Mander Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Mander Savaşı
Tarih FS 283
Yer Mander'ın ağzı
Sonuç İsyancı zaferi
Taraflar
Greyjoy Hanesi'nin isyancı donanması Chester Hanesi
Grimm Hanesi
Hewett Hanesi
Serry Hanesi'nin kraliyet donanması
Kumandanlar
Lord Quellon Greyjoy
Balon Greyjoy
Güçler
50 dargemi bilinmiyor
Kayıplar
12 dargemi battı veya ele geçirildi
Quellon Greyjoy
12 dargemi battı veya ele geçirildi

Mander Savaşı, Robert'ın İsyanı'nın sonlarına doğru meydana geldi. Greyjoy Hanesi, Mander'ın ağzındaki Kalkan Adaları'na karşı önemsiz bir zafer kazandı.

Başlangıç

Demir Adalar Lordu Quellon Greyjoy, Demiradamlar'ın iç savaş sırasında tarafsız kalmasını istedi. Pyke, Kraliyet Prensi Rhaegar Targaryen'ın Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda öldürüldüğünün haberini alınca, büyük oğullarını—Balon, Euron, ve Victarion—olabildiğince hızlı şekilde isyancı tarafına katılmayı, katılmazlarsa yağmadaki bütün payları kaybedeceklerine ikna etti. Quellon on beş dargemiyle Targaryen Hanesi'nin destekçileri olan Menzil'e yapılan saldırıya öncülük etti. Casterly Kayası'nın Lannister Hanesi'nin niyeti henüz bilinmese de Demiradamlar'ın çoğu evlerini Batı Toprakları'ndan gelecek bir saldırıya karşı korumak için evde kalmayı tercih etti.

Savaş

Greyjoylar Menzil sahillerini yağmaladı, bazı gemileri batırdı veya ele geçirdi ve bazı köyleri ve kasabaları yağmaladı. Ancak beklenmedik bir şekilde Mander'ın ağzında Kalkan Adaları'nın dargemileriyle karşılaştılar. Greyjoyların kazanmasıyla on iki dargemi batırıldı veya ele geçirildi. Ancak yaşlı Lord Quellon savaş sırasında öldürüldü.

Sonrası

Demiradamlar savaşı kazandığı zaman, Quellon'un en büyük oğlu ve varisi, Balon Greyjoy, Pyke'a dönüp Demir Adalar'ın Deniztaşı Tahtı'nda hak iddia etmeye karar verdi. Böylece Demir Adalar'ın Robert'ın İsyanı'na katkısı asgari düzeyde oldu. Greyjoylar Menzil'e saldırırken, Lord Tywin Lannister isyancılara katıldı ve Batı Toprakları askerlerine Kral Toprakları'nın Yağmalanması'nı emretti.