Martı Kasabası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Martı Kasabası
Liman Şehri
Martı Kasabası.jpg
Konum Vadi, Westeros
Yönetim Grafton Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı

Martı Kasabası, Arryn Vadisi'nin önemli bir liman kentidir. Yengeç Koyu'nun kuzey ucunda, Kartal Yuvası'nın güney doğusunda ve Taşyazı'nın güneyinde bulunur. Vadi'deki en büyük şehir olmasına rağmen Kral Toprakları'ndan ve Eski Şehir'den daha küçüktür. Vadi'nin Grafton Hanesi tarafından yönetilir ancak şehirde Arryn Hanesi'nin yan dallarından olan Martı Kasabası-Arryn Hanesi'de bulunur. Ayrıca Shett Hanesi'nin yerleşkesi olan Martı Kulesi'de burada bulunur.

Martı Kasabası, önemli bir liman ve Vadi'ye açılan bir kapıdır, korunaklı limanı Kral Toprakları'ndan [Braavos]]'a ya da Kuzey'e giden gemilere güven kaynağı olur. Stratejik konumu sayesinde, ticaretten hiç uzak kalmaz ve egzotik mallar taşıyarak Dar Deniz'de yol alan gemiler, kışın Ay Dağları kapalı bile olsa Vadi'yi tedarik eder.

Vadi ve Martı Kasabası
Vadi ve Martı Kasabası
Martı Kasabası
Vadi ve Martı Kasabası

Tarihi

Westeros'un Aegon I tarafından fethi sırasında, Martı Kasabası limanı Arryn ve Targaryen haneleri arasında, Vadi'nin boyun eğişini geciktirecek bir beraberlikle sonuçlanan deniz savaşının merkezi olmuştu.

Ejderhaların Dansı sırasında Jacaerys Velaryon Vadi'yi Kraliçe Rhaenyra Targaryen ve Siyahlar'ın tarafına geçmeyi ikna etti. Vadi Bakiresi Jeyne Arryn ordularını Martı Kasabası ve Ay Kapıları'nda topladı. Jacaerys saklanmaları için Joffrey Velaryon ve Rhaena Targaryen'i Martı Kasabası'na götürdü ancak Joffrey buna uymadı ve Kral Aegon II Targaryen'e karşı Vadi'yi savundu. Kral'ın Şehri'nin Düşüşü'nün ardından Joffrey Velaryon Martı Kasabası'ndan bir filo ile yola çıktı.

Robert'ın İsyanı sırasında Lord Randyll Grafton, Robert Baratheon'un Fırtına Burnu'na doğru yelken açmasını engellemek için Targaryen yanlısı Vadilileri birleştirdi. Sonunda Arryn Hanesi destekli isyancılar, Targaryen yanlılarına üstün gelirken Lord Randyll de Robert Baratheon tarafından Martı Kasabası surları dibinde öldürülmüştü.

Aegon'un Karaya Çıkışı'dan sonra 283 AL ve 298 AL yılları arasında, Petyr Baelish Martı Kasabası gümrüklerinden sorumlu olmuştu.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kartal Yuvası'ndaki Tyrion Lannister'ın davasından sonra Catelyn Tully ve Sör Rodrik Cassel, Martı Kasabası'ndan Beyaz Liman'a yelken açtı.

Kralların Çarpışması

Davos Seaworth, Kral Stannis tarafından mektup dolu bir sandıkla Kral Joffrey'in gayrimeşruluğunu yaymak için gönderilmişti. Rotası Martı Kasabası'nın ardından Dar Deniz'deki diğer limanlardı.

Tyrion Lannister ile görüştükten sonra Petyr Baelish, Kral Toprakları'ndan yelken açarak Martı Kasabası'na, Lysa Tully'i Kral Joffrey'in yanına çekmek için geldi.

Kargaların Ziyafeti

Lord Lyonel Corbray zengin bir Martı Kasaba'lı tüccarın kızı ile evlenir.