Merrett Frey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
544px-House Frey.png
Merrett Frey
544px-House Frey.png
Merrett Frey TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Merrett Kalınkafalı
Unvan Sör
Bağlılık Frey Hanesi
Irk Nehirli
Doğum 262FS
Ölüm 300FSEskitaş
Mariya Darry
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (POV)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Merrett Frey, Frey Hanesi'nin bir üyesidir, Kılıçların Fırtınası'nda ise POV karakterlerden biriydi. Lord Walder Frey'in Amarei Crakehall'dan doğan dördüncü oğlu, genel olarak ise dokuzuncu oğludur.

Görünüş ve Karakter

Merrett orta boylu ve iri bir adamdır. Gençliğinde Lord Walder Frey'in en güçlü oğlu olan ağabeyi Hosteen Frey kadar güçlüydü, daha sonra ki yıllarda ise yumuşamış ve şişmanlamıştır.

Sör Jaime Lannister Merrett'i gençliğinde yavaş, sakar ve aptal olduğunu ve tek olumlu yanının gücü olduğunu söyler.

Tarihi

Merrett, annesinin akrabası olan Lord Sumner Crakehall'e önce yaver çömezi daha sonra yaver olarak hizmet verir. Birçok Crakehall gibi gücü ve sağlamlığı bellidir. Bu sıralarda Crakehall'da aynı anda yaverlik yapan Jaime Lannister'la tanışmış, ancak Merrett'in zorbalık yapmaya alışkın olması nedeniyle Jaime'yle anlaşamamıştır. Bir keresinde Merrett'in Jaime'ye kabadayılık yaptığı ancak sonucu kendisi için iyi olmadığı söylenir. Merrett, Kral Ormanı Kardeşliği'ne karşı yapılan savaştan sonra hayatının kötü zamanlarına başladı. Önce bir kamp takipçisinden frengi hastalığını kaptı, ardından Wenda Beyazgeyik tarafından yakalandı ve kıçına beyaz geyik armasını dağlayarak işaretledi. Lord Sumner'in fidye ödemesiyle kurtuldu. Fakat iki hafta boyunca düzgün şekilde oturamadığı için diğer yaverler tarafından acımasızca alay edildi. Bunun ardından yapılan ilk savaşta kafasına aldığı sert bir darbe miğferini dağıtmasına yol açtı ve iki hafta boyunca bilinci yerine gelmedi. Bundan ardından ne zaman kafasına vurulsa başı dayanılmaz ağrımaya başlıyordu. Başındaki ağrıyı dindirmek için, aşırı miktarda içki içmeye başladı. Lord Sumner onu bu hastalığından dolayı İkizler'e geri gönderdi ve hiçbir zaman şövalye olamadı. Babası Merrett'le Kalın kafalı diyerek alay etti.

Merrett, Darry Hanesi'nden Mariya Darry ile 282FS'de evlendiğinde mükemmel bir çift olarak görülmüşlerdi. Fakat düğünden kısa süre sonra patlak veren Robert'ın İsyanı'nda Darry Hanesi, Deli Kral'ın tarafında yer alınca gücünün ve nüfuzunun büyük kısmını kaybetti. Merrett'in evliliğinde dört kız ve Küçük Walder adında bir oğlan dünyaya geldi. İlk kızı daha çocukken öldü, diğer kızlarından birinin önüne gelenle yatıp kalkması (Kalekapısı Ami ve diğer kızının aşırı oburluğu (Şişman Walda) nedeniyle ebeveynlerini uyandırmışlardır.

Şövalye olamadığı için işe yaramaz kabul edilen, kalıcı baş ağrısından dolayı rahatsız olan, babası tarafından hor görülen, karısının cadaloz olduğunu düşünen, çocuklarını değersiz gören Merrett, bu nedenlerden ötürü İkizler'in en büyük ayyaşı olmaya aday olur.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Lord Walder Frey'le anlaşmak için İkizler'e gelen Leydi Catelyn, Frey'lerin arasında Merrett'de vardı.

Kılıçların Fırtınası

Frey'ler Bolton Hanesi ile ittifak yaptığında Lord Roose Bolton'a kızlarından yada torunlarından birini seçmesi durumunda çeyiz olarak ağırlığınca gümüş ödemeyi kabul eder. Roose Merrett'in kızı Şişman Walda'yı seçer.

Merrett babasını bu sefer gururlandırdığını ve sayesinde Bolton'larla ittifak yaptığı düşünür ancak babası Lord Walder oğluna teşekkür edeceği yerde kızının oburluğu yüzünden fazladan çeyiz parası vereceğini söylediğinde hayal kırıklığına uğrar.

Merrett Kızıl Düğün'de üvey kardeşi Lothar Frey'in belirttiği gibi içme konusundaki özel yeteneklerinden dolayı kendisine verilen Büyükjon Umber'ı dövüşemeyecek derecede sarhoş etme görevinde bir kez daha başarısız oldu. Büyükjon Umber katliam sırasında hala ayık bir haldeydi, iki adamı öldürüp bir başkasının kolunu kırar ve en sonunda Sör Leslyn Haigh tarafından yakalanana kadar onun kulağını da keser, Merrett ise tüm bu olanlar sırasında sızmış bir halde bulunuyordu .

Kızıl Düğün sonrasında Sancaksız Kardeşlik Petyr Frey'i kaçırır. Büyük yiğeni için fidyeyi götürme işine Merrett gönüllü oldu. Lord Walder'ın ölümünden sonra yeni Geçit Lordu olması beklenen Ryman Frey babası Stevron Frey'in soyundan gelmeyen tüm Frey'leri İkizler'den süreceğini düşünen Merrett kendi başına ise hayatına devam edeceğine ihtimal vermez, bu yüzden Ryman'ın üçüncü oğlu Petyr'i kurtarması halinde gözüne iyi görünmeyi hedefliyordu. Merrett'in tek başına haydutlarla görüşmeye gitme teklifine önce gülen Lord Walder, yalvarmaya başladığında onay verir.

Fidye ve rehinenin takas yeri olan Eskitaş'a vardığında Kardeşlik'in Petyr'i Kızıl Düğün'deki rolü nedeniyle çoktan asmış olduğunu gördü. Fidyeyi elinden alırlar ve Merrett'i asmaya hazırlanırlar. Bununla birlikte Kızıl Düğün'den önce yanında küçük bir kızla İkizlerden ayrılan Sör Sandor Clegane'in nerede olduğu hakkında bilgi verirse serbest bırakacaklarını söylerler. Merrett bu konuda hiç birşey bilmediğini söylediğinde idam hazırlıklarına devam ederler. Kardeşlik onu Robb Stark'ın cinayetinden sorumlu tuttuğunda ise o olayın cinayet olmadığını, Robb'un Frey Hanesi'nin onuru ile oynadığını söyleyerek kendini savunur.

Bununla birlikte kendisinin Kızıl Düğün'de içmekten başka bir şey yapmadığını, plandan habersiz olduğunu ve bütün bunların Lord Walder Frey, Roose Bolton ve Ryman Frey tarafından yapıldığını söyler. Kardeşlik kendisinin suçlu olduğuna dair bir şahitlerinin olduğunu söyler. Catelyn Tully ortaya çıkar. Merrett ardından dona kalır çünkü kardeşi Raymun'un Leydi Catelyn'i nasıl öldürdüğünü, cesedini çırılçıplak soymadan önce bütün bir gün boyunca yerde yatışını ve nehre atılışını hatırlar. Leydi Catelyn'e Merrett'in komplonun bir parçası olup olmadığı sorulduğunda Leydi Catelyn konuşamadığı için başını sallar. Böylece Merrett Kardeşlik tarafından asılır.

Kargaların Ziyafeti

Merrett ve Petyr'ın asılmasından sonra Sancaksız Kardeşlik dağılır. Lord Lucias Vypren bir grubu Fairmarket'e  kadar takip eder fakat orada izlerini kaybeder. Başka bir grup Hag'in Çamuru tarafına gider. Kara Walder Frey'in başında olduğu avcılar tazılarla onların peşine düşer fakat izleri Boğaz'ı geçince kaybolur. Sorguya çektikleri köylüler onları gördüklerine dair tarifler verirler ve başlıklı bir kadının idaresi altında gibi göründüklerini söylerler. Fakat Beric Dondarrion veya Myr'li Thoros hakkında iki Frey'in öldürülmesinde hiçbir haber duymazlar. Bu da Kardeşlik'in bu olaydan sorumlu olup olmadığına dair şüpheler doğurur.

Sör Jaime Lannister İkinci Nehirova Kuşatması'nı bitirmeye giderken kuzeni Lancel Lannister'ın idaresine geçen Darry Kalesi'nde mola verir. Burada Merrett'in en büyük kızı ve Lancel'ın karısı olan Amerei ve annesi Mariya'yı görür. Jaime gençliğinde dövüştüğü Kral Ormanı Kardeşliği'ndeki Gülümseyen Şövalyeden bahsedince, babasının da haydutlar tarafından öldürüldüğünü hatırlayan Amerei ağlamaya başlar. Leydi Mariya Jaime'yle kocasının tanıştıklarından söz edince Jaime'nin aklına hantal, sakar, yarım akıllı, Jaime'ye sataşma hatasını yapana kadar herkesi rahatsız eden bir çocuk gelir. Aklına gelen tek olumlu yan Merrett'in güçlü birisi olduğuydu. Amerei babasının ikisinin beraber Kral Ormanı Kardeşliği'ne karşı savaştıklarını anlattığından söz eder fakat Jaime, Merrett'in önemsiz birkaç başarıdan başka bir şey yapmadığını iyi bildiğinden bu hikayenin abartılı ve yalanlarla dolu olduğunu anlar. Jaime Merrett hakkında konuşmaktansa ona içmenin daha kolay olduğunu düşünür ve Merrett için kadehini kaldırır. Daha sonra Amerei, Sör Harwyn Plumm'un kendisine Beric Dondarrion'un kellesini getireceğine söz verdiğini anlatır ve Jaime'yi bu işin içine çekmeye çalışır ancak Jaime'yi kandıramaz.

Aile

 
Walder
 
Amarei Crakehall
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hosteen
 
Bellena Hawick
 
Lucias Vypren
 
Lythene
 
Symond
 
Braavos'lu Betharios
 
Danwell
 
Wynafrei Whent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arwood
 
Ryella Royce
 
Damon Vypren
 
Elyana Vypren
 
Jon Wylde
 
Alesander
 
Alyx
 
Bradamar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ryella
 
Androw
 
Alyn
 
Hostella
 
Rickard Wylde
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Merrett
 
Mariya Darry
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Geremy
 
Carolei Waynwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mavi Çatal'lı Pate
 
Amerei
 
Lancel Lannister
 
Şişman Walda
 
Roose Bolton
 
Marissa
 
Küçük Walder
 
Sandor
 
Cynthea
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raymund
 
Beony Beesbury
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
 
Malwyn
 
Sarra
 
Serra
 
Cersei
 
Tywin
 
Jaime