Mor Düğün

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Mor Düğün
The Purple Wedding Fin.JPG
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 300 FS
Yer Kızıl Kale, Kral Toprakları
Sonuç Kral Joffrey Baratheon öldü
Tyrion Lannister tutuklandı
Sansa Stark Kral'ın Şehri'nden kaçtı


Taraflar
Demir Taht Tyrell Hanesi
Baelish Hanesi
Mor Düğün Kral Joffrey Baratheon ve Margaery Tyrell'in 300 FS yılında gerçekleşen düğünüdür ve ismini fanlar vermiştir. Düğün çok müsriftir ancak Joffrey'nin zehirli şarabı içmesiyle düğün dağılmıştır. Bu düğün Kızıl Düğün gibi değildir yani kitaplarda adı Mor Düğün olarak anılmaz.

Kral Joffrey Baratheon zehir içerek ölür.

Arkaplan

Tyrell Hanesi, Renly'nin Margaery Tyrell ile evlenmesi sonucu, Beş Kralın Savaşı'nın başında Renly'nin safında yer tutmuştur. Renly'nin ölümü sonucu Küçük Konsey, Lord Baelish'i Joffrey Baratheon'un tahttaki iddiası için Tyrell Hanesi ve Lannister Hanesi ittifakı için müzakerelere yollamıştır. İttifak şekil aldıktan sonra Joffrey Sansa Stark'tan vazgeçmiş onun yerine Margaery Tyrell ile nişanlanmıştır. Olenna Tyrell, Joffrey hakkında Sansa'ya sorular sorar ve kralın zalim biri olduğunu öğrenir. Sansa kralın yerine dayısı olan Tyrion Lannister ile evlenir.

Kahvaltı

Lannister Hanesi kahvaltısında, Tyrell Hanesi'nin adamları ve diğer soylular Kızıl Kale'deki Kraliçe’nin Balo Salonu'nda kalmıştır. Kraliçe Cersei Lannister oğlu Joffrey'e annesi Joanna'dan kalma düğün pelerini verir. Kral, Jalabhar Xho'dan altın ağaçtan yapılma bir yay, Leydi Tanda Stokeworth'tan sürücü çizmeleri , Kevan Lannister'dan turnuva eyeri, Oberyn Martell'den akrep broşü, Sör Addam Marbrand'dan gümüş mahmuzlar, Lord Mathis Rowan'dan turnuva çadırı, Lord Paxter Redwyne'dan Joffrey'nin Cesareti modelini hediye alır. Lord Mace Tyrell Joffrey'e Yakut Aslan, Zümrüt Gül, Oniks Geyik, Gümüş Alabalık, Mavi Yeşim Kartal, Opal Güneş ve Parlak Ulukurt süslü bir şarap kadehi verdiğinde, Tyrion Joffrey'e Dört Kralın Hayatı kitabının bir nüshasını verir. Lord Tywin Lannister torununa Valyria Çeliği'nden dövülme bir kılıç verir, Joffrey kılıca Dul Feryadı ismini verir ve kılıcını Tyrion'ın hediyesini parçalamak için kullanır.

Düğün Seremonisi

Düğün Yüce Baelor Septi'nde Anne ve Baba'nın heykellerinin önünde gerçekleşmiştir. Seremoniyi Yüce Septon gerçekleştirir.

Düğün Ziyafeti

Düğün ziyafeti taht odasında yapılır. Yemek için 77 tür yemek yapılır. Arpçı Hamish açılış olarak Lord Renly'nin Gezisi adlı şarkıyı söyler ayrıca A Rose of Gold, Castamere Yağmurları, Maiden, Mother and Crone, My Lady Wife şarkılarını da söyler. Eğitimli bir ayı ve Pentoslu cambazlar Hamish'in arkasına takılarak ona eşlik etmişlerdir. Coolio Quaynis Ejderhaların Dansı (şarkı), Valyria'nın Azabı, Barmaid Bessa ve Castamere Yağmurları'nın başka bir versiyonunu söylemiştir. Soytarılar Ay Oğlan, Butterbump ve Dontos Hollard misafirlere numaralarını göstermiştir. Daha sonra ateş perfomansçıları, gaydacılar, eğitimli köpekler, hokkabazlar gösteri yaparlar. Galyeon, yetmiş yedi mısralık Karasu Savaşı şarkısını söyler. Yaz Adaları'ndan gelen dansçılar da düğünde boy göstermişlerdir. Tyrion Sansa ile beraber Lannister'dan uzak durmak için bir çok farklı yerde oturmuştur. Joffrey sürekli içerken cüce olan amcasını sürekli tahrik etmiştir. Atlı mızrak dövüşü yapan bir çift cüce taht odasına girer ve Crunch ile Pretty Pig, Starklar'ı ve Tyrion Lannister'ı aşağılamaya ve onlarla alay etmeye devam ederler. Joffrey onlara katılması için Tyrion'ı teşvik eder. Tyrion bu teklifi reddeder ve bu çocuk kralı memnun etmez akabininde Joffrey krallara layık olan büyük kadehini amcasının üstüne boşaltır ve amcasına kendisinin sakisi olmasını emreder. Alaric önceden planlanmış şekilde büyük düğün pastasını getirir ve pasta 6 aşçı tarafından getirilir. Ilyn Payne tarafından pasta kesilir ve içinden çıkan güvercinler havada süzülmeye başlar. Bu olaylar olurken Joffrey'nin şarabı zehirlenmiştir. Daha sonra Joffrey kadehi kafasına diktikten ve pastadan birkaç dilim yedikten sonra öksürmeye başlamış ve git gide daha şiddetli öksürmüştür. Davetlilerin kaçmaya başlamasıyla ziyafete kaos hakim olmuştur. Şövalyeler Garlan Tyrell, Meryn Trant ve Osmund Kettleblack krala yardım etmek için koşarlar. Joffrey ölürken Tyrion'u işaret eder; Tyrion kalan şarabı yere boşaltır. Daha sonra Joffrey ölür ve annesi Kraliçe Cersei Lannister Tyrion ve Sansa'nın tutuklanmasını emreder.

Sonuç

Joffrey Baratheon'un cinayeti karanlık bir entrikayla Tyreller ve Petyr Baelish tarafından planlanmıştır. Ancak cinayet Tyrion ve Sansa'nın üstüne kalmıştır. Zehir şüphesiz Sansa'nın saç filesinden gizlice ziyafete sokulmuştur. Gümüşi saç filesi ve mor mücehverler Sansa'ya soytarı Dontos Hollard tarafından verilmiştir. Sansa Petyr Baelish ile beraber Parmaklar'a kaçar. Joffrey öldükten sonra annesi Cersei hariç kimse gerçek anlamda bir yas tutmamıştır hatta biyolojik babası Sör Jaime Lannister bile. Tyrion Joffrey'nin Deli Kral Aerys II Targaryen'dan bile daha kötü bir kral olacağını söylemiştir. Sör Arys Oakhearth'ın bile Joffrey ile ilgili en iyi söylediği şey yaşı için uzun ve kuvvetli olduğuydu.

Etkileri

George R.R. Martin Mor Düğün'ü ortaya çıkarırken Eustace IV'ün ölümü'nden ilham aldığını söylemiştir. İngiltere Kralı Stephen, Eustace'in babası, tacı kuzenlerinden zorla almış ve kuzenleriyle uzun bir iç savaş boyunca savaşmışlardır. Savaşın uzunluğundan dolayı savaş bir sonraki nesillere uzanmıştır. Ancak Eustace boğularak ölmüştür ve İngiliz İç Savaşı sona ermiştir. Tarihçiler hala kralın boğularak mı yoksa zehirlenerek mi öldüğünü tartışmaktadırlar.

Terim

Joffrey ve Margaery'nin düğününe fanlar tarafından farklı gerekçelerle bir çok farklı isim takılmıştır. Joffrey'nin boğularak ölmesi için zehir Sansa Stark'ın saç filesindeki mor ametistler kullanılmıştır. Kral şarabı içerken şarabı koyu kırmızı olarak tarif ederken çok geçmeden şarap mor olmuştur. Joffrey'nin yüzü kızarmış ve git gide daha koyu bir hal almıştır.

Alıntılar

"Benim düğünüme bakınca değerini şimdi anlıyorum."

- Tyrion Lannister'ın Mor Düğün ve Kızıl Düğün hakkında düşüncelerini söylerken

"Düğünler savaşlardan daha tehlikeli bir hal almaya başladı."

- Stannis Baratheon