Mander

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Mander Nehri
The Reach.png
Konum Menzil

Mander Menzil’deki en geniş nehirdir. Büyük, güçlü ve yavaş akan nehir, dibine gömülü ağaçlarla ve kum yığınlarıyla geniş, habersiz gemiler için tuzaktır. Bazıları nehrin adını Manderly Hanesi ‘nden aldığını söyler.

Mander Kıyıları

Coğrafya

Mander’ın kaynakları Kral Toprakları yakınlarındaki kuzeydoğu Menzil’de, Tumbleton civarındaki tepelerdedir. Bitterbridge ’i geçerek güneybatıya akıp, Longtable yakınlarındaki Blueburn ve sonrasında Cider Hall yakınlarındaki Cockleswent (ya da Cockleswhent)’le buluşur. Mander, Yüksek Bahçe yakınlarında henüz isimlendirilmemiş Goldengrove ’un güneyinden akan bir nehirle birleşir. Mander, Yüksek Bahçe’den batıdaki Gün Batımı Denizi ’nin Kalkan Adaları yakınındaki bir körfeze devam eder. Mander’ın üst sahaları çamurlu ve taşlıktır. Yüksek Bahçe’ye yaklaştıkça durulup temiz ve sakinleşirler.

Tarihi

Tarihe göre, Demirdoğumlular Mander nehrini Bitterbridge’e kadar akın eder. Gardener Hanesi ’nin egemenliği sırasında Menzil’in kralları nehrin ağzında oturan Kalkan Adaları’nın köylü halkını (‘smallfolk’: köylülere benzeyen, Westeros sosyal sınıflarının en alt basamağındaki insanlar) gelenleri denetlemek ve yaklaşan saldırılara karşı nehirden uzaktaki içeridekileri uyarmaları için silahlandırır. Manderly Hanesi bir zamanlar muazzam Mander nehrinin kıyılarında yaşadı fakat Gardener Hanesi tarafından iktidar mücadelesinden sonra defedildi. Blackfyre İsyanı sırasında, Mander’dan geçerken Ser Quentyn Ball Lady Penrose’un lütuf için bağışladığı en genci dışında bütün oğullarını katletti.