Martı Kasabası'nın Alınması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Martı Kasabası'nın Alınması
Ana Savaş Robert'ın İsyanı
Tarih 282FS
Yer Martı Kasabası, Vadi
Sonuç İsyancı zaferi
Taraflar
Arryn Hanesi Grafton Hanesi ve Targaryenlar'a sadık askerler
Kumandanlar
Jon Arryn
Robert Baratheon
Marq Grafton

Martı Kasabası'nın Alınması, 282FS yılında, Robert'ın İsyanı, ya da Gaspçının Savaşı, sırasında yapılan ilk savaştır.

Başlangıç

Kral Aerys II Targaryen, Lord Rickard Stark ve varisi Brandon StarkKral Toprakları'nda öldürünce, Jon Arryn'den vesayeti altındaki Fırtına Burnu Lordu Robert Baratheon ve yeni Kışyarı Lordu Eddard Stark'ın kendisine teslim edilmesini istedi. Jon ise buna meydan okumayla karşılık verdi.

Ned Stark kuzeydeki sancaktarları toplamak için Kartal Yuvası'ndan ayrıldı, bu sırada Lord Arryn, Arryn Vadisi'ndeki kendi sancaktarlarını Demir Taht'a karşı isyana çağırdı. Martı Kasabası, Targaryen saltanatına sadık kaldı, bu yüzden, Ned deniz yolunu kullanmak yerine, kuzeye gitmek için Ay Dağları, Parmaklar ve Tatlı Kız Kardeş rotasını izledi. Jon Arryn ayrıca onu devirmek isteyen kraliyet yanlılarıyla da yüzleşti.

Savaş

Ned, kuzeye doğru giderken, Lord Arryn Vadi'deki isyancı sancaktarlara, Grafton Hanesi tarafından savunulan Martı Kasabası'na karşı öncülük etti. Ned'in yakın arkadaşı Robert, Martı Kasabası'nın duvarlarını ilk aşan isyancılardandı. Robert, Marq Grafton'u bizzat kendi elleriyle öldürdü.

Sonrası

Martı Kasabası'nın alınmasıyla, Jon Arryn, Vadi'nin Savunucusu olarak Arryn Vadisi'ndeki isyancı güçlerini pekiştirdi. Lyn Corbray, şövalyeliğini, Martı Kasabası'nın kapılarında Grafton Hanesi için savaşarak kazandı, ancak savaştan sonra Lord Arryn'e katıldı. Lord Robert Baratheon kendi sancaktarlarını ayaklandırmak için Fırtına Toprakları'na döndü, oradan da sancaktarlarına Yaz Kalesi Savaşları için liderlik etti. Ned Stark ise Isırık'tan geçerek yolculuğunu tamamladı ve kuzeyli sancaktarlarını ayaklandırdı.

Alıntılar

Şu Baratheon korkusuz bir adam. Bir kralın dövüşmesi gerektiği gibi dövüşüyor.

- Godric Borrell