Menzil

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Menzil Haritası, büyütmek için tıklayın.

Menzil, Westeros'u oluşturan bölgelerden biridir ve Fetih Savaşı’ndan önce Menzil Krallığı olarak bilinen egemen bir krallıktı. Menzil, Yüksek Bahçe kalesinden Tyrell Hanesi tarafından yönetilir. Yedi Krallığın en büyük bölgelerinden biri ve en bereketli ve kalabalık bölgesidir. Menzil'de doğan piçlere Çiçek soyadı verilir.

Menzil, Westeros'ta şövalyeliğin merkezi olarak bilinir. Burada şövalyelik hatrı sayılır ve saygın bir mertebedir. Ayrıca turnuvaların katı kurallar ile yönetildiği yerdir.

Coğrafya

Menzil, Westeros'un en bereketli toprağının ve çok sayıda kalabalık kasaba ve köylerinin bulunduğu yerdir. Batı sınırında Günbatımı Denizi, güneydoğusunda Dorne'un Kızıl Dağları, kuzeybatısında Batı Toprakları'nın tepeleri ve kuzey doğusunda Karasu Nehri bulunmaktadır. Bölgede bir çok ada bulunmaktadır, Mander nehrinin ağzında Kalkan Adaları, ve Fısıltılı Ses'in güneyinde Arbor.

Bölgelere bağlanan iki önemli yola sahiptir, Taç Toprakları'nda bulunan Kral Topraklarına bağlayan Gül yolu ve Batı Toprakları'nda bulunan Lannis Limanı'na bağlayan Sahil Yolu.

Önemli Mekanlar

  • Yüksek Bahçe, Tyrell Hanesi'nin yerleşkesi ve kalesi, bölgesel gücün merkezi.
  • Eski Şehir, Menzildeki en göze çarpan şehir. Westeros'taki en eski şehir ve Hisar'ın Üstatlarının öğrenim gördüğü yer, İnancın önceki yerleşkesi.
  • Ashford, bir pazar kasabası.

Tarih

Tyrell Hanesi'de dahil olmak üzere Menzil'de bulunan bir çok soylu ailenin kökeni Kahramanlar Çağı'nda yaşamış olan, Gardener Hanesi'nin kurucusu ve Menzil'in efsanevi kralı Gart Yeşilel'e dayanır.

Menzil, şövalyeliğin merkezidir ve burada şövalyeler büyük saygıyla anılır. Turnuvalar katı kurallar ile yönetilir. Rhoynar İstilası'ndan beri Dornelular binlerce yıl boyunca Menzil ve Fırtına Burnu ile savaşmıştır. İki bölge arasında ki sınırlar Dorne Hudutları olarak adlandırılır, kuzey tarafında nöbet tutan Tyrell Hanesi'ne sadık lordlar çoğunluktadır.

Kral Mern IX Gardener, Fetih Savaşı sırasında, Ateş Tarla'sında öldükten sonra Yüksek Bahçe'nin Tyrell Hanesi, Menzil'e hak iddia etti. O zaman Tyreller, Gardenerların kahyasıydı, Aegon ordusuyla Yüksek Bahçe üzerine gidince, kalenin vekilharcı Harlen Tyrell teslim olmuştur ve kaleyi Aegon’a teslim etmiştir. Bu olaydan sonra hem kalenin hem de bölgenin lordluğu ile ödüllendirilmişlerdir.

Robert'in İsyanı sırasında Targaryen ordusunun büyük bölümünü karşıladı ve Ashford Savaşı'na evsahipliği yaptı. Robert'in ölümünün ardından, çoğu menzilli Kral Renly'i destekledi. Renly'nin ölümünün ardından bazı Menzil lordları Stannis'e katıldı. Ancak çoğu Karasu Savaşı'nda Tywin Lannister'ın Stannis'i yenmesi için yardıma gitti. O zamandan beri sıkıntılı Lannister-Tyrell ittifakı, menzilli adamlar ile Demir Taht'a daha çok asker sağladı. Euron Greyjoy'un güneye karşı olan seferlerinin başlangıcı olan Kalkan Adaları Savaşı'na kadar Menzil savaştan etkilenmedi. O zamandan beri Demirdoğumlu akıncılar Eski Şehir ve Arbor'a göz dağı vermektedir.

Ekonomi

Menzil, Batı Toprakları'ndan sonra Yedi Krallık'ın ikinci zengin, ve en bereketli bölgesidir. Mahsüller arasında kavunlar, erikler, şeftaliler, elmalar ve üzümler bulunmaktadır. Arbor'da en iyi şarapların yapıldığı söylenmektedir, kuru meyve tadında ki kırmızıdan ve eski bir tadı olan altın şaraplara kadar bir çok şarap üretilmektedir.

Fetih'ten önce Menzil'in paraları el şeklindeydi. Hala birkaç tane üretilmektedir, her para kabaca bir ejderin yarısı değerindedir.