Moat Cailin'in Düşmesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Moat Cailin'in Düşmesi
Tarih FS 299
Yer Moat Cailin, Kuzey
Sonuç Greyjoy zaferi
Taraflar
Stark Hanesi Greyjoy Hanesi
Kumandanlar
Bilinmiyor Victarion Greyjoy
Güçler
Küçük bir kuvvet, neredeyse hepsi okçu Demir Donanma'nın çoğu
Kayıplar
Bilinmiyor Bilinmiyor

Moat Cailin'in Düşmesi yada Moat Cailin'in Ele Geçirilmesi, Beş Kralın Savaşı sırasında önemli bir savaştır. Balon Greyjoy'un gizli olarak tuttuğu Kuzey'i ele geçirme planı esnasında Kışyarı'nın da düşmesiyle Kuzeyin Kralı Robb Stark'ın Kuzey'e gelmesi engellenir.

Başlangıç

Müttefik aramak için çeşitli yollar arayan Robb Stark dostu ve savaş yoldaşı Theon Greyjoy'u babası Lord Balon Greyjoy'la ittifak yapmak üzere Demir Adalar'a gönderir. Demir Adaların Lordu Balon Greyjoy Kuzeyin Kralı'ndan gelen teklifi reddeder, Kuzeyli ordu ların Nehir Toprakları ile Batı Toprakları'nda savaşmasını fırsat bilerek zayıf savunmalı Kuzey'i işgal etme planı yapar. Balon; oğlu Theon'u, kardeşi Aeron Buharsaçlı'yı ve Dagmer Yarıkçene'yi Taşlı Kıyı'yı yağmalamak üzere gönderir; bu sırada Kuzey'de kalan Kuzeyli lordların kalelerinden çıkmasını ümit eder. Balon ayrıca kızı Asha'yı Derinorman Kalesi'ni ele geçirmeye gönderir; kardeşi Victarion'u ise Demir Donanma'nın çoğu ile birlikte güneyde ki Kuzeyli lordların evlerine dönmelerine engel olmak için Moat Cailin'i ele geçirmeye gönderir.

Mücadele

Victarion ve Demir Donanma'sı Moat Cailin'de yirmi kilometre uzaklıkta bulunan Tuzlu Mızrak'ın iç suyu olarak bilinen Ateşli Nehir'de karaya çıkarlar. Victarion önderliğinde ki Demirdoğumlu'lar, çoğunluğu okçu olan az sayıdaki Kuzeyli birliğin koruduğu yıkık surları ele geçirirler. Victarion'la beraber gelen kaptanlar arasında Kızıl Ralf Stonehouse, Ralf Kenning ve Topal Ralf'de vardır.

Sonrası

Theon Taşlı Kıyı'nın Yağmalanması'ndan sonra Balon'un planını değişitir ve Kışyarı'nı ele geçirir. Kışyarı ve Moat Cailin'in ele geçirildiği haberi ulaştığında Robb planlarını değiştirmek zorunda kalır ve Kuzey'e geri dönmeye çalışır. Victarion Kral Şurası için adalara geri döndüğünde Moat Cailin Kuzeyli'ler tarafından kuşatılır.

Alıntılar

Moat Cailin'i aldığımızda, ufaklığın Kuzey'e dönecek vakti olmayacak ... deneyecek kadar aptalsa, düşmanları arkasında kalan yol ağzının güney ucunu kapatır ve küçük Robb fare gibi kapana kısılır.

Balon Greyjoy'dan Victarion Greyjoy'a

Anahtar, Moat Cailin. Lord Balon bunu biliyordu, bu yüzden kardeşi Victarion'u Greyjoy kuvvetinin sert kalbiyle birlikte oraya gönderdi.

Robb Stark'tan sancaktarlarına