Melisandre

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Melisandre
Mel.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Kırmızı Rahibe
Kırmızı Kadın
Kral'ın Kırmızı Gölgesi
Bağlılık R'hllor İnancı
Kültür Asshai
Doğum Asshai
Kitap(lar) Kralların Çarpışmaı(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü]
Kargaların Şöleni(Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (POV)
Oyuncu Carice van Houten
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5

Melisandre,R'hllor rahibesi.Asshai'den geldi ve onun Azor Ahai'nin yeniden doğmuş hali olduğuna inanarak Stannis Baratheon'un arkadaş çevresine girip güvendiği danışmanlarından biri oldu. Televizyon dizisinde Hollandalı oyuncu Carice van Houten tarafından canlandırılmaktadır.

Görünüş ve Kişilik

Melisandre, kızıl saçları, bembeyaz pürüzsüz cildi ve kalp şeklindeki yüzü ile olağanüstü bir güzelliğe sahiptir. Boyu çoğu şövalyeden daha uzundur ama hareketleri zariftir, ince bir beli ve dolgun göğüsleri vardır. Egzotik ve çekici bir aksanı vardır. Kırmızı Rahipler'e mensuptur ve buna uygun olarak sürekli uzun ipekten kırmızı kıyafetler giyer. Boynunu sımsıkı saran kırmızı gerdanlığını hiç çıkarmaz. Melisandre büyü yaptığı zaman, gerdanlığın taşı büyünün gücüyle parlaklaşır. Muhtemelen Daenerys Targaryen'in ejderhalarının doğumu Melisandre'nin de gücünü arttırmıştır. Melisandre, tanrısının gücüne tamamen inanır ve alevlerden gelecekle ilgili görüntüler görebilir. Gizemli bir kadındır. İnancından ve gücünden şüphe edenlere aldırmaz ve diğer tanrıları kabul etmez. Geleceği görme gücüne sahip olan diğerlerinin aksine, Melisandre gördüğü şeyleri her zaman doğru yorumlamaktadır. Her zaman gizemli ve yüce görünmeye gayret eder, Sur'da bulunduğu zamanlarda soğuğa rağmen ince ipekli elbiselerini giymekten vazgeçmez. Melisandre'nin büyüye doğuştan gelen bir yeteneği vardır ve bu yeteneğini elbisesine sakladığı güçlü tozlar sayesinde daha da arttırır. Melisandre,sayamayacağı kadar çok yıldır büyüyle uğraştığını söylemiş ve böylelikle büyüde çok eski ve güçlü olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca,Melisandre'nin düşmanlarına karşı savaşmaları için Gölge Suikastçisi çağırma gücü de vardır.

Önceki Yaşam

Melisandre, "Melony" adıyla genç yaşlarında bir Kırmızı Tapınak'a satılmıştır.

Son Olaylar

Carice van Houten, Melisandre rolünde.

Kralların Çarpışması

Melisandre, Ejderha Kayası'na gelir çünkü Stannis Baratheon'un ışık tanrısı Azor Ahai'nin yeniden doğmuş hali olduğuna inanmaktadır. Burada, Stannis'in eşi Selyse Florent'i ve Yedi İnanışı'na sahip diğer kişileri kendi kırmızı tanrısına inanmaya ikna eder. Melisandre'nin yeteneklerinden ve yapabileceklerinden korkan Ejderha Kayası'nın üstadı Cressen, Melisandre'yi zehirlemeye çalışır fakat başarısız olur. Melisandre'nin zehiri yok etmekteki gücünü gören Stannis Baratheon onun tanrısına inanmaya başlar ve Yedi İnanışı'nın yedi heykelini bir törenle yakar. Bu tören sırasında Melisandre Stannis'in Azor Ahai'nin yeniden doğmuş hali olduğunu ilan eder ve heykellerin içine sakladığı bir kılıcı çekmesini ister, bu kılıcın efsanevi Işık Getiren olduğunu iddia eder. Bu sırada,Stannis'in kardeşi Renly Baratheon'da Demir Taht üzerinde hak iddia etmekte ve kalabalık bir orduyla savaşa hazırlanmaktadır, bunun üzerine Stannis, Renly'nin kaldığı yer olan Fırtına Burnu'nu kuşatmaya hazırlanır. Renly ağabeyine katılmayı kabul etmez, bunun üzerine Melisandre bir Gölge Suikastçisi çağırarak Renly'i öldürtür. Fakat Renly'nin ölümünden sonra bile, Fırtına Burnu Stannis'e teslim olmayı reddeder. Melisandre Davos Seaworth ile birlikte ıssız bir kaleye gider, burada bir gölge suikastçı daha doğurur, Renly’nin sadık adamlarından biri olan ve Fırtına Burnu’nu vermeyi reddeden Sör Cortnay Penrose’u öldürtür. Daha sonra Ejderha Kayası’na geri döner Karasu Savaşı sırasında Kral’ın Şehri’ne gitmeyip orada kalır.

Kılıçların Fırtınası

Stannis, Karasu Savaşı’nda aldığı yenilgiden sonra Ejderha Kayası’na geri döner ve inzivaya çekilir. Davos Seaworth ise bu yenilgiden Melisandre’yi sorumlu tutar ve onu öldürmek için plan yapar. Melisandre bu planı öğrenir ve Davos’u tutuklattırır. Melisandre, Stannis’e kendisine Robert Baratheon’un gayrımeşru oğlu Edric Fırtına’yı vermesi için yalvarır. Onu “uyuyan ejderhaları” uyandırmak için kurban etmek ister. Stannis bunu reddeder, fakat Melisandre üç tane sülüğe Edric’in kanını emdirmeyi başarır. Stannis sülükleri ateşe atar ve rakibi olan üç kralın ölmesini diler;Balon Greyjoy, Robb Stark ve Joffrey Baratheon. Kısa zaman sonra üçü de ölür. Stannis, Sur’a gitmeye karar verir ve Melisandre’de ona eşlik eder. Yabanılların kralı Mance Rayder esir alınır. Bu sırada, Melisandre önceden alevlerin içinde görmüş olduğu deri değiştirme yeteneğine sahip bir kartalı öldürür.

Kargaların Şöleni

Davos Seaworth, Edric Fırtına'yı Melisandre’den korumak için Ejderha Kayası’ndan kaçırdığı için, Melisandre ona ulaşamaz ve Stannis’e Mance Rayder’in oğlunu alabilmek için yalvarır. Melisandre bebeğe ulaşamadan, Sur’ın Lord Kumandanı Jon Kar, bebeği gizlice Craster’in oğluyla değiştirir, böylece yabanılların prensi olan bebek güvende kalır.

Ejderhaların Dansı

Melisandre, Stannis Bolton’larla savaşmak için Kuzeye gittiğinde Sur’da kalır. Büyü güçleri burada daha da güçlü hale gelir. Görüntüler görebilmek için, devamlı ateşe bakar. Melisandre bir gün alevlerin içine bakarken bir vizyon görür; ”Kurt başlı bir çocuğu koruyan ölü beyazlığında, bin tane kırmızı gözü olan bir ağaç. ”Stannis’in Azor Ahai olduğundan emin olmak için tekrar alevlere bakar fakat Stannis yerine, etrafı kafataslarıyla çevrili, yarı insan,yarı kurt halde Jon Kar’ı görür. Melisandre, Jon’u gördüğünde ona tehlikede olduğunu söyler ve dikkatli olması için uyarır. Ayrıca,Jon’a kız kardeşi Arya Stark’ı da gördüğünü söyler, Arya’nın ölmekte olan bir atın üzerinde, evleneceği kaleden kaçtığını anlatır. Jon’u sık sık uyarmaya çalışır fakat Jon bunların hiçbirini dikkate almaz. Atın üzerindeki kız hayali gerçekleşir, fakat kız Arya Stark değil, Alys Karstark’tır. Bu sırada Stannis Mance Rayder’i bulur ve idam etmeye karar verir, idamdan önce Melisandre Çıngırak adındaki bir adama büyü yapar ve onu Mance Rayder kılığına sokar, gerçek Mance Rayder yerine o idam edilir. Melisandre, sonunda bunları Jon Kar’a açıklar. Bu sırada Sansa Stark’ın bir arkadaşı olan Jeyne Poole, Kışyarı’ndadır, herkes onu Arya Stark sanmaktadır. Melisandre, bunu bilmeden Jon’a Kışyarı’na gidip kız kardeşini kurtarmasını söyler. Böylece Jon’un güvenini kazanmaya çalışır Ayrıca, üç korucunun öleceği zamanı önceden görür ve Jon’a söyler. Bir kaç gün sonra bu tahmini gerçekleşince, Jon onu daha ciddiye almaya başlar, ama yine de ona tamamen güvenmez. Melisandre, Jon’a yabanılların Doğu Gözcüsü’ne saldıracağını söyler. Daha sonra Melisandre bu kehantinde yanıldığını anlar, Jon Kar’a oraya gemi ve adam göndermemesini söyler, çünkü gemilerin hiçbirinin geri dönmeyeceğini ve herkesin öleceğini önceden görmüştür.

Sözleri

Bu savaşlar, gelecekte olacakların yanında küçük çocukların atışması gibi kalır. Adı söylenmemesi gereken gücünü arttırıyor…şeytani, yok edici ve ölçüsüz. Yakında soğuk gelecek ve geceler hiç bitmeyecek. Ve gerçek erkekler bununlar savaşmaya çalışacaklar…kalplerinde ateş yanan erkekler.

-Melisandre’den Davos Seaworth’e.