Mandon Moore

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kingsguard.PNG
Mandon Moore
Moore Hanesi.PNG
Ser Mandon Moore TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Bağlılık Moore Hanesi
Kral Muhafızları
Irk Vadili
Ölüm FS 299Karasu Koyu
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)

Oyuncu James Doran
TV Sezon 1
Sezon 2

Sör Mandon Moore, Moore Hanesi'nden bir şövalyedir. Kral Robert Baratheon'un Kral Muhafızları'ndan biridir. Tv dizisinde James Doran tarafından canlandırılır.

Görünüş ve Karakter

Mandon'un soluk gri gözleri vardır, düz ve cansız bakar. Bronn'a göre gözleri bir balığın gözleri gibidir. Kral Muhafızları'nın beyaz pelerinini giydiğinde kefenini giymiş bir cesede benzer.

Yetenekli bir savaşçı olduğu söylensede ne halk içerisinde sevilmiş ne de Kral Muhafızları'ndaki kardeşlerinden herhangi biri ile yakınlık kurmuştur. Barristan Selmy'e göre hiçbir arkadaş canlısı tutum belirlemez ama kılıcını hayatının en önemli görevi olarak gördüğünü söyler. Yüzünden bir sonraki hamlesinin ne olduğu belirlenemez bu anlamda Jaime Lannister kendinden sonra en tehlikeli kişinin Mandon olduğunu söyler. Tyrion Lannister'a göre ise Mandon onun takip edeceği kişilerden değildir.

Tarihi

Lord Jon Arryn tarafından Vadi'den getirildi. Kral Robert Baratheon'un Kral Muhafızları'ndan biri oldu. Buna karşı her ikiside onu sevmezdi.

Tim Arney-O'Neil Ser Mandon Moore.JPG

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Mandon Moore, Sansa Stark'ın babasının ihanet etmesi üzerine Küçük Konsey'e çağrıldığı zaman Sör Boros Blount ile kapıyı korur, gözcülük yaparlar. Daha sonra Maegor'un Hisarı'na Sansa Stark'ı götürür. Sör Barristan Selmy taht salonunda görevinden alındığı zaman Kral Muhafızları'ndaki yeminli kardeşleri arasındaydı, utancına gülmüştür.

Kralların Çarpışması

Sör Mandon Moore'un tuhaf ölü gözleri Sansa Stark'ı tedirgin eder.

Lord Tywin Lannister'ın mesajlarını taşıyan Tyrion Lannister, Bronn ve Timett geldiğinde Küçük Konsey'in kapısını Sör Mandon korur. Kraliçe Cersei'nin verdiği emirle kimse onları rahatsız etmeyecekti ve bu nedenle Tyrion Lannister'ın girişini reddetti. Tyrion babasının mektubunu gösterir, Mandon'un da tanıdığı Sör Vardis Egen'i öldüren Bronn dahi yoldaşlarının tehlikeli olmadığını söyler. Biraz gecikme sonrasında Tyrion'u zorlayan Mandon sonunda sadece onun geçmesine izin verir.

Sör Mandon Moore, Prenses Myrcella'yı Dorne'a gönderen grubun içinde yer alır. Kraliyete saldırı başladığı zaman Sansa Stark'ın yeminli kalkanı olmasına rağmen onu terk etmiş ve Kral Joffrey Baratheon'u korumuştur. Kalabalıktan biri kralın bacağını tuttuğu zaman Sör Mandon kılıcıyla adamın elini bilekten keser. Kızıl Kale'ye güvenle vardıktan sonra kralı atından indirir. Öfkeli Tyrion sokakta yaptığı hareketlerden ötürü Kral Joffrey'e saldırır, tokat atar, hakaret eder ve yiğenine tekme atar, Sör Mandon ise Joffrey'i yanına çeker. Tyrion Sansa'yı koruması gerekirken onu bıraktığı için kızar ancak sonra kralı koruması gereken Tazı'nın Sansa'yı kurtardığını söyler, Sör Mandon'sa Kraliçe Cersei'nin verdiği görevi yerine getirdiğini söyler.

Karasu Savaşı'nda Sör Mandon, Kral Joffrey'i ve Tyrion'u korumak için görevlendirilir. Ancak Kral Üç Fahişe için gittiğinde Tyrion'la kalır ve Kral Kapısı'ndan Çamur Kapısı'na gidip orada Podrick Payne'den düşman hakkında bilgi aldığında ona eşlik eder. Tyrion Kral Kapısı'nda görevli olan Sandor Clegane ile konuşmaya çalışır, düşmanlarına karşı emrindeki adamlarla saldırmasını ister fakat küçümseyici bir cevap alır. Sör Mandon onun Kral Eli olduğunu hatırlattığı zaman cevap olarak Kral Elini becereyim der. Duvarların dışında mücadele devam ederken Sör Mandon Tyrion'a saldırır ve yüzünde ciddi bir yaralanmaya sebep olur ama Podrick onu Karasu Koyu'na iter ve zırhının ağırlığıyla boğulur.

Daha sonra Tyrion, Mandon'un Kraliçe Cersei'nin verdiği emirle bunu yaptığına ikna olur.

Kılıçların Fırtınası

Tyrion Lannister kendisine hayli borçlu olduğunu ve bu borcun ödenmesi için Sör Mandon hakkında bildiği birkaç küçük bilgiyi söylemesi amacıyla Sör Bronn'u sorgular. Sör Bronn'sa sadece ölü gözleri olduğunu, beyaz pelerin giydiğini ve boğularak öldüğünü söyler. Tyrion hiçbir Kral Muhafızı'yla sorunu olmadığı için Sör Mandon'un kız kardeşi Cersei'nin etkisinde olduğunu düşünür ve bu bağın araştırılması için Sör Bronn'a teklif yapar. Bununla birlikte yeni şövalye olmuş paralı asker fazla ilgili görünmez.

Lord Tywin Lannister oğlu Sör Jaime'nin yerine mecburen danışman olan Tyrion'un iddiaları için, savaş sırasında miğferin çıkarılmasının aptalca olduğunu ve en azından ona saldıran adamın öldürdükten sonra çıkaracağını söyler ve Tyrion buna karşın Ah, zavallı zaten ölü der. Yinede Tyrion'un babası oğlunun iddiaları olan Cersei'nin Karasu Savaşı'nda ölüm emri verme iddaasını kabul etmez ve kanıt olmadan bu iddiaları anlamamasını söyler.

Tyrion yaralanmasından sonra ilk kez Varys'le karşılaşır, Örümceğin ziyaretinin Sör Bronn'un Cesur Sör Mandon Moore hakkında araştırması üzerine mi gerçekleştiğini sorar. Tyrion Varys'e Sör Mandon hakkında bildiklerini anlatmasını ister. Varys, Lord Jon Arryn tarafından Kral'ın Şehri'ne getirildiğini, Kral Robert Baratheon'un Kral Muhafızları'nın bir üyesi yapıldığını, ikisinin onu fazla sevmediğini, Kral Muhafızları'ndaki yeminli kardeşleri ile ısınmadığını, turnuvada halktan kişiler tarafından alkışlamadığını ancak çok cesur olduğunu söyler. Varys bir keresinde Sör Barristan Selmy'nin, Hiçbir arkadaşı yok, bütün hayatı kılıcı ve görevi demesini anlatır. Varys bu söyledikleri ile fazla şüphelenmediğini ancak Kral Muhafızları arasında bu özellikleri ile unutulmayacağını söyler. Bununla birlikte Tyrion Bronn'un soruşturmasındada aynı sonuçların çıkacağını düşünür. Tyrion Varys'in söylediklerinden daha fazlasını bildiği konusunda şüphelenir.

Sör Jaime Lannister Kral Muhafızları Lord Kumandanı olarak göreve başladığında yokluğunda Beyaz Kitap'ın kimse tarafından güncellenmediğini görür, Lord Kumandan'ın görevi olarak Sör Mandon'un ölümünü kaydeder.

Alıntılar

Sör Mandon'un yanında patladı, bembeyaz bir ölüm.