Mooton Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Bakire Havuzu'nun Mooton Hanesi
Mooton Hanesi.PNG
Hane arması beyaz zemin üzerine altın sarısı sınırlar içinde kırmızı somon balığı
Sözler Bilgelik ve Güç
Yerleşke Bakire Havuzu
Şimdiki Lord Lord William Mooton
Bölge Nehir Toprakları, Westeros
Unvan Bakire Havuzu Lordu
Bağlılık Harrenhal-Baelish Hanesi
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Bakire Havuzu'nun Mooton Hanesi, Nehir Toprakları'nda bulunan soylu hanelerden biridir. Yerleşkeleri Bakire Havuzu, ana limandır ve Yengeç Koyu'nda ki ana ticaret noktasıdır. Efsaneye göre Florian'ın, kız kardeşleriyle banyo yapan Jonquil'i ilk gördüğü yer burasıdır.

Armaları beyaz zemin üzerine altın sarısı sınırlar içinde kırmızı somon balığıdır. Sözleri yarı resmi kaynaklara göre Bilgelik ve Güçtür.

Tarih

İlk İnsanlar'ın zamanında Mooton'lar küçük krallıklardan biridir. Fırtına Kralı Güçlü Monfryd kralını yendikten sonra Andal İstilası öncesinde Bakire Havuzu'nu ele geçirir. Kral Cesur Florian bir sonbahar günü Bakire Havuzu'nda Andallar tarafından öldürülür. Bakire Havuzu'nun Mooton'ları, Kral Benedict I Justman ve Kral Torrence Teague'nin etki alanları içinde olmalarına rağmen Nehir Toprakları sonunda Fırtına Kralı Kral Arlan III Durrandon ve sonrasında Hoare Hanesi'nden Kral Harwyn Sert El'in emrine girerler.

Bakire Havuzu, geçmişte Çatlakpençe Noktası'nı fethetmeyi başaramaz.

Fetih Savaşı sırasında Lord Mooton Fatih Aegon'a karşı Lord Darklyn'e katılır ancak her ikisi de Aegon'un ejderhaları ve Orys Baratheon tarafından katledilir. Lord Mooton'un kardeşi Jon Mooton daha sonra Aegon'a boyun eğmiştir. Jon Ateş Tarlası Savaşı'nda Targaryen'leri destekler, kaçmaya çalışanları ejderhalar katleder.

Mooton'lar Ejderhaların Dansı başladığında Kraliçe Rhaenyra Targaryen ve Siyahlar'ın tarafında yer alır. Lord Walys Mooton Siyahlar için Uyku Kalesi'nin geri alınmasını sağlar ama sonra Kral Aegon II Targaryen'in ejderhası Sunfyre'i öldürme girişimi sırasında öldürülür. Kardeşi Lord Manfryd Mooton ejderha binicisi Prens Daemon Targaryen ve ejderha tohumu Nettles'i bir süre misafir eder. Manfryd, Nettles'i öldürmek için emir veren Rhaenyra'yı reddeder ve Aegon ile Yeşiller'e yönelir. Rhaenyra, Mooton'lara idam kararını hazırlatır ancak çok geçmeden Ejderha Çukuru'nun Ele Geçirilmesi ile gücünü kaybeder. Manfryd, FS 134'deki ölümüne kadar Kral Aegon III Targaryen'in Vekilliğini yapar.

Lord Kanlıkuzgun İkinci Blackfyre Savaşı sırasında Beyaz Duvarlar üzerine yürüdüğü zaman Nehir Lordları arasında ilk destek veren Lord Mooton olur.

Mooton'lar Robert'ın İsyanı sırasında azam lordları Tully Hanesi'ne karşı kralları Targaryen Hanesi'ne bağlı kalmayı tercih ederler. Sör Myles Mooton Prens Rhaegar Targaryen'in silah arkadaşlarından biridir, Çanlar Savaşı'nda Lord Robert Baratheon tarafından öldürülür.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Lord William Mooton ve oğulları halka saldıran büyük dişi kurdu avlamaya gider ancak insanları onu terk eder ve birçok av köpeğini kaybeder.

Kılıçların Fırtınası

Bakire Havuzu, Beş Kralın Savaşı esnasında devamlı saldırılara uğramıştır. Sör Jaime Lannister, Sör Cleos Frey ve Brienne Tarth güneye doğru giderken Bakire Havuzu'nun içinden geçmişler ve kasabanın yağmalandığını görmüşler ancak Lord Mooton'un hala kaleye sahip olduğunu anlamışlardır. Lord Randyll Tarly kasabayı ele geçirmiş ve Lord Mooton'u kule hücresine kapatmıştır. Kral Tommen Baratheon Lord Mooton için bir af belgesi imzalar ve kral barışı tekrar sağlanır.

Kargaların Ziyafeti

Brienne Bakire Havuzu yanarken Lord Mooton'un askerlerini gönderdiğini kendisinin ise duvarlarının arkasından olanları izlediğini öğrenir. Lord Randyll'inin varisi Dickon Tarly ile Lord Mooton’un kızı Eleanor Mooton nişanlanır. Kavşaktaki hanın yolu üzerinde idam edilmiş askerler arasında Mooton Hanesi'nin arması görülür.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Mooton Hanesi

Tarihi Üyeler