Manfryd Mooton

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Mooton Hanesi.PNG
Manfryd Mooton
Mooton Hanesi.PNG
Karakter Bilgisi
Unvan Bakire Havuzu Lordu
Vekil Lord
Bağlılık Mooton Hanesi
Siyahlar
Yeşiller
Irk Nehirli
Ölüm FS 134
Kitap(lar) Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)

Manfryd Mooton, Bakire Havuzu Lordu ve Mooton Hanesi'nin başıdır.

Tarihi

Manfryd, Ejderhaların Dansı'nda Siyahlar ve Kraliçe Rhaenyra Targaryen'i destekledi. Bakire Havuzu lordu olan kardeşi Lord Walys Mooton Uyku Kalesi'nde yaralı ejderha Sunfyre'yı öldürmeye çalışırken yanarak ölmüştür.

Prens Aemond Targaryen intikam almak için ejderhası Vhagar üzerinde Nehir Toprakları'nı yakmıştır, Lord Manfryd bu durumu Rhaenyra'ya acil mesajla iletmiştir. Prens Daemon Targaryen ve metresi Nettles olanlar ardından Bakire Havuzu'na gelirler. Manfryd iki ejderha binicisini ayrılarak aramalarını önersede Aemond bunu reddetti.

Kraliçe Rhaenyra piç doğumlu ejderha binicileri Beyaz Ulf ve Çekiç Hugh'un ihanetine uğradıktan sonra Siyah Konsey ikna edilmiş ve diğer piç doğumlu ejderha binicileri olan Sör Addam Velaryon ve Nettles'in tutuklanması emri verilmişti. Kraliçe, Daemon Targaryen ve Nettles'in ilişkisini kıskandığı için Bakire Havuzu'na mektup göndermiştir. Üstat Norren Lord Manfryd'e Kraliçenin mektubunu verir; mektupta Nettles'in öldürülmesi Daemon'a birşey yapılmaması istenir. Manfryd mektubu okuduktan sonra derinden üzülür, Nettles ve Daemon'u çatısı altında tutarken misafirlik haklarını çiğnemek istemez. Mektubu üstadı, muhafızlar kaptanı, kardeşi ile şampiyonu Sör Florian Griçelik'le paylaşır. Bazı tartışmalar ve fikir alışverişleri ardından Manfryd mektubu hiç okumamayı diledi ve Norren cevap verdi, Belkide hiç okumadın.

Norren kalede hiç kimseye göstermediğini iddia ettiği mektubu Daemon Targaryen ve Nettles'e gösterir. İki ejderha binicisi sabahtan yola çıkarlar. Daemon misafirperverliği konusunda Lord Manfryd'e teşekkür eder, eğer Prens Aemond'u görürse onu Harrenhal'da beklediğini söyler.

Norren'in istifasını Manfryd kabul etmez. Daemon ile Nettles'in ayrıldığı gece Kraliçe Rhaenyra'nın dörde bölünmüş sancağı Bakire Havuzu'ndaki kalenin kapılarından indirildi ve yerine Kral Aegon II Targaryen'in altın ejderhalı sancağı asıldı. Rhaenyra Mooton'lar için bir karar vermeden önce Ejderha Çukuru'nun Ele Geçirilmesi'yle gücünü kaybetti.

Lord Manfryd, savaşın sona ermesinden sonra ve Aegon III Targaryen taç giydikten sonra çocuk kralın yaşı gelinceye kadar yönetimde kalacak olan Vekil Konseyi'n yedi üyesinden biri oldu. Lord Manfryd FS 134'de eceliyle öldü.

Alıntılar

Kötü zamanlarda Kraliçe'nin bana verdiği kötü bir seçim. Kız benim çatımın altında bir konuk. Kabul edersem Bakire Havuzu sonsuza dek lanetlenecek, kabul etmezsem tutuklanıp öldürüleceğim... Keşke hiç okumasaydım.