Moat Cailin

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Moat Cailin
Harabe/ Kale
MoatCailin.jpg
Konum Kuzey/ Boğaz
Kuruluş Tarihi Şafak Çağı

Moat Cailin, Kuzey’de bulunan ve Boğaz olarak bilinen büyük bataklık bölgesinin kuzeyinde yer alan antik bir kaledir. Şu an çoğu kısmı harabe halinde olsa da, Kuzey’in en önemli kalelerinden biridir. Önemi, büyük orduların Boğaz’dan güvenli bir şekilde geçmek için kullandıkları yolun hemen üzerinde kurulmasından gelir. Moat Cailin, Kuzey’i güneyden gelecek saldırılara karşı koruyan bir düğüm noktasıdır. Bir istilacının Moat Cailin’in etrafından dolanarak geçmesinin tek yolu, bataklıkların içindeki gizli yolları bilen, Reed Hanesi’ni kazanmaktır. Bu yollar haritalarda yoktur ve sadece bölgenin yerlileri olan Crannoglular bu yolları bulabilir. Ancak Reed Hanesi’nin binlerce yıldır Stark Hanesi’ne hiç ihanet etmediğini düşünürsek bu yol da imkânsızdır.

Tarihi

Boğaz ve Moat Cailin
Boğaz ve Moat Cailin
Moat Cailin
Boğaz ve Moat Cailin

Söylenenlere göre Moat Cailin, kabaca 10.000 yıl önce İlk İnsanlar tarafından inşa edildi. Kale, 20 kuleye ve Kışyarı’nın duvarlarından yüksek bazalttan yapılmış perde duvarlara sahipti. Zaman zaman başarısızlıkla sonuçlanan Andal saldırılarına karşı, Kuzey’in kilit noktasıydı. Bugün ise bazalt duvarlardan kalan devasa taşlar yarısı toprağa gömülü halde durmaktadır. Ahşaptan yapılmış olan iç kale yüzlerce yıl önce yok olmuştur ancak yarısına kadar yosunla kaplanmış 3 kule hala ayaktadır.
Efsaneye göre Çocuklar, akın akın gelen İlk İnsan topluluklarını durdurmak için Çocukların Kulesi’nde büyüler yaptılar. Ancak, toplulukların sayısı çok fazlaydı ve büyüler yetersiz kaldı. Bunun üzerine yüzyıllar önce Dorne Kolu’nu sular altında bıraktıkları gibi Boğaz’ı da sular altında bırakarak Kuzey ile Güney’i birbirinden ayırmayı denemişlerdir. Ancak büyü güçleri yetersiz kaldığından, Boğaz’ın sadece çukur yerleri su ile dolmuş ve bu nedenle de bataklıklar oluşmuştur. Ancak çocukların bu yıkıcı gücü, İnsanların daha sonra Anlaşma’yı imzalamasında önemli bir etken olmuştur
Moat Cailin’in yapılmış olan çoğu kulesi yıkılmış veya toprağa batmış olsa da kalan 3 kule bile bölgenin savunmasına yeterlidir. Ancak Moat Cailin sadece güneyden gelen saldırılara karşı tasarlandığı için kuzeyden gelen küçük bir birlik bile kuleleri rahatça ele geçirebilir. Bu zayıflıktan, Beş Kralın Savaşı sırasında gerçekleşen Moat Cailin Savaşı’nda demiradamlar yararlanmıştır.

Kuleler

Kalan 3 kule, geçiş noktasına her iki taraftan da hâkimdir. Kulelerden birine saldırmak isteyen birlikler diğer kulelerden gelecek olan oklarla, göğüs seviyesine gelen suyla ve çamura batma tehlikesiyle uğraşmak zorunda kalır. Kalan 3 kulenin adları:

  • Çocuklar’ın Kulesi, uzun ve incedir. Tepsindeki mazgalların yarısı kalmıştır. Efsaneler Ormanın Çocukları’nın suların çekicini Boğaz’a indirmeleri için tanrılarını buraya çağırdıklarını söyler.
  • Kapı Kulesi, hal düz durabilen tek kuledir. Etrafındaki bazı duvarlar hala ayaktadır.
  • Sarhoş’un Kulesi, ismini bulunduğu eğik durumdan alır. Bir zamanlar ayakta olan güney ve batı duvarlarının birleştiği yerde bulunur.

Son Olaylar

Moat Cailin

Taht Oyunları

Stark ordusu Moat Cailin’de konakladığında; Robb Stark Kapı Kulesi’nde, İri Jon Umber Çocuklar’ın Kulesi’nde, Rickard Karstark ise Sarhoş’un Kulesi’nde kalmıştır.

Kralların Çarpışması

Victarion Greyjoy, Moat Cailin’i almak için görevlendirildi.

Kılıçların Fırtınası

Ağabeyi Balon’un ölümünü duyan Victarion, kalede Ralf Kenning’in emrinde küçük bir birlik bırakarak Demir Adalar’a geri dönmüştür.

Kargaların Şöleni

63 demiradamın yiyecek ve içecekleri bitmek üzere.

Ejderhalarla Dans

Ramsay Bolton, kaleyi teslim etmeleri karşılığında özgürce geçmelerine izin vereceklerine dair antlaşmayı Theon aracılığıyla sunmuştur. Demiradamlar teklifi kabul ettikten sonra hepsinin derisini yüzdürüp, ertesi gün halen kan damlayan vücutlarını Kral Yolu üzerinde mızraklara geçirmiştir.