Meereen Kuşatması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Meereen Kuşatması
Daenerys Jorah Meereen.jpg
Tarih FS 299
Yer Meereen
Sonuç Daenerys Targaryen, Meereen'i ele geçirdi.
Taraflar
Targaryen Hanesi Meereen
Kumandanlar
Daenerys Targaryen
Sör Jorah Mormont
Daario Naharis
Ben Plumm
Gri Solucan
Büyük Ustalar
Güçler
12,600 Lekesiz
4 birliğe bölünmüş 8,000 eğitilmemiş insan
500 Fırtına Kargaları
500 İkinci Oğullar
Meereen Şehir Gözcüleri
Kayıplar
bilinmiyor bilinmiyor
Mero

Meereen Kuşatması, FS 299'de, Daenerys Targaryen Köle Körfezi'nin en muazzam köle taciri şehirlerinin sonuncu ve en büyüğü olan Meereen'e ilerlemesiyle meydana geldi.

Başlangıç

Astapor ve Yunkai Savaşı sonrası uyarılan Meereen'liler, şehrin güçlü surları ardına çekilerek Daenerys Targaryen ile temas kurmayı reddetti. Meereen kendi topraklarını yaktı, su kuyularını zehirledi ve böylece Dany'nin güçlerini zor durumda bırakmayı amaçladı. Ayrıca Meereen'e uzanan yol boyunca her milde kazıklara çakılmış köle çocuklardan oluşan bir şerit ile Daenerys Targaryen'e mesaj vermişlerdi.

Astapor ve Yunkai'den itibaren ordusuyla ilerleyen Daenerys Targaryen'i, 20 bin kişilik ordusu ve 60 bin kişilik eski kölelerden oluşan mülteci kafilesi takip ediyordu; zorlu şartlarda tedariksiz kaldı ve uzun bir kuşatmaya dayanamadı. İkinci Oğullar'ın eski kumandanı Mero Arstan Beyazsakal tarafından öldürüldü.

Meereenli bir şampiyon olan Oznak zo Pahl, eski yöntem düello için Meereen şehrinin önlerine geldi ve kendince hakaretler yağdırarak karşı tarafı kışkırtmaya çalıştı. Daenerys'in şampiyonu ile teke tek bir karşılaşma için meydan okudu ancak karşısına Meereen'in eski çukur dövüşçülerinden Güçlü Belwas çıktı ve dövüşü kazandı.

Daenerys Targaryen, kuşatma kuleleri, koçbaşları, mancınıklar ve merdivenlerin yapılması için filosunun sökülmesini emretti.

Meereen Kuşatması.jpg

Savaş

Mücadele, kanlı ve öfkeli bir şekilde günün büyük bölümünde sürmüş, gecenin geç vakitlerine kadar devam etmişti. Daenerys, şehir kapılarına hasar vermek için at postuyla kaplı kalkanlarla korunan kaplumbağalar yollarken, okçuları duvarların ötesine alevli oklar attılar ve kuvvetleri duvarlara akın ettiler.

Akşam karanlığında Daenerys iki yüz kişiden oluşan saptırıcı bir kuvvet yollayıp limandaki enkaz gemileri yaktırırken Sör Jorah Mormont, Barristan Selmy, Güçlü Belwas ve yirmi kişilik ufak bir kuvveti gecenin karanlığından da yararlanarak lağımlardan şehre sızmalarına imkan verdi. Şehre girişlerine çare bulduktan sonra en yakındaki dövüş çukuruna gidip kölelerini serbest bıraktılar. Bir saat içinde Meereen'in dövüşçü kölelerinin yarısı serbest bırakılmıştı ve çok geçmeden bir kaplumbağa güney kapısını kırıp geçti muhafızlar kırıldı. Son direniş de Lekesizler tarafından kırıldığında ve işgal tamamlandığında Dany şehre girmişti.

Sonuç

Düşüşünden sonra Meereen vahşice yağmalandı. Kudretlilerin kademeli piramitleri tahribin çoğundan esirgenmişti ama şehrin daha aciz kısımları, şehrin köleleri isyan ederken ve Daenerys'i Yunkai ve Astapor'dan beri takip eden açlık çeken insanlar kırık kapılardan üşüşürken çılgın bir yağmalama ve katledilmeye terk edilmişti.

Diğer Ghiscari fetihlerinin aksine, Daenerys Meereen'de kalmayı seçti ve kendini Kraliçe ilan edip Büyük Piramit'i makamı olarak aldı. Bunun nedeni o sırada, Astapor'daki yönetici konseyinin zalim bir kasap olan Cleon tarafından devrilmesi ve bunun büyük ıstıraplarla neticelendirilmiş olmasının haberini almasıdır. Bunun Meereen'e olmasını istemeyerek kalmaya karar verdi. Lekesizler'i sonunda yeniden düzeni sağladı; ama yağma, sonrasında sıkıntı veren problemler bıraktı.