Martell Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.
Güneş Mızrak'ın Martell Hanesi
600px-House Martell.svg.png
Hane arması Turuncu zemin üzerine kızıl bir güneş ve ortasından geçen sarı bir mızrak.
Sözler "Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz"
Yerleşke Güneş Mızrak
Şimdiki Lord Prens Doran Martell
Bölge Dorne
Unvan Güneş Mızrak Lordu
Dorne Prensi
Varis Arianne Martell
Bağlılık Kral Toprakları-Baratheon Hanesi
Kurucu Mors Martell & Rhoynarlı Nymeria
Kurulma Tarihi 1000 yıl önce.

Güneş Mızrak'tan Nymeros Martell Hanesi, Westeros'un büyük hanelerinden biridir ve Dorne'u yöneten hanedir. Nymeros, "Nymeria soyunu" temsil etmektedir ama genellikle Martell Hanesi olarak bahsedilir. Marteller eski armaların da sadece mızrak kullanırdı, Nymeria ve Rhoynar'lar gelince onların güneşi de hanenin armasına eklendi. Mors Martell ve Nymeria evliliğiyle armaları turuncu bir zemin üstünde altın bir mızrak kırmızı bir güneşi delerek geçmiş olarak kombine edildi. Sözleri "Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz" olarak geçer. Görünüş olarak koyu renk gözlerle, lüleli koyu saçlarla ve zeytin ciltlerle, klasik tuzlu Dornelulardır.

Tarih

Andal İstilası

Martell hanesi Morgan Martell, Andal maceraperest, tarafından Yeşilkan'ın ağzı ve Kırık Kol arasında kurulmuştur. Morgan yerli İlk İnsanlar'ı, Shell ve Wade Haneleri dahil, yenmiştir ve Martelller elli fersah uzunluğunda ve on fersah genişliğinde bir arazide hüküm sürmeye başladılar. Kral olarak hükmetmediler, ama Jordayne, Allyrion, Yronwood aynı zamanda Yeşilkan'ın önemsiz krallarının temkinli vasalları oldular.

Nymeria'nın Savaşı

Rhoynar Savaşları zamanında, Martelller Dorne'un küçük hanelerinden biriydi. Dorne kanunen krallar ve lordlardan oluşmaktaydı ve Westeros'un diğer bölgeleri büyümeye başlamıştı. Nymeria, Rhoynar'ın yönetici karliçesi, Essos'tan Westeros'a on bin gemiyle geldiğinde Martell hanesinin toprakları Yronwood Hanesi'nin toprakları tarafından büyümesi engellenmişti. Nymeria, Mors Martell'le, Kum Gemisi lordu, evlendi; güçlerini birleştirerek bütün Dorne'u Nymeria'nın Savaşıyla kendi yönetimleri altında toplamayı başardılar. O zamandan beri Nymeros Martell hanesi hüküm sürmektedir.

Birleşmeden dolayı Martelller birçok Andal geleneğini bırakıp Rhoynar geleneklerini uygulamaya başladılar. Nymeria Mors Martell'i kralı yerine Dorne Prensi ilan etti, ünvanları ve toprakları Nymeria'nın daha sonra bir kez daha evlenip erkek çocuk sahibi olmasına bakılmaksızın en büyük çocuklarına, kızlarına, geçti. Eski Saray'ın Mızrak Kulesi ve Güneş Kulesi Rhoynar tarzında inşa edilmiştir.

Targaryen Savaşları

Aegon I Targaryen, Fetih Savaşı'nı sürdürürken Dorne'a geldi. Birinci Dorne Savaşı'nda Aegon'un ordusu çöldeki gerilla savaşıyla birlikte ağır kayıplar verdi ve ejderhaların çok az yardımı oldu. Dorne'u fethetmenin pahalıya patlayacağına karar verince, Fatih Dorne'u prenslerine bırakmaya karar verdi. Martell Hanesi Dorne'u iki yüzyıl boyunca bağımsız tutmayı başardı. Yedi Krallık'ta böyle bir şeyi başaran tek hane oldular.

Martelller 110FS'de prens Daemon Targaryen'a karşı Basamaktaşı'nda kurulan ittifağa katıldılar. Daemon'un kardeşi Viserys I Targaryen kızı Rhaenyra'yı Dorne Prensiyle evlendirerek Yedi Krallık'ı birleştirmek istedi ama bu gerçekleşmedi.

Başarıya ulaşmayan birçok denemeden sonra, Dorne en sonunda iki hane arasındaki bir evlilikle Yedi Krallık'a katıldı. İttifak ikiliydi, geleceğin kralı Daeron II Prenses Myriah Martell'le ve Prens Maron Martell daha sonra Daeron'un kardeşi Daeenerys'le evlendi.

Daeron II'nin saltanatı sırasında Martell karısının etkisiyle Kızıl Kale'de Dorne esintisi oldu. Bu Birinci Blackfyre İsyanı sırasında insanların ona baş kaldırmaya karar vermesinin nedenlerinden biriydi. Bu yüzden Martelller Daemon Blackfyre'a karşı Daeron'un iddiasını desteklediler. Zaferlerinden sonra Maron ve Daenerys evlendi ve Dorne Yedi Krallık'a katıldı. O zamandan beri Martelller Dorne'u Dorne Prensi ünvanıyla Demir Taht adına yönetmişlerdir.

Robert'ın İsyanı

273FS'de Prens Oberyn ve Prenses Elia anneleriyle beraber Joanna Lannister'ı ziyaret etmek için Casterly Kayası'na gittiler. Bu sırada potensiyel damat ve gelin adayıyla da tanışacaklardır. Amaç annelerinin isteği olan Lannister ve Martell çocuklarının evlenmesini tamamlamaktı. Vardıklarında Joanna daha yeni Tyrion Lannister'a doğum yaparken ölmüştü. İlerleyen günlerde Lord Tyrion Lannister Martelllere utanç verircesine saygısızlık etti, daha büyük bir saygısızlık yapıp Elia'ya cüce bebek Tyrion'ı önermeden önce birkaç hafta boyunca onları görmezden geldi. Elia Jamie Lannister yerine Rhaegar Targaryen'la, Ejderha Kayası Prensi, evlendi ki bu da Tywin Lannister'a saygısızlıktı çünkü kendisi kızı Cersei'yi Rhaegar'la evlendirmeyi umuyordu.

Rhaegar Harrenhal Turnuvasını kazanınca Aşk ve Güzellik Kraliçesi olarak karısı Elia yerine Lyanna Stark'ı ilan etti. Bir yıl sonra görünüşe göre Lyanna'yı kaçırdı bu da Robert'ın İsyanı'na neden oldu ya da diğer adıyla İşgalcinin Savaşına. Martelller Rhaegar'ın Elia'ya ihanetinden memnun olmasalar da Elia ve çocukları Kızıl Kale'de rehine olarak tutulduğu için Aerys II Targaryen'ın tahtı koruma çabasına destek oldular. Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda Dorne ordusu, kralliyet ordusunun çeyreğini oluşturuyordu. Martelller orada pek çok asker kaybetti buna Kral Muhafızlarından olan Lewyn Martell de dahildi. Kral Toprakları düştüğünde Kral Toprakları Yağmalaması sırasında Prenses Elia ve çocukları iki Lannister askeri, Gregor Clegane ve Amory Lorch tarafından vahşice katledildi.

Oberyn savaşa Viserys Targaryen adına devam etmek istese de Prens Doran Martell ve Jon Arryn arasındaki diplomasi daha fazla savaşı önledi. Martell hanesi savaş sonrasında Robert Baratheon'a bağlılık yemini etseler de içlerinden Lannisterlara karşı kin tutmaya başladılar. O zamandan sonra korumacı bir politika uyguladılar ve gerekli olmadıkça diğer hanelerin meselelerine karışmadılar; daha çok Özgür Şehirlerle ilgilenmeyi seçtiler.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral Joffrey Baratheon, Doran Martell ve oğulları bağlılıklarını ilan etmezse hain ilan edileceklerini söyledi. Nehirova'daki savaş konseyinde Robb Stark Kuzey'deki Kral ilan edildiğinde, Marq Piper Martelllerin tahminen kral Renly Baratheon'a bağlılık bildireceklerini söyler.

Kralların Çarpışması

Beş Kralın Savaşı'nın başlangıcında [[Renly Baratheon'a bağlılık bildirecekleri söylenmesine rağmen Martell hanesi tarafsız kalır. Tyrion Lannister babasının yerine Kral Eli olarak çalışırken Myrcella Baratheon'un Trystane Martell'le evlenmesini, küçük konseyde bir Dorne koltuğunu, Dorne Hudutları'ndaki bazı kaleleri ve Prens Doran'ın kardeşi Elia'ya tecavüz edip öldüren Gregor Clegane'in kafasını teklif edince isteksizce Lannister Hanesi'yle ittifak yaparlar.

Kılıçların Fırtınası

Prens Oberyn Martell abisinin küçük konseydeki koltuğunu almak ve Gregor Clegane'in kafası için baskı yapmak için Kral Toprakları'na gelir. Tywin'in, şimdi kendi hakkıyla el olan, oğlunun sözünden vazgeçmek niyetinde olduğu anlaşılır. Kraliçe Cersei Lannister, Tyrion'ı Joffrey'i zehirlemekle suçlandığında Oberyn Gregor Clegane'i öldürmek için şansı görür ve Cersei şampiyonu olarak Gregor Clegane'i seçtiğinde kendisi de Tyrion'ın şampiyonu olur. Clegane'e karşı dövüşle yargılamada Oberyn Clegane'le dalga geçer, Kral Toprakları Yağmalaması'nda ölen aile bireylerinin isimlerini tekrar eder. Zehirli mızrak ucuyla Clegane'i yaralar ama bu sırada kendisi de ölür.

Kargaların Ziyafeti

Prenses Arianne Martell babasının pasif biri olduğuna ve kardeşi Quentyn Martell'in kendisi yerine Dorne'u yönetmesini istediğine ikna olmuştur. Bu yüzden Myrcella Baratheon'u tahta çıkarmayı planlar. Bu komplosundaki bir hain yüzünden başarıya ulaşamaz ve bu sırada Myrcella Siyah Yıldız Gerold Dayne tarafından yaralanır.

Arianne hapisteyken, Doran Quentyn'in Dorne'u yönetmesini umduğunu ve bu sırada Arianne'in de Yedi Krallık kraliçesi olmasını istediğini söyler. Çünkü Arianne ve Viserys Targaryen Elia'nın ölümünde rol oynayanlardan intikam almak için gizlice nişanlandırılmışlardır. Doran'ın yeni planı ise Quentyn'in Dar Deniz'i geçip Daenerys Targaryen'la tanışması ve onunla evlenmesidir.

Ejderhaların Dansı

Doran Arianne ve Oberyn'nin piç kızları Kum Yılanları'nı kendisiyle çalışması için ikna eder. Obara Kum, Kral Muhafızları'ndan Balon Swann'ın Siyah Yıldızı yakalamak için yürüttüğü soruşturmaya yol gösterir. Doran Cersei'nin Balon Swann'la birlikte komplo kurarak Trystane'i öldürüp Myrcella'yı Kral Toprakları'na kaçırıp suçu Tyrion'a atmayı planladığını ortaya çıkarır.

Nymeria Kum boşta kalan Dorne sandalyesini almak için Kral Toprakları'na gider ve Tyene Kum de rahibe olarak saklanarak onunla beraber gelir. Bu sayede yeni Yüce Septon'la arkadaş olabileceğini ummaktadır. Tahminen Sarella Kum Eski Şehir'de Hisar'da üstad olmak için eğitim alan bir erkek çocuğu olarak saklanmaktadır.

Üyeler

Hane Soy Ağacı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorne
Prensesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lewyn
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doran
 
Norvoslu
Mellario
 
Mors
 
Olyvar
 
Elia
 
Rhaegar
Targaryen
 
Birçok
kadın
 
Oberyn
Kızıl Yılan
 
Ellaria Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arianne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
 
Obara Kum
 
 
 
 
 
 
 
Loreza Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
Nymeria Kum
 
 
 
 
 
 
 
Obella Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trystane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyene Kum
 
 
 
 
 
 
 
Dorea Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sarella Kum
 
 
 
 
 
 
 
Elia Kum
 
 


Üçüncü Yüzyılın Sonunda Martell Hanesi

  • Obara Kum, bir Eskişehir fahişesinden Oberyn'in piç kızı.
  • Nymeria Kum, Volantis'li soylu bir kadından Oberyn'in piç kızı. "Leydi Nym" olarak da bilinir.
  • Tyene Kum, bir rahibeden Oberyn'in piç kızı.
  • Sarella Kum, Yaz Adaları'ndan tacir bir gemi kaptanından Oberyn'in piç kızı.

Kategorilenmemiş aile üyeleri:

  • Sör Manfrey Martell, Güneş Mızrak'ın kale kumandanı. Doran Martell'in yakınlık derecesi bilinmeyen kuzeni.

Tarihsel Üyeler

Hane Halkı

Güneş Mızrak'a Yeminli Haneler