Mathis Rowan

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
RowanHanesi.PNG
Mathis Rowan
RowanHanesi.PNG
250px-Mathis Rowan TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Altıbahçe Lordu
Kuzey Sınırı Kumandanı
Bağlılık Rowan Hanesi
Kültür Menzil
Leydi Bethany Redwyne
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Mathis Rowan, Altınbahçe Lordu ve Rowan Hanesi'nin başıdır. Leydi Bethany Redwyne ile evlidir ve üç çocuğu vardır.

Görünüş ve Karakter

Mathis şişman, süslü ve temiz tıraşlıdır. Göğüsünde altın ipliğiyle işlenmiş büyük bir ağaç bulunan kar beyazı bir yelek giyer.

Sör Kevan Lannister'a göre Mathis mantıklı, tedbirli, sevilen, güçlü ve sadıktır. Tyrion Lannister'a göre ise Mathis'in, alçak gönüllülük ve açık sözlülük özellikleri vardır.

Hayatı

Robert'ın İsyanı sırasında Mathis, Kral Aerys'e sadık kalır. Mace Tyrell, Stannis Baratheon tarafından savunulan Fırtına Burnu'nu kuşattığında Lord Mace Tyrell'e yardım eder. Kral Toprakları düştükten sonra kuşatmayı kaldırmak için Eddard Stark Fırtına Burnu'na gelir. Ardından Mathis ve diğer Menzil kuvvetleri yeni kralları Robert Baratheon'a diz çöker.

Lord Mathis kızından iki yaş küçük olan Dareon'u kızıyla yatarken basar. Lord Mathis'e göre bu bir tecavüzdür ve Dareon Gece Gözcüleri'ne gönderilir. Dareon ilişkinin kızın kendi isteğiyle olduğuna ısrar eder.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Mathis Renly Baratheon kendini kral ilan edince, Renly'nin iddiasını destekleyen Mace Tyrell'e bağlı kalır. Acı Köprü'de Robb Stark tarafından Kral Renly'ye elçi olarak Leydi Catelyn Tully gönderildiğinde, Renly Baratheon ile birliktedir. Mathis, Fısıltılı Orman Savaşı'nda esir düşen Sör Jaime Lannister'ın hala idam edilmediğini öğrendiğinde dehşete düşer. Ardından Acı Köprü'de, Leydi Catelyn Tully'nin katıldığı bir ziyafette bulunur.

Stannis Baratheon ile Renly Baratheon'un Fırtına Burnu duvarlarının altındaki müzakeresinden sonra Mathis, Stannis'in Fırtına Burnu'nu kuşatmaya devam etmesine izin verilip ve bunun yerine Kral Toprakları'na saldırmayı önerir. Ancak Kral Renly Baratheon, Stannis'le işi bitmeden önce Lannisterlar ile savaşmayacağını söylediğinde bu teklifi reddedilir. Mathis, Stannis ile yapılacak savaşta merkez kuvvetleri komuta edecektir. Şafaktan kısa bir süre önce Renly, Mathis ve Randyll Tarly ile savaş hazırlıkları yapar. Mathis, sürpriz bir saldırı önerir ancak Renly, Stannis ile şafak vaktinde savaşmak konusunda anlaştıkları için bunu reddeder. Mathis ve Randyll askerlerine hazır olmaları konusunda emir verir. Ancak savaş başlamadan Renly Baratheon bir suikasta kurban gitti.

Mathis, Mace Tyrell gibi Stannis'in yanında olmak istemeyen bir lorddur. Karasu Savaşı'nda Tywin Lannister'ın yanında Menzil'in merkez kuvvetlerini komuta eder. Karasu Savaşı'nın bir kahramanı olan Mathis, taht odasında Kral Joffrey tarafından ödüllendirilir.

Kılıçların Fırtınası

Mathis, Karasu Savaşı'ndan sonra Küçük Konsey toplantısına katılır. Lord Tywin Lannister, Elia Martell'in çocuklarından bahsetmeye başlayınca Mathis'in üzgün olduğu gözlemlenir.

Mathis, Sansa Stark ve Tyrion Lannister'ın düğünü ziyafetinde Cersei ve Sansa ile dans eder.

Kral Joffrey'in kraliyet düğününe katılan Mathis, krala düğün hediyesi olarak kırmızı ipek bir turnuva çadırı verir.

Kargaların Ziyafeti

Kral Eli Lord Tywin Lannister'ın ölümünün ardından, Kevan Lannister; yeni el olarak Mathis'i seçebileceğinden bahseder. Cersei ise Tyrell'lerin sancaktarı olan Mathis'e sıcak bakmaz. Harys Swyft'i el olarak düşündüğünü söyler. Ardından Mathis'i, Küçük Konsey'den kovar.

Mathis, Stannis'in adamı Gilbert Farring tarafından tutulan Fırtına Burnu'na, Lord Mace Tyrell ile birlikte gider. Mace kızının Yedi İnancı tarafından tutuklandığını öğrenince Kral Toprakları'na geri döner ve kuşatma komutasını Mathis'e devreder.

Ejderhaların Dansı

Altın Mürettebat, karaya çıktığında Fırtına Toprakları'ndaki kaleleri bir bir ele geçirir. VI. Aegon'un yeni hedefi Fırtına Burnu'dur. Ancak Mathis hala kaleyi kuşatmaktadır.

Alıntılar

Mathis: Hepsi çok genç.
Catelyn: Savaş onları yaşlandıracak, bize yaptığı gibi. Çok yazık.
Mathis:Neden? Onlara bak. Onlar genç ve güçlü, hayat dolu kahkahaları var. Ve şehvet, biliyorum; bir şey yapmak için bildiklerinden daha fazla şehvet. Bu gece birçok piçin tohumu atılacak, Eminim. Sence yazık mı??
Catelyn: Çünkü uzun sürmeyecek. Çünkü onlar yaz şövalyeleri ve kış geliyor.

Aile

 
 
 
Mathis
 
Bethany Redwyne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen Çocuk
 
Bilinmeyen Çocuk
 
Bilinmeyen Kız