Mirri Maz Duur

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Mirri Maz Duur
Mirri.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Tanrıkadını
Maegi
Kültür Lhazarlı
Doğum FS 258Essos,Lhazar,Lhazarlı,Dothraki Denizi
Ölüm FS 298Kızıl Çöl
Kitap(lar) Taht Oyunları(Görülür)
Kralların Çarpışması(Bahsedilir)
Kılıçların Fırtınası(Bahsedilir)
Ejderhalarla Dans(Bahsedilir)

Oyuncu Mia Soteriou
TV Sezon 1

'Mirri Maz Duur Lhazarlı bilge bir kadındır. Televizyon serisinde Mia Soteriou tarafından oynanmıştır.

Görünüş

O, tıknaz düz burunlu ve siyah saçlı bir kadındır.Daenerys ile ilk karşılaştıklarında 40'lı yaşlardadır.

Tarihi

Mirri yüce Shephard tapınağında Tanrı'nın Karısıydı(rahibeydi).Büyüleri ve şarkıları ondan önce tanrının karısı(rahip) olan annesinden öğrenmiştir.Küçük bir kız iken Kara Büyü sanatını öğrenmek için Asshai'ye gitmiştir. Jogos Nhaideki ay şarkıcılarından doğum şarkılarını, Üstat Marwynden ise Dothrakilerin bitki bilimini öğrenmiştir.

Son olaylar

Taht Oyunları

Dothrakiler mirrinin vatanını işgal edip yerel halkı köle olarak almışlardır. Daenerys Targaryen düşmüş şehirde gezerken Drogo'nun askerleri tarafından tecavüze uğrayan Mirri'yi görüp buna bir son vermiştir.

Daenerys Targaryen kocası Drogo'nun hasta olduğunu ve yatağa düştüğünü söyleyip ondan yardım istemiştir.Yaptığı lapa iltihap kaptı ve ölüme yaklaştırdı.Daenrys,kocasını kurtarmak için onu kara büyü yapması için ikna etmiştir.Mirri'nin amacı köyüne olanları intikamını almaktır.Drogo ölmedi fakat bitkisel hayata döndü oğlu Rhaego ise Daenrys'in rahminde ölmüştür.

Daenerys intikam için Drogo'nun cenaze töreninde Mirri Maz Duur'uda ateşe sokmuştur ve yakarak öldürmüştür.Bu sayede bir büyü olmuştur ve ejderhalar yumurtalardan çıkmıştır.

Katkı

Daenerys Qarth'da Ölümsüzler Evine girdiğinde ona Bir kez altın,bir kez kan ve bir kez de aşk için ihanete uğrayacağı söylenmiştir.Dany,Mirri'nin kan ihaneti olduğunu düşünmüştür.