Mor Gözler

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Resim: jekaa çizimiyle Daenerys Targaryen

Farklı tonlardaki mor gözler, George R. R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı evrenindeki bazı karakterlerde görülmektedir. Mor gözlerin en bilinen tonu menekşedir. Diğer iki ton ise leylak ve çivittir. Ender ve güzel bir göz rengidir ama en çok eski Valyrian Özgür Halkı'nın büyük lordlarının soyundan gelen Targaryen ailesinde yaygındır. Eski Valyria kanı kendini mor gözler, leylak, çivit ya da menekşe ve gümüş-altın sırası veya platin beyazıyla belli eder . Bu renkler Valyria'da oldukça yaygın olmuş olabilir. Westeros'da sadece ejderha kanından gelenlerin mor gözleri ve gümüş dokunmuş saç telleri ile altın dövülmüş gibi parlayan saçları vardır.

Westeros

Targaryen Hanesi

Tipik Targaryen özellikleri gümüşümsü altın ya da platin rengi saçtır ve çarpıcı leylak, çivit ya da menekşe gözlerdir. Bu özellikler miraslarının en ünlüsüdür. Eğer aile üyesinden biri kimliğini gizlemeye çalışırsa bu diğerlerinin kolayca öğrenmesiyle sonuçlanabilir. Egg olarak kılık değiştirmiş Aegon V saçlarını kökünden kazıdı böylece gümüşi altın saçları fark edilmeyecekti. Egg eski Valyria mor gözlerine ve gümüş dokunmuş saç tellerine ve altın dövülmüş gibi parlayan saçlarına sahipti. Ensest uygulaması nadir görülen renklerini korumakta yardımcı olmuştur. Rhaegar’ın gözleri koyu çivit, Viserys’in leylaktı ve Daenerys’in gözleri ise menekşe rengidir.

Blackfyre Hanesi

Aegon IV’ın piç oğlu Daemon Blackfyre ölen babasının kendisini meşrulaştırmasıyla Blackfyre Hanesi’ni kurmuştur. Targaryenlerin platin sarı saç ve menekşe göz özelliği bu sayede Blackfyre’lara geçmiştir.

Velaryon Hanesi

Velaryon Hanesi damarlarında eski Valyria kanı yaşımasıyla eski ve gururlu bir hanedir. Velaryonlar, Targaryenler gibi çoğunlukla gümüş saç ve mor göz özelliklerine sahiptirler. Hane geçmişte Targaryen prensler için üç gelin vermiştir.

Dayne Hanesi

Dayne Hanesi’nde menekşe göz özelliği görülür, ancak bu Westeros’ta alışılmış bir göz rengidir. Özellikle Ashara Dayne çarpıcı menekşe gözleriyle ünlüydü.

Özgür Şehirler

Mor gözlere ve gümüş saçlara sahip eski Valyria Özgür Halkı’nın kanı hala bulunabilmektedir. Pek çok Lys’lı beyaz-sarı saçlara ve açık tene sahiptir. Lys’taki fahişelerin yarısının mor gözlere ve gümüş saçlara sahip olduğu öne sürülmektedir. Ayrıca bazı köleler de mor gözlere ve gümüş saçlara sahiptir.

Mor Gözlü Karakterler


Alıntılar

Ona bir bakın. Bu altın gümüş rengi saçlar, mor gözler.. onda şüphesiz eski Valyria kanı var, şüphesiz, şüphesiz...

- Illyrio Mopatis, Viserys Targaryen ile Daenerys'in güzelliğini tartışırken


Eğer kardeşim inanabildiyse, dünyadaki en güzel kadın. Saçları gümüş-altın, gözleri ametist renginde.

- Victorian Greyjoy, Daenerys hakkında


Bana kendisi ve üç ejderhası ile birlikte gemiyle Westeros'a geçmek için Qarth'a gelen bir kız çocuğu hakkında güzel bir hikaye anlattı. Gümüş saçlara ve mor gözlere sahipmiş.

- Davos'un Braavos'lu kürekçisi, Daenerys Targaryen hakkındaki söylentilerden Tembel Eel'de bahsederken


Egg'in büyük gözleri vardı ve her nasılsa tıraşlı kafası gözlerini olduğundan daha büyük gösteriyordu. Mahzenin loşluğunda gözleri siyah görünüyordu, ama gözleri kendi daha iyi ışıkta belli ediyordu: derin, koyu ve mor. Valyrian gözleri.

- Dunk