Moat Cailin Kuşatması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Moat Cailin Kuşatması
Marc SimonettiMoatCailinTheon.jpg
Tarih FS 300
Yer Moat Cailin, Kuzey
Sonuç Bolton zaferi
Taraflar
Demir Taht:

Kuzey, Bolton Hanesi öncülüğünde


Reed Hanesi tarafından liderlik edilen Crannoglular
Demir Adalar ve Kuzey Krallığı:

Greyjoy Hanesi

Kumandanlar
Lord Ramsay Bolton
Hother Umber
Ralf Kenning
Güçler
bilinmeyen toplam

400 Umber
başlangıçta bilinmiyor
Kayıplar
bilinmiyor tamamı

Moat Cailin Kuşatması, Beş Kralın Savaşı sırasında meydana gelir. Ramsay Bolton'un komutası altındaki kuzeyli güçler, Victarion Greyjoy ve Demir Donanma ayrıldıktan sonra demirdoğumlular tarafından Moat Cailin'de bırakılan göstermelik garnizonu kuşatırlar.

Başlangıç

Moat Cailin'in düşmesinden sonra demirdoğumlular kalıntıları tutarlar ve Kuzey'deki Kral Robb Stark'ın kuzeylilerinin Boğaz'dan kuzeye dönmelerini önlerler. Kuzeyliler Lord Edmure Tully ve Roslin Frey'in evliliğine katılmak için İkizler'e yürürler ve Robb Cadı Batağı'nda kendini Demir Adalar ve Kuzey Kralı ilan eden Balon Greyjoy'un Pyke'de öldüğünü öğrenir. Robb'un Moat Cailin'i geri alma planı; Galbart Glover'ı ve Maege Mormont'u, Howland Reed ve Crannoglu'larını uyarmaları için Boğaz'a göndermeyi ele alır. Büyükjon Umber ve Roose Bolton sırasıyla öncüleri ve artçıları komuta ederek Moat Cailin'e olan geçitlerden İkizler'den yürüyecek, bu arada crannoglular Robb'un güçlerinin geri kalanına Boğaz'ın bataklıkları boyunca rehberlik edecek ve böylece Moat Cailin'deki demirdoğumlular Robb kuzeydeyken, Büyükjon ve Roose'un güneyden saldırmasıyla şaşkına döneceklerdir.

Kralın ve adamlarının çoğunun İkizler'deki Kızıl Düğün'de öldürülmesiyle, Robb'un Moat Cailin'i kurtarma planı asla gelişme kaydetmez. Walder Frey ve Tywin Lannister ile birlikte komplo kuran Roose Bolton, Demir Taht tarafından Robb'un ölümündeki payı sayesinde Kuzey Muhafızı olarak adlandırılır.

Lord Kaptan Victarion Greyjoy, Demir Donanma'nın onda dokuzuyla Eski Wyk'teki krallık tartışması için oradan ayrıldığında Moat Cailin'i Ralf Kenning'in komutasına bırakır. Garnizonun haberi olmadan Victarion, yeni kral Euron Greyjoy tarafından Kalkan Adaları'nın alınmasından sonra filoyu Essos'a yönlendirmesi için görevlendirilir. Ralf'ın garnizonuna Moat Cailin'e yollanan takviye birlikler hiç kendilerini göstermez. Daha da kötüsü, zaten oldukça küçük olan garnizon "bataklık şeytanları" olarak adlandırdıkları Crannoglular tarafından düzenlenen gerilla saldırılarıyla zayıflatılmış; Harren Botley de dahil birçok Demirdoğumlu ölmüştür.

Kuşatma

Ordusunun önemli kayıplara uğramadan geçişine izin verilmesi için, Lord Roose Bolton resmileştirilmiş piç oğlu Ramsay'i kuzeydeki Moat Cailin'i daha zayıfken ele geçirmesi için görevlendirir. Ryswelller ve Dustinler Ateş Nehri'nde Demir Donanma'nın kalan gemilerini ateşe verirler.

Ramsay Bolton Boltonlardan, Hornwoodlardan, Cerwynlerden ve Hother Umber tarafından liderlik edilen üç yüz Umber mızrakçı ve yüz okçudan oluşan büyük bir kuzeyli gücü toplar. Ramsay'nin güçleri Ryswelller ve Dustinler ile buluşurlar ve daha sonra da kaleyi alırlar. Ramsay vardıktan sonra, Rodrik Ryswell'in oğullarından Roger ya da Rickard, karşı koyan demirdoğumluları üç kuzeylinin çoktan saldırdıkları konusunda bilgilendirir.

Ramsay hizmetkarı, travmaya uğratmadan önce Theon Greyjoy olan Leş 'i Lord Balon Greyjoy'un oğlu ve garnizonun prensi olan Theon olarak kaleye yollar. Theon garnizona teslimiyetin şartlarını açıklar: eğer demirdoğumlular silahlarını bırakırlarsa ve Bolton kampına silahsız bir biçimde gelirlerse, Ramsay onların karınlarını doyuracaktır ve Demir Adalar'a geri yollayacaktır. Theon yıkıntılara giderken bir crannoglu oku tarafından neredeyse vurulur; yakınlardaki cesetlerden birine isabet eder.

Moat Cailin'in içerisindeyken, Theon garnizonun zehirli oklarla ve kirlenmiş sudan dolayı zayıfladığını görür. Kilerin depoları dolup taştığından, cesetler düştüğü yerlerde bırakılmıştır. Çocukların Kulesi'ndeki tüm demirdoğumlular ölmüş ve iki yamyam cesetleri yiyerek kurtulmuşlardı. Bu yamyamlar daha sonra Dagon Codd tarafından idam edilmişti. Garnizonun itibari komutanı Ralf Kenning, zehirli bir oktan dolayı ölümünün yakınlarındaydı ve aciz bırakılmıştı. Theon lidersiz kalan, çoğu hasta olarak kabul edilen demirdoğumlu'lara şartlarını söyleyemeden önce Ralf'ın boğazını keserek acısına son verir.

Dagon Codd plana karşı çıkar ve Boltonlara güvenmez. Ancak, daha sonra Theon tarafından askerler adına şartları kabul etmeye ikna edilecek olan Adrack Humble tarafından kafasına balta ile vurularak öldürülür. Theon kalede, 18'i Sarhoş'un Kulesi'nde, ve 47'si Kapı Kulesi'nde bulunan 65 yalnız demirdoğumlunun olduğunu öğrenir ve yalnızca 58'i çarpışabilecek durumdadır. Kale savunulabilirdi ve eğer Ramsay kaleye saldırmayı deneseydi savunmacılar üçe-bir kayıp verecek durumdalardı. 58 sağlıklı adam yürüyemeyen beş kişiyi dışarı taşır, ayrılırlarken iki tanesi ölmek üzeredir ve onlar için umut yoktur. Talimatları takip ettiler ve silahlarını bırakıp Bolton güçlerine teslim oldular.

Taşınmaları için Taşlı Kıyı'ya gitmelerine izin vermeden önce, Ramsay anlaşmadaki sözünde durmaz ve kalan 63 demirdoğumlunun da canlı canlı derilerini yüzdürür. Daha sonra hala kanayan cesetlerini geçitteki kazıklara geçirtir.

Sonuç

Moat Cailin'in geri alınmasıyla, Roose'un 4,000 kuzeyliden (neredeyse tamamı kendi Bolton adamlarından) ve 2,000 Frey'den oluşan ordusu Boğaz'ı geçebilecek ve Hendek Mezarlar'na varabilecek durumdadır.