Meria Martell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
MartellHanesi.png
Meria Martell
MartellHanesi.png
Yellowtoad.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Dorne'un Sarı Kurbağası
Unvan Dorne Prensesi
Bağlılık Martell Hanesi
Irk Dornelu
Doğum 82 FÖ
Ölüm FS 13

Meria Nymeros Martell, Fetih Savaşı sırasında Dorne'un yönetici prensesiydi.

Görünüş

Fetih Savaşı sırasında Meria, yaklaşık olarak seksen yaşında, şişman, kör ve neredeyse keldi. Fırtına Kralı, Argilac Durrandon, onu Dorne'un Sarı Kurbağası olarak çağırıyordu.

Saltanat

Fetih Savaşı

Kral Aegon Targaryen, Westeros'taki tüm yöneticilere kuzgunlar gönderip, ona tek ve gerçek Kral olarak boyun eğmelerini istediğinde ve bunun sonucunda ya ödüllendirileceklerini ya da yok olacaklarını söylediğinde, Meria ona Fırtına Kralı karşısında yanında olacağını fakat asla boyun eğmeyeceklerini cevabını vermiştir.

Kraliçe Rhaenys Targaryen, Fetih Savaşı sırasında Dorne istilasına başladığında, Dorne'lu askerler açık bir savaştan kaçınmıştır. Bunun yerine Rhaenys'in ordusuna karşı gerilla savaşı vermişlerdir. Dorne kalelerini ele geçirdiğinde Rhaenys bu kalelerde sadece kadınları ve çocukları buluyordu. Onlara adamların nereye gittiklerini sorduğunda, sadece "uzağa" cevabını alıyordu. Rhaenys ejderhası Meraxes'e binip Güneş Mızrak'a gittiğinde onu Prenses Meria tek başına karşıladı. Rhaenys, Meria'dan Dorne'un teslim olmasını bir kez daha istedi fakat Meria Dorne asla teslim olmaz cevabını verdi. Böylece Targaryen ordusu Dorne'u ele geçiremeden geri çekildi.

Birinci Dorne Savaşı

Fetih Savaşı sırasında Dorne fethedilememişti, fakat Kral Aegon I bu olayı asla unutmamıştı. FS 4 yılında, Dorne'a karşı yeni bir savaş başlatıldı, uzun yıllar sürecek olan bir savaş. Birinci Dorne Savaşı süresince, Meria ve diğer Dorne lordları Güneş Mızrak'ında kalmaktansa orayı terk edip başıboş bıraktılar. Targaryen'lerin Güneş Mızrak'ına varması çok uzun sürmedi, kaleyi boş buldular ve böylece kendilerini galip ilan ettiler. Lord Rosby kale kumandanı ve Kum Muhafızı ilan edildi, Lord Harlan Tyrell ise oluşacak herhangi bir ayaklanmayı bastırması için geride bırakıldı ve geri kalan Targaryen'ler Dorne'dan ayrılıp Kral Toprakları'na geri döndüler.

Fakat Dorne'lular teslim olmamıştı. Bir gece ansızın saldırıp kaleyi tekrar ele geçirdiler ve Lord Rosby'yi ellerinden ve ayaklarından bağlayarak Mızrak Kulesi'ne çıkardılar. Mızrak Kulesi'nden onu aşağıya atan Meria'nın ta kendisiydi. Geride bırakılan başka bir isim olan Lord Harlan Tyrell, Güneş Mızrak'ını Meria'dan geri kazanması için Cehennem Korusu'ndan yola çıktı ve Vaith nehri ile Güneş Mızrak'ına varmayı planlıyordu, fakat FS 5 yılında bir daha görülmemek üzere Dorne çölünde kayboldu.

Dorne'daki bu savaş devam etti ve Meria FS 13 yılında vefat etti. Ondan sonra yönetimi oğlu Nymor aldı ve hemen taht ile barış müzakelerine başladı.

Alıntılar

Meria: Sizin için savaşmayacağım, ne de size boyun eğeceğim. Dorne'un Kralı yoktur. Kardeşine bunu söyle.

Rhaenys: Söylerim, fakat tekrar geleceğiz, Prenses, ve bu sefer ateş ve kan ile geleceğiz.

Meria: Sizin sözleriniz. Bizimkiler ise; Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz. Bizi yakabilirsiniz, leydim... fakat biz ne büküleceğiz, ne kırılacağız, ne de eğileceğiz. Burası Dorne. Burada istenmiyorsunuz. Evinize geri dönün.

-Meria ve Rhaenys Targaryen