Massey Kancası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Massey Kancası, Karasu Koyu'nun doğusunda yer alan Taç Toprakları'nda bir yarımadadır. Güneyden gelen gemiler Kral'ın Şehri'ne gidebilmek için etrafından yelken açarlar. Boğaz Massey Kancası'nı, kuzeyde Ejderha Kayası ile Akıntıtaşı'nı, güney batısında Kral Ormanı ile Ağırsu'yu ayırır.

Bar Emmon Hanesi'nin yerleşkesi Keskin Burun Kanca'nın kuzey ucunda yer alır. Daha uzağında güney doğu kıyısında Massey Hanesi'nin arazileri ve kaleleri Danseden Kaya bulunur.

Massey Kancası

Tarihi

Fırtına Kralı Kuzgundostu Durran'ın hizmetindeki Lord Maldon Massey Massey Kancası'na Massey Hanesi'nin yerleşkesi olan Danseden Kaya'yı inşa eder. Ancak Massey'ler Şişman Durwald döneminde uzaklıktan dolayı krallıktan kopar. Andal İstilası sırasında Fırtına Kralı Hazırlıksız Erich, Massey Kancası'nı ele geçirmek için korsan Kral Justin Süt Gözlü ile mücadele eder, Qarlton II Durrandon'un Josua Massey'i yenmesiyle bu sorun çözüldü.

  Massey Kancası'nın haritadaki yeri
  Massey Kancası'nın haritadaki yeri
Massey Kancası
Massey Kancası'nın haritadaki yeri

Kısa bir süre sonra Andallar'ın savaş komutanlarından olan Togarion Bar Emmon güneyden Karasu Koyu'nun kuzeyine çıkmış, Massey Kancası'nda Keskin Burun merkezli yeni bir krallık kurmuştur. Ancak sonunda yarımada Fırtına Kralları tarafından geri alınmıştır.

Bazı Fırtına Kralları savaş gemilerini Massey Kancası'nda tutmuşlardır.

Fetih Savaşı öncesinde, Massey Kancası Fırtına Burnu'nun Durrendon Hanesi'ne bağlılılardı bu nedenle Fırtına Toprakları'nın bir parçasıydılar. Ancak Bar Emmon'lar ve Massey'ler Ejderha Kayası'nın Targaryen'leri ile yakın ilişkideydiler ve Fırtına Kralı Küstah Argilac'a karşı Aegon Targaryen ile müttefik oldular. Aegon'un Fethi'nden sonra Massey Kancası, Kral Toprakları'nın Targaryen'lerine bağlılık yemini ederler, yeni kurulan Taç Toprakları'nın bir parçası haline geldiler.

Daemon III Blackfyre ve Aegor Nehir Massey Kancası'na indiğinde Dördüncü Blackfyre İsyanı başladı ancak Ağırsu Köprüsü Savaşı'nda yenildiler.

Massey Kancası

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Stannis Baratheon'un filosu Kral'ın Şehri'ne yelken açarken bir fırtına ile filo Dar Deniz'e dağılmış, sonra Massey Kancası boyunca filo tekrar toplanmıştır.