Mavi Çatal

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
  Mavi Çatal'ın haritadaki yeri
  Mavi Çatal'ın haritadaki yeri
Mavi Çatal
Mavi Çatal'ın haritadaki yeri

Mavi Çatal Nehir Toprakları içindeki Üç Dişli Mızrak'ın üç ana kolundan biridir, diğer ikisi Kızıl Çatal ve Yeşil Çatal'dır.

Yön

Mavi Çatal'ın kendine ait saf kaynakları vardır. Kuzeyindeki Eskitaş ile bataklık bölgenin arasında, Denizgözcüsü ile İkizler'in güneyindedir. Kuzey'den Fairmarket'e iner. Lord Harroway'ın Kasabası'nın kuzeyinde Yeşil Çatal ile birleşir. Sonra Üç Dişli Mızrak Yengeç Koyu'na dökülür. Sör Pate adını nehirden almıştır.

Tarihi

Adalet Çekici Tristifer IV Mudd Mavi Çatal'ı görebildiği yerden kalesi Eskitaş'ı yönetebiliyordu.

Demir Adalar Kralı Harwyn Hoare Denizgözcüsü'nün güneyinde yüz uzun gemiyle karaya çıkar ve Nehir Toprakları'nı fethetmeye Mavi Çatal yoluyla başlar. Demirdoğumlulardan sonra bölgeyi ele geçirmek için nehirleri kullanan Fırtına Kralı Arrec Durrendon en büyük zaferi Fairmarket'te kazanır.

Fairmarket Savaşı

Son Olaylar

Taht Oyunları

Robb Stark'ın ordusu Mavi Çatal nehri etrafından geri çekilerek Fısıltılı Orman'a gider.

Kılıçların Fırtınası

Robb ve ordusu Lord Edmure Tully ile Roslin Frey'in düğünü için Nehirova'dan kuzeydeki İkizler'e doğru yola çıkılır. Mavi Çatal yataklarından taşarak sele yol açmıştır. Bununla birlikte Fairmarket'teki köprüler suların yükselmesi ile yıkılır, Eskitaş ile Koç Kayası'nın kesişimi engellenir. Bunun üzerine Mavi Çatal'ın etrafından dolaşılır, Eskitaş'ın kalıntılarından, Yedidereler'in yakınında bulunan dereler ile dereciklerden ve en sonunda Hag'in Çamuru'ndaki bataklıklar geçilir.

Kızıl Düğün sonrasında Merrett Frey akrabası Petyr'in fidyesi için Eskitaş'a gider ancak her iki Frey'de Sancaksız Kardeşlik tarafından öldürülür.

Kargaların Ziyafeti

Lucias Vypren ve Kara Walder Frey Mavi Çatal boyunca kanun kaçağı Kardeşlik'i avlarlar.