Mance Rayder

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Mance Rayder
Mance Rayder.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Mance
Abel
Unvan Sur'un Ötesi'ndeki Kral
Kültür Özgür Halk
Aile
Varis Yabanıl Prens
Dalla
Ekler
Kitaplar Taht Oyunları(Bahsedildi)
Kralların Çarpışması(Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans(Görüldü)
Oyuncu Ciarán Hinds
TV Sezon 3

Mance Rayder, yeminlerini bozmadan ve görevini terk etmeden önce bir zamanlar Gece Gözcüleri'nin adamıydı. Mance, Yabanıllar arasında çok etkili bir hale gelmiş ve Sur'un Ötesindeki Kral olarak bilinmiştir.

Görünüş ve Karakter

Mance, kalıplı bir adamdır. Uzun bacakları, geniş omuzları ve göğsü vardır. Önceleri uzun ve kahverengi olan saçlarının çoğu artık gridir. Güldüğünde ağzının kenarlarında çizgiler görünür. Keskin bir yüzü ve kurnaz kahverengi gözleri vardır. Orta yaşlarında bir adam gibi görünür ve müziğe ilgisi vardır.

Hayatı

Mance, Gece Gözcüleri tarafından alınmış ve onlar gibi yetiştirilmiş bir yabanıl çocuğudur. Bir sakatlık yaşayıp bir yabanıl kadın tarafından iyileştirilene kadar hayatının çoğunda Gece Gözcülerine sadık biriydi. Mance yaralarından kurtulmuş ve kendini toplarken, yabanıl kadın yırtık pelerinini kırmızı kumaş ile onarmıştır. Sur'a döndükten sonra, Gece Gözcüleri kumandanları ona, yamalı pelerini, siyah pelerini ile değiştirmesini önermiştir. Bu özgürlük kısıtlaması onun Gece Gözcülerini terk etmesinin ve istediği şekilde yabanıllarla yaşamasının sebebidir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Robert Baratheon, eski arkadaşı Eddard Stark'ı görmek için Kışyarı'na geldiğinde, Mance'nin de o sırada orda olduğu ortaya sonradan çıkmıştır. Gece Gözcüleri'nde ki kaynaklarını kullanarak Kral'ın bir ziyaret planladığını duyar. Ozan Bael efsanesinden ilham alan Mance, bu olaya katılma kararı alır. Sur'u geçip Kışyarı'na yol alır.

Onunla hiç tanışmayan Eddard Stark ve bir kaç yıldır Gözcü olmasına rağmen onu tanımayan Benjen Stark'ın onun varlığından haberi yoktur. Bir müzisyen kılığında gittiği için Mance, şölende ud çalmıştır.

Kılıçların Fırtınası

Mance, bireyselcilikleriyle ünlü yabanılları kendi rehberliğinde Yedi Krallık'ı istila etmek için tek bir birlik yapmak adına büyük bir göreve başlamıştır ve Ayazdiş bölgesinde bir araya toplamıştır. Mance Rayder hakkında yapılan Sur'un Ötesindeki Kral ve yabanılların köylerini terk etmesi dedikodularından dolayı Gece Gözcüleri birliklerini toplayıp Sur'un Ötesi'ne keşfe çıkmışlardır.

Jon Kar, onun ekibine katılma bahanesi ile Mance ile tanıştığında, Mance, Kış Borusu olarak bilinen sihirli bir borusu olduğunu ve bunun Sur'u yıkabileceğini ve eğer orduyu geçemezse son çare olarak boruyu kullanacağını açıklamıştır. Mance, kendi insanlarının da dahil olduğu yabanılların Ötekiler ve wightlar tarafından avlandığını ve durdurmanın mümkün olmadığını da söylemiştir. Sur, Ötekiler'e karşı kalkan görevi gördüğünen asıl hedefi Sur'u yıkmak değildir.

Mance, Sur'a saldırısını başlatmıştır. Ezici orana rağmen, Jon Mance'nin ordularını, Stannis'in beklenmeyen takviyesi gelene kadar körfezde tutmayı başarmıştır. Ve bu sayede düzensiz yabanıl ordusunu yok etmişlerdir.

Stannis Baratheon'un yabanıl kamplarına saldırısı sırasında Mance'nin karısı Dalla, oğullarını doğururken ölmüştür.

Kargaların Ziyafeti

Jon, Mance'nin oğlunu Samwell Tarly bakımında Sur'dan kaçırmıştır. Çünkü Stannis'in büyücüsü Melisandre'nin kurban etmek için asil kana sahip bir çocuk aradığını ve Mance'nin "Sur'un-Ötesindeki-Kral" unvanından dolayı asil soy oluşturmuş olabileceğini biliyordu.


Ejderhaların Dansı

Hekresin gözünün önünde Mance yakılarak infaz edildi.Daha sonra aslında bu olayda (Melisandre'nin büyüsü sayesinde) Mance yerine Çıngıraklı'nın öldüğünü öğreniyoruz.Ramsay Kar ile evlenecek kardeşini kurtarmak için (Melisandre'nin de yardımıyla) Jon Kar tarafından Kışyarına gönderilir.Altı mızrak karısı ile birlikte Kışyarı'na müzisyen olarak giren Mance burada Abel ismini kullanır.Ramsay Snow, Jon Snow'a yazdığı mektupta 6 mızrak karısını öldürdüğünü ve Mance'e elbise yaptığını söylemiştir.