Massey Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Massey Hanesi 
Massey.png
Hane arması beyaz zemin üzerine kırmızı, yeşil ve mavi üç spiral
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Danseden Kaya
Bölge Taç Toprakları, Westeros
Unvan Danseden Kaya Lordu
Bağlılık Kral Toprakları-Baratheon Hanesi
Kurucu Maldon Massey
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Danseden Kaya'nın Massey Hanesi, Taç Toprakları'nda bulunan soylu hanelerden biridir. Yerleşkeleri Danseden Kaya'dır. Armaları beyaz zemin üzerine kırmızı, yeşil ve mavi üç spiraldir. Sözleri bilinmemektedir. Eski haneler içinde arması en eski olanlardan biridir.

Tarihi

Massey'ler İlk İnsan kökenli hanelerdendir. Lord Maldon Massey Fırtına Kralı Kuzgundostu Durran'ın  hizmetindeydi, ona Massey Kancası'nda Danseden Kaya'yı inşa etme izni verildi. Ancak Massey'ler Kral Şişman Durwald döneminde Durrendon Hanesi'nden uzaklık nedeniyle koptular. Massey'ler tarihsel Karasu Koyu'nda hak iddia eden hanelerden biridir.

Fırtına Kralı Qarlton II bir yıl süren ve Kral Josua Massey'in öldürülmesiyle sonuçlanan kuşatmadan sonra Danseden Kaya'yı aldılar ve Massey'ler tekrar Fırtına Burnu'na bağlandı. Hatta iki yıl sonra Josua'nın kızı Andallar'ın savaş komutanlarından olan Togarion Bar Emmon ile evlendi, Danseden Kaya'ya gelen Qarlton'un adamlarını ve Josua'nın oğluna yardım etti. Andallar sonunda Durrendon Hanesi ile barış yaptılar ve evlilikler düzenlediler.

Fetih Savaşı öncesinde Massey Hanesi, Fırtına Burnu'nun Durrendon Hanesi'ne yeminlidiler ancak Ejderha Kayası'nın Targaryen Hanesi ile yakın ilişkileri vardır. Fatih Aegon'un Westeros'u işgal etmeye başlamasıyla Massey'ler Fırtına Kralı Küstah Argilac yerine onu desteklediler. Kral Aegon I Targaryen'in Kanun Başı Triston Massey oldu. Fetih Savaşı'ndan sonra Taç Toprakları'nın oluşturulmasıyla Massey'ler Aegon I Targaryen'in Kral Toprakları-Targaryen Hanesi'ne yemin etmişlerdir, Fırtına Burnu'nda ise Durrendon Hanesi yerine Baratheon Hanesi oluşturuldu.

Lord Gormon Massey Ejderhaların Dansı sırasında Ejderha Kayası üzerinde Vermithor'u evcilleştirmeye çalışırken öldü.

Lord Kanlıkuzgun İkinci Blackfyre İsyanı'nı bastırmak üzere Beyaz Duvarlar'ın üzerine yürüdüğü zaman destek veren hanelerin arasında Massey Hanesi'de vardı.

Son Olaylar

Taht Oyunları

El Turnuvası'na katılan şövalyeler arasında Massey Hanesi'nin üç spiralli armasıda görülür.

Kılıçların Fırtınası

Wallace Massey Gece Nöbetçileri'nin bir kahyası ve Sör Denys Mallister'ın yaveridir.

Ejderhaların Dansı

Sör Justin Massey, Kara Kale'deki Kraliçe'nin Adamları'ndan biridir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Massey Hanesi

Tarihi Üyeler