Manderly Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Beyaz Liman'ın Manderly Hanesi
ManderlyHanesi.PNG
Hane arması Su mavisi zemin üstünde üç dişli mızrak tutan, sakallı, uzun boylu, koyu yeşil saçlı beyaz bir balık-adam.
Sözler Bilinmiyor
Şimdiki Lord Wyman Manderly
Bölge Kuzey
Menzil (Önceden)
Unvan Beyaz Liman Lordu
Beyaz Bıçak'ın Muhafızı
İnanç'ın Kalkanı
Mülksüzlerin Savunucusu
Mander'in Lord Mareşali
Yeşilel'in Nizamı Şövalyesi
Dunstonbury Lordu (Önceden)
Varis Sör Wylis Manderly
Bağlılık Stark Hanesi (Önceden)
Bolton Hanesi

Beyaz Liman'ın Manderly Hanesi, Kuzey'den soylu bir hanedir. Yerleşkeleri Beyaz Liman'daki Yeni Kale'dir. Manderly Hanesi, Starklar'ın en güçlü ve en sadık sancaktarlarındandır. Aynı zamanda tek bir şehri yönettikleri için Kuzey'in en zengin hanesidir. Çoğu kuzeyli haneden farklı olarak Manderly'ler Andal İstilası'ndan sonra Menzil'den kuzeye sürüldükleri için Eski Tanrılar yerine Yedi İnancı'nı benimsediler.

Manderlylerin hanedan arması su mavisi zemin üstünde üç dişli mızrak tutan, sakallı, uzun boylu, koyu yeşil saçlı beyaz bir balık-adamdır. Sözleri kitaplarda söylenmez, George R. R. Martin, sözlerine yarı resmi kaynaklarda da yer vermez. Manderly Muhafızları normal mızrak yerine üç dişli mızrak taşır.

Beyaz Liman Lordu, Wyman Manderly, Beyaz Bıçak'ın doğusundaki, Locke, Woolfield, Dulkadın Gözcüsü'nün Flintleri'nin de topraklarını içeren, topraklara hükmeder. Manderlyler aynı zamanda Koç Kapısı'na bağlı olan Koyunbaşı Tepeleri ve Kırık Çay'a da hükmeder. Sancaktarları bir düzine alt tabaka lorddan ve toprak sahibi şövalyelerden oluşur.

Tarih

Menzil Krallığı

Manderlyler Menzil Krallığında yaşayan ve daha sonra ise Mander Nehri'ne isimlerini verdikleri iddia edilen kadim bir soydan gelirler. Soyu İlk İnsanlar'a dayanan büyük lordlar, Dunstonbury Kalesi'ni aldılar ve Peake Hanesi ile büyük bir rekabet içerisine girdiler.

Menzil'de Gardener Kralları hüküm sürerken, Kral Gwayne III Gardener Manderly ve Peake lordlarını aralarındaki toprak kavgasını kan dökmeden ve kendi yargılamasıyla çözmeye ikna etti. Menzildeki diğer haneler gibi Manderlyler de, Gardenerlar Andallar'ı mennuniyetle karşılayınca Eski Tanrılar'ı bırakıp Yedi İnancı'na geçtiler.

Kral Garth X Gardener'ın uzun hükmünün sonuna doğru, Garth'ın hiç oğlu olmayınca ve kızlarından biri Lord Manderly ile ve biri de Lord Peake ile evlenince veraset problemi ortaya çıktı. İki lord da kendi eşlerinin tahta oturması gerektiğini söylediler. Aralarındaki rekabet ihanet, komplo ve cinayetle daha da belirginleşti. En sonunda rekabet diğer lordların da farklı tarafları desteklemeye başlamasıyla bariz bir savaşa dönüştü. Aralarındaki kargaşa, Yüksek Bahçe Kahyası Sör Osmund Tyrell diğer lordlarla ittifak yapıp Manderlyleri de ve Peakeleri de mağlup edene kadar sürdü. Osmund daha sonra Garth X'in uzaktan kuzeni olan Mern VI Gardener'ı Kral olarak tahta oturttu.

Sürgün ve Beyaz Liman

Bir noktadan sonra Manderly Hanesi kendini aştı ve Gardener Kralları tarafından Menzil'den sürüldü. Üstat Yandel'e göre bu sürgünün emri Manderlylerin Menzil'de artan nüfuz ve güçlerinden korkan Kral Perceon III Gardener tarafından verildi ve Lord Lorimar Peake tarafından emir yerine getirildi. Böylece Peake Hanesi, Manderlylerin yerleşkesi Dustonbury'i kendine aldı. Manderlyler hayatlarındaki acı, yalnızlık ve tehlikeyi geride bıraktılar. Kuzeye gittiler ve Kışyarı'nın Starklar'ı tarafından bir sancaktar olarak hoş karşılandılar. Starklar, Manderlyler'i Kurt İni ile ödüllendirdi ve Stark Hanesine her zaman sadık olma yemini etmeleri karşılığında onlara Beyaz Bıçak'ın korumasını verdiler. Bu olay, tarihe Manderlyler'in yeni derebeylerine olan büyük sadakatlerinin bir örneği olarak geçti.

Manderly Hanesi'nin tam olarak ne zaman kuzeye geldiği bilinmiyor. 211 FÖ'de Leydi Rohanne Webber, Manderlyler'in geliş tarihi "bin yıl önce" olarak tanımlar. Lord Godric Borrell geliş zamanlarını FS 300'den önce "dokuz yüzyıldan fazla değil" olarak tanımlar. Ancak hem Wylla Manderly hem de Üstat Yandel, tarihi biraz daha geriye götürerek sırasıyla "Fetih'ten bin yıl önce" ve "Fetih'ten birkaç bin yıl önce" der. Bu hesaplara göre Manderlyler kuzeye Fetih'ten Önce 1000 ila 600 yıl arasında bir tarihte yerleşmiştir.

Manderly Hanesi, Beyaz Liman şehrini Menzil'den getirdikleri zenginliklerle inşa etti. Gelecek yüzyıllarda şehri kalkındırdılar. Beyaz Liman, Westeros'taki en küçük beş şehirden biri ve ticaret ve deniz taşımacılığının merkezidir.

Aegon'un Fethi sırasında, Kral'ın Şehri'nin inşasına başlanana kadar, Beyaz Liman Yedi Krallığın en yeni şehriydi. Yeni Kale eskimiş Kurt İni'nin yerini alması için yapıldı. Kale Manderlylerin Menzildeki eski kalesi Dunstonbury'e benzemektedir. Manderlyler güçlü bir şövalyelik gelenekleri olan ve Eski Tanrılar yerine Yedi İnancı'nı benimseyen birkaç haneden birisidir.

Targaryen Dönemi

Manderly Hanesi, derebeyleri Starklar, ve Starkların egemenliği altına girdikleri Targaryenlar ile iyi ilişkiler geliştirdiler. Kral Jaehaerys I ve İyi Kraliçe Alysanne'nin kızları vahşi ve ateşli Prenses Viserra Targaryen, Lord Manderly ile nişanlandı. Ancak Kral'ın Şehrinde sarhoş bir şekilde yarışırken atından düşüp öldü. Leydi Jeyne Manderly, Lord Cregan Stark'ın en büyük oğlu Rickon Stark ile evlendi ve ona iki kız verdi, Serena ve Sansa. Leydi Myriame Manderly, Rodwell Stark ile evlendi ve kocası Kışyarı Lordu olunca o da Kışyarı Leydisi oldu.

FS 101 tarihinde Harrenhal'da düzenlenen Büyük Konsey'de Rhaenys Targaryen'i desteklediler. Ejderhaların Dansı sırasında, Prens Jacaerys Velaryon, Beyaz Liman'a ve Kışyarına gitti ve Kuzeyi Siyahlar'a katılmaya ikna etti. Lord Manderly Rhaenyra Targaryen'ı desteklemek üzere, oğulları Sör Medrick ve Sör Torrhen Manderly'in liderlik ettiği savaşçılar gönderdi. Torrhen Kral Aegon III Targaryen döneminde vekil kral olarak görev yaptı. Ancak FS 132'de babası Kış Ateşinden dolayı ölünce görevinden istifa etti. Aegon FS 136'de erişkin yaşa gelince naiplik dönemi bitti ve Lord Manderly'yi Kral Eli ilan etti.

Robert'ın İsyanı

Lord Eddard Stark, Kral Aerys II Targaryen'e karşı Robert'ın İsyanı'na katılmaları için sancaktarlarını çağırdığında, Lord Wyman Manderly Manderlylere önderlik etti. Wyman Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda savaştı. Uşağı Sör Bartimus'u, hayatını kurtarmasının ödülü olarak Beyaz Bıçak'ın hapishanesi Kurt İni'nin Kale Kumandanı yaptı.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Oğlu Bran'e düzenlenen suikast girişimini öğrendikten sonra, Lord Eddard Stark karısı Catelyn'e, Lord Wyman Manderly'e Beyaz Bıçak'ı güçlendirmesi gerektiğini söylemesini ister.

Arryn Vadisi'nden ayrıldıktan sonra Catelyn Beyaz Bıçak'ta Manderlyler ile buluşur. Eddard'ın Kral'ın Şehri'nde tutuklanmasından sonra, Sör Wylis ve Sör Wendel'in önderlik ettiği bir Manderly ordusu, Lannisterlar'ın üzerine doğru güneye yürüyen Robb Stark'a Moat Cailin'de katılır. Manderly kuvvetleri, yaverleriyle birlikte 20 şövalye, 200 mızraklı süvari, kılıçlı adamlar ve otlakçılardan geri kalanı ise üç dişli mızraklı, mızraklı ve kargılı adamlardan oluşan 1,500 kişiydi. Wyman, Beyaz Liman'ı korumak üzere şehirde kaldı.

Kuzey ordusu İkizler'de bölündüğünde, Wendel, Robb'a Nehirova'ya doğru eşlik eder. Olgun bir adam olmasına rağmen Robb Stark'ın lordların genç oğullarından oluşan kişisel muhafızlarında yer alır. Bu sırada Wylis, Roose Bolton güneye doğru giderken Beyaz Liman piyadelerine önderlik eder. Yeşil Çatal Savaşı'nda esir düşer.

Kralların Çarpışması

Kışyarı'ndaki hasat ziyafeti sırasında Lord Wyman, Bran Stark, Sör Rodrik Cassel ve Üstat Luwin ile buluşur. Robb adına para basmayı teklif eder, Beyaz Liman'ın savunması hakkında onlara bilgi verir ve kral için savaş gemilerinden oluşan bir kadırga yapmayı teklif eder. Rodrik, Robb'u bu teklif hakkında bilgilendireceğini söyler. Ziyafetten sonra, Rodrik, Hother ve Mors Umber'a Yabanıllar ile savaşmak için inşa edilen dargemiler için Wyman'la birlikte çalışmalarını emreder.

Leydi Donella Hornwood (kızlık soyadı ile Manderly) kocası Lord Halys Hornwood'un ölümüyle dul kalır. Hasat ziyafeti sırasında Lord Wyman, Hornwood Hanesi'nin topraklarında olan iddiasını ilerletir ve kuzenine evlenme teklif eder. Ancak Donella, topraklarına döndüğünde zorla Bolton Piçi Ramsay Kar ile evlendirilir ve açlıktan ölmek üzere bir hücreye kilitlenir. Buna karşılık, Ramsay'nin Hornwood'u işgal etmesini önlemek için Lord Manderly, Hornwood topraklarına el koyar ve Manderly adamları Boynuzormanları'nda Bolton adamlarına saldırır. Haberler Kışyarı'na Rodrik aracılığıyla ulaşır. Ancak kendisinin onlara müdahale edecek kadar adamı yoktu.

Güneyde, Wendel, Catelyn Stark'a Krallar Renly ve Stannis Baratheon ile yapılacak olan görüşme için eşlik eder, Stark sancağını Fırtına Burnu'ndaki görüşmeden önce taşır. Bu sırada, Wylis Harrenhal'da mahkum olarak tutulur, sık sık mutfağa gider. Wylis Tyrion Lannister'ın Fısıltılı Orman Savaşı'nda ele geçirilen kuzeniyle takas etmek istediği kuzeyli adamlardan birisidir. Ancak Wylis, Roose Bolton, Harrenhal'u ele geçirdiğinde doğal olarak serbest kalır.

Theon Greyjoy, Kışyarı'nı ele geçirdiğinde, Lord Wyman'ın Starklar'ın kalesini geri almak için bir düzine şövalye ve kuşatma silahları gönderdiğini haber alır. Kışyarı'nın dışında Rodrik ile yaptığı görüşme sırasında dizilmiş bir sıra Manderly şövalyesi görür. Ancak Rodrik'in kuvvetleri, Kışyarı Savaşı'nda Bolton Hanesi'nin ihanetine uğrar.

Kılıçların Fırtınası

Robb, Edmure Tully'nin düğününe katılmak üzere İkizler'e ilerlerken Sör Wendel Manderly, Robb'un ordusunda yük kervanını korumakla sorumluydu. Sör Wylis, Lord Roose Bolton'un artçı kuvvetlerini yöneterek aynı rotayı izler. Wylis, ordusu Üç Dişli Mızrak'taki nehir yatağını geçerken Gregor Clegane'in adamlarının saldırısıyla yeniden esir düşer. Lord Bolton, Dağ'ın artçı kuvvetini yok etmesini engelleyemez. Wylis, Harrenhal'a yeniden tutsak olarak döner. İkizler'de, Wendel dudağından içeri giren bir okla Kızıl Düğün'de öldürülür.

Üstat Aemon, Manderlyler'e Kara Kale'yi Yabanıllara karşı savunmak için yardım isteyen bir kuzgun gönderir.

Kargaların Ziyafeti

Kraliçe Cersei'ye göre, Manderlyler torunlarının ikisini de Frey Hanesi'nin üyeleriyle evlendirmeyi ve limanlarını Lannister gemilerine açmayı kabul ederek Bolton'larla ittifağın eşiğine gelmişlerdir. Demir Taht, Davos'un Stannis adına Manderlylerle ittifak yapmaya kalkıştığında, Lord Wyman tarafından asıldığı haberini alır. Cersei bu sadık harakete Wyman'ın hayatta kalan oğlu ve varisi Wylis Manderly'yi serbest bırakarak karşılık verir. Harrenhal'da Sör Jaime Lannister, Wylis'e, ona Bakire Havuzu'na kadar eşlik etmek üzere bir eskort vereceğini ve oradan da bir gemiyle Beyaz Liman'a gideceğini söyler.

Ejderhaların Dansı

Davos Seaworth Kral Stannis adına Lord Wyman ile ittifak yapmak için Beyaz Liman'a geldiğinde Lannisterlardan gizli inşa edilmiş yirmi üç savaş kadırgası görür. Beyaz Liman'ın, Hornwood topraklarından da gelen, pek çok göçmenle çalkalandığını görür. Torunu Wylla'nın itirazlarına rağmen Davos'u üç Frey elçisinin--Jared, Rhaegar ve Symond-- önünde reddeder ve Demir Taht ile barış yapmaya ve, Hornwood topraklarından vazgeçerse, Kuzeyin Koruyucusu Roose Bolton'a sadık olmaya hazır olduğunu belirtir. Wyman, Davos yerine bir suçluyu öldürür ve vücudunu Soğan Şövalyesine benzeyecek şekilde değiştirir. Wylis güvenle Beyaz Liman'a döndüğünde, Wyman Kurt İni'ndeki Davos'u serbest bırakmak üzere Robett Glover'ı gönderir. Lord Manderly, Rickon Stark'ın hala yaşadığını Wex Pyke sayesinde öğrenince Davos'u Rickon'u bulmaya gönderir. Eğer Rickon geri dönerse Kuzey haneleri Bolton ve Frey Hanelerine karşı ayaklanma teklifine sıcak bakabilirlerdi.

Lord Wyman, sadakatini sürdürüyormuş gibi davranarak Roose Bolton'un adam çağrısına cevap vermek ve Ramsay Bolton'un düğününe katılmak için Kışyarı'na üç yüz adamla birlikte gelir. Düğünde, Beyaz Liman'dan ayrıldıktan sonra ortadan kaybolan üç Frey'den yapıldığı ima edilen üç pasta servis edilir.

Kışyarı'na korku hakimken, Manderly ve Frey garnizonu arasında bir gerginlik yaşanır. Wyman Küçük Walder Frey'in ortadan kayboluşuyla dalga geçince kan dökülür. Wyman yaralanır ve iki taraftan da birkaç silahlı adam ölür. Lord Bolton, tansiyonu ve kaledeki aç ağızları azaltma amacıyla Beyaz Liman adamlarını, yavaşça Kışyarı'na ilerleyen Stannis'in ordusunu engellemeye gönderir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Manderly Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan olaylardan bilinen Manderlyler:

 
 
 
 
Wyman Manderly
 
 
 
 
 
Ramsay Bolton
 
{Donella
Manderly}
 
{Halys
Hornwood}
 
 
Marlon Manderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wylis Manderly
 
Leona Woolfield
 
{Wendel
Manderly}
 
 
 
 
 
 
{Daryn Hornwood}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wynafryd Manderly
 
Wylla Manderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Hane Halkı

Tarihi Üyeler

Alıntılar

"Fetih'ten bin yıl önce bir söz verildi. Kurt İni'nde, eski ve yeni tanrıların huzurunda yeminler edildi. Dört bir yanımız sarılmışken, hiç dostumuz yokken, evlerimizden çıkarılmışken ve hayatlarımız tehlikedeyken kurtlar bizi evlerine aldılar, beslediler ve düşmanlarımızdan korudular. Bu şehir onların bize verdiği arazinin üstüne inşa edildi. Bunun karşılığında, ebediyen onların adamları olacağımıza ant içtik. Stark adamları!"

- Wylla Manderly, Balıkadam Meclisi'ne.