Margaery Tyrell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TyrellHanesi.PNG
Margaery Tyrell
Joffrey Sancak.png
BaratheonHanesi.PNG
Margaery tyrel.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Küçük Kraliçe
Küçük Gül
Bakire Margaery
Unvan Yedi Krallık Kraliçesi
Bağlılık Tyrell Hanesi
Kültür Menzil
Doğum 283FSYüksek Bahçe
1. Kral Renly I Baratheon
2. Kral Joffrey I Baratheon
3. Kral Tommen I Baratheon
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Oyuncu Natalie Dormer
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6

Margaery Tyrell, Lord Mace Tyrell ve karısı Leydi Alerie'nin tek kızlarıdır. TV dizisinde Natalie Dormer tarafından canlandırılmaktadır.

Karekter ve Görünüş

Margaery, kalın, yumuşak bukleli kahverengi saçlı, büyük kahverengi gözlüdür, kusursuz cildi ve narin ama biçimli bir vücudu vardır. Sansa Stark ve Cersei Lannister aynı görünümü kardeşi Loras Tyrell'de de fark etmiştir. Jaime Lannister'a göre sevimlidir. Onu gözlemlerken Cersei kendi kendine Margaery'nin yeterince sevimli olduğunu itiraf eder ama bu sevimliliğin çoğunun gençlikten dolayı olduğunu düşünür. Cersei, sadace bir aptalın Margaery'nin kendisinden güzel olduğunu iddia edebileceğini düşünür.

Margaery, akıllı, kurnaz ve politikadan anlayan genç bir kadındır, kurnaz büyükannesi Leydi Olenna Redwyne'nın koruması altındadır. On altı yaşındadır.

Brittmartin Margaery Tyrell.jpg

Son Olaylar

Taht Oyunları

Renly Baratheon, Eddard Stark'ı yanına çekip ona zarif bir altın güllü madalyon gösterir. İçinde maral gözlü ve dalga dalga yumuşak kahverengi saçlı Myr sitilinde boyanmış sevimli bir genç kızın resmi vardır. Renly resmin Ned'e birini hatırlatıp hatırlatmayacağını merak eder. Ned cevap vermeyip omuz silkince Renly hayal kırıklığına uğramış görünür. Renly kızın Loras'ın kardeşi Margaery olduğunu ve onun Lyanna Stark'a benzediğini söyleyenler olduğunu itiraf eder. Ned şaşırır ve Renly'e kızın kardeşi Lyanna'ya hiç benzemediğini söyler. Ned bunun ironik olduğunu düşünür: Robert'ın gençliğine benzeyen Renly, Lyanna'ya benzeyen birine aşık oldğuna inanmaktadır. Ancak bunun yerine, durum Kraliçe Cersei Lannister'dan kurtulup Robert ile Margaery'i evlendirmeye yarayacak bir Tyrell entrikası gibi görünmektedir. Daha sonra El Turnuvası sırasında, kralın çardağında, Robert Baratheon Ned'e Renly'nin kendisine Loras'ın on dört yaşında bir bakire olan şafak kadar güzel kız kardeşinden bahsettiğini anlatır.

Kralların Çarpışması

Renly Baratheon'un Demir Taht üzerindeki iddiasına Tyrellerin desteğine bir işaret olarak Margaery onunla evlendirildi. Margaery, onunla birlikte Acı Köprü'ye geldi, orada büyük bir meydan müsabakası düzenlediler ve Leydi Catelyn Tully'i karşıladılar. Stannis Baratheon'un Fırtına Burnu'nu kuşatma haberi geldiğinde, Renly süvarileriyle Acı Köprü'den ayrıldı ve Margaery'i piyadelerle bıraktı.

Renly'nin Fırtına Burnu'nda öldürüldüğünün duyulmasının ardından Küçük Konsey Petyr Baelish'i bir elçi olarak Acı Köprü'ye gönderdi. Margaery ile Kral Joffrey'nin evliliğinin planlanması ile Tyreller, Lannisterlar ile müttefik oldu.

Margaery ve eşi Kral Renly

Kılıçların Fırtınası

Margaery, Joffrey'nin eşi olmak için Kral Toprakları'na geldiğinde kendisine leydilerden oluşan bir maiyet eşlik ediyordu. Bir çoğu akrabaları veya babasının sancak beylerinin kızları iken diğerleri nedimeleriydi. Bunlar, Alla Tyrell, Elinor Tyrell, Megga Tyrell, Leydi Alysanne Bulwer, Leydi Alyce Graceford, Leydi Taena Merryweather, Meredyth Crane ve Septa Nysterica'dır.

Margaery şehre geldiğinde halk tarafından büyük coşkuyla selamlandı, Tyrell adamlarının şehre vagonlar dolusu yiyecek getirmesi daha şehre ulaşmadan sevilmesine neden olmuştu. Margaery ve ailesi, Sansa Stark ile bir akşam yemeği yedi ve Joffrey'nin davranışları hakkında ki gerçekleri öğrendiler. Margaery, Sansa'ya nazik davrandı. Sansa'yı, Willas Tyrell ile evlendirmeyi planladılar ancak planları Lannisterlar tarafından öğrenilince, Lord Tywin, Sansa ile oğlu Tyrion'u evlendirdi. Margaery ikisinin düğününe katıldı ancak Sansa için üzülüyordu.

Margaery, Joffrey ile Yüce Septon tarafından Yüce Baelor Septi'nde evlendirildi. Sonrasında düğün ziyafetinde kral zehirlenerek öldü.

Joffrey ile olan düğününde, kral düğün sırasında zehirlendi. Margaery'nin büyükannesi Olenna'nın Joffrey'i zehirlediği ima edilmiştir ama aynı zamanda Margaery'nin de komplodan haberdar olması da mantıklıdır çünkü ikisi de aynı düğün kadehinden içecekti.

Kargaların Ziyafeti

HBO serilerinde Natalie Dormer

Lord Tywin Lannister'ın cenazesinden sonra Margaery bu sefer Joffrey'nin küçük erkek kardeşi ve daha sonradan kral olacak küçük çocuk Tommen I ile evlendi.

Evlendikten aylar sonra Cersei Lannister, Margaery ve Tyrelleri bertaraf etmek için komplo hazırladı, Margaery'nin Renly ile evliliğine rağmen hala bir bakire olduğunu iddia etmesini istismar etti. Bu iddia doğru olabilir veya olmayabilir çünkü Renly Baratheon eşcinseldi ve Joffrey yatma töreni gerçekleşmeden ölmüştü. Margaery'nin bekaretinin bozulduğu onu muayene eden bir Septa tarafından doğrulanmıştı, ama Cersei'nin belirttiğine göre soylu leydiler at sürerken kızlıkları bozulabiliyordu. Cersei, Osney Karakazan'nı Margaery'i baştan çıkarması için yolladı ama Margaery ona karşılık vermedi ama onunla alay etti.

Tommen'nin kraliçesi olduğu dönemlerde Margaery'i halkın sevgisini kazanmaya çalıştı. Pazarlardan taze mevye, ekmek ve balık aldı, halktan terzilere elbise siparişi verdi ve halka büyük bağışlarda bulundu.

Margaery, Tommen'a bir çok öneride bulundu ve onu iyi bir hükümdar olması için şekillendirdi, küçük konsey'e karşı olan görüşlerini ve tavsiyelerini gözledi ve kulak verdi. Cersei, Margaery'nin tüm tavsiyelerini reddetti. Daha sonra, Margaery demirdoğumluların Kalkan Adaları'nı istila ettiklerini öğrendi ve Cersei'nin anlayış eksikliğinden şüphe duymaya başladı.

Margaery Tyrell'in temsili resmi.

Cersei, işkence edilen Mavi Ozan'dan alınan, etkileyici bir şekilde hazırlanan, doğruluğu belirsiz, kanıtlar ve komplocuların listesi ile Margaery'i zina ve vatan hainliğiyle suçladı. Sonrasına Cersei, suçlamasından Loras Tyrell, Horas Redwyne ve Hobber Redwyne'ı çıkarttı. Margaery'nin yatmakla suçlandığı kişiler;

Margaery, suçlamaların arkasında Cersei'nin olduğunu biliyordu.

Margaery tutuklandı ve Yüce Baelor Septi'nde İnanç tarafından yargılanacağı güne kadar hapsedildi. Gözaltında tutulduğu sürede Cersei ile yüzleşti ve tüm bu suçlamaların arkasında onun olduğunu, pozisyonunu ve nüfüzunu elinden almak istediğini ve belki de ölümünü hazırladığını bildiğini açıkladı. Daha sonra Cersei'nin önemli tanıklarından birisi, Osney Karakazan, işkenceye maruz kalıp gerçekleri söyleyince Cersei'de kendisini onunla aynı suçlamalarla Margaery'nin durumunda buldu.

Ejderhaların Dansı

Margaery ve kuzenlerine karşı olan deliller oldukça zayıf olduğu için, Randyll Tarly'nin gözetimi altında yargı gününe kadar İnanç tarafından serbest bırakıldılar. Margaery, dövüşerek yargıya ulaşmak yerine İnanç tarafından yargılanmak istedi.

Margaery'nin Sözleri

Taşıdığınız yükü biliyorum. Yükünüzü taşımama izin vermelisiniz. Size yardım edebileceğim bazı şeyler olmalı. Bu sayede kral için rekabet ettiğimize dair söylentilerde son bulur.

-Margaery'den Cersei Lannister'a

Margaery Tyrell TheMico.jpg
Majesteleri, bu mutlaka şiddetle cevaplanmalı.

-Margaery'den Cersei'ye

Margaery Hakkında Sözler

Maral gözleri ve yumuşak kahverengi büklüm büklüm saçları ile sevimli bir kız

- Eddard Stark'ın düşünceleri

Kız on dört yaşında bir bakire, tatlı, güzel, uysal ve Lord Renly ve Sör Loras Robert'ın kızı yatağına almasını, onunla evlenmesini ve yeni kraliçesi yapmasını istiyorlar.

-Varys

Stannis : İkimizde evliliğinin bir fars oyunu olduğunu biliyoruz. Bir yıl önce kızı Robert'ın fahişesi yapmaya çalışıyordun.

Renly : Bir yıl önce kızı Robert'ın kraliçesi yapmaya çalışıyordum.

Renly Baratheon ve Stannis Baratheon

Margaery farklı. Tatlı ve kibar. Ancak içinde Büyükannesinden küçük bir parça var.

-Sansa Stark'ın düşüncesi

Kız sevimli olduğu kadar zeki. Tommen, bir kraliçe için daha kötü bir anlaşma yapabilirdi.

-Jaime Lannister'ın düşünceleri

Nereye gitse, halk ona yaltaklandı, ve Leydi Margaery onların heyecanını alevlendirmek için her şeyi yaptı. Yalvaranlara her zaman sadaka veriyordu, fırıncıların el arabalarından sıcak turtalar alıyordu ve esnaf ile konuşmak için atının dizginlerini çekiyordu.

-Cersei Lannister'ın düşünceleri

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Luthor
 
Olenna Redwyne
 
 
 
 
 
 
 
 
Gormon
 
 
 
 
 
 
Garth
 
 
 
 
 
 
 
Moryn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mace
 
Alerie Hightower
 
Janna
 
Jon Fossoway
 
Mina
 
Paxter Redwyne
 
Garse Çiçek
 
Garrett Çiçek
 
Luthor
 
Elyn Norridge
 
Tembel Leo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Garlan
 
Leonette Fossoway
 
 
Loras
 
Horas Redwyne
 
Hobber Redwyne
 
Desmera Redwyne
 
Theodore
 
Lia Serry
 
Olene
 
Leo Blackbar
 
Medwick
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Willas
 
Margaery
 
Renly Baratheon
 
Joffrey Baratheon
 
Tommen Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
 
Luthor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentin
 
 
 
 
 
 
Normund
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Victor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Olymer
 
Lysa Meadows
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Bulwer
 
Victaria
 
 
 
 
Leo
 
Alys Beesbury
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raymund
 
 
Rickard
 
 
Megga
 
 
 
 
 
Alysanne Bulwer
 
Lyonel
 
Alla
 
Lucas
 
Lorent
 
Leona