurulu ve küçümseyici bir adamdır.

Uzun Duncan'ın Maekar hakkında düşünceleri

Ve babam... tahtın ona geçeceğini düşünmezdi ama ona geçti. kardeşini öldürdüğü darbenin cezası olduğunu söylerdi. Hayatta hiçbir zaman bilmediği ölüm huzurunu bulması için dua ediyorum.

Üstat Aemon'dan Samwell Tarly'e

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baelor
 
Jena
Dondarrion
 
Aerys I
 
Aelinor
Penrose
 
Rhaegel
 
Alys
Arryn
 
Maekar I
 
Dyanna
Dayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valarr
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Matarys
 
Aelora
 
Aelor
 
Daenora
 
Aerion
 
Daeron
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Aemon
 
Daella
 
Aegon V
 
Rhae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğullar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maegor
 
 
 
 
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
Targaryen Hanesi
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Tyrosh'lu Kiera Valarr Targaryen'in dulu, kocası Büyük Bahar Salgını'nda öldü ve o da daha sonra kocasının kuzeni Daeron'la evlendi.