Mormont Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ayı Adası'nın Mormont Hanesi
House Mormont.PNG
Hane arması Yeşil zemin üzerinde siyah bir ayı
Sözler İşte Karşınızdayız
Yerleşke Ayı Adası
Şimdiki Lord Leydi Maege Mormont
Bölge Kuzey
Unvan Ayı Adasının Lordu
Varis Alysane Mormont
Bağlılık Stark Hanesi (Önceden)
Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi
Silah Uzunpençe (Önceden; Jon Kar'a hediye edildi)


Ayı Adası'nın Mormont Hanesi, Kuzey'den eski, gururlu ve onurlu bir hanedir. Stark Hanesi'nin önemli sancaktarlarındandır. Yerleşkeleri, Kışyarı'nın kuzey batısında, Buz Koyu'nda bir ada olan Ayı Adası'dır. Armaları yeşil koru üzerinde siyah bir ayıdır ve mottoları "İşte Karşınızdayız"dır.

Mormont Hanesi, Valyria çeliği'nden yapılmış ata yadigarı silah taşıyan birkaç haneden biridir; Uzunpençe adında bir piçkılıç. Ancak, Ayı Adası değerli doğal kaynaklardan yoksun olduğu için Mormontlar oldukça fakir bir hanedir. Büyük salonları topraktan yapılma çitler ile çevrilmiş devasa kütüklerden yapılmıştır. Kapıda, bir kolunda emzikteki bir bebeği diğer kolunda da bir savaş baltasını tutan, ayı postundan bir kadın yontulmuştur. Ayı Adası'ndaki diğer kadınlar gibi Mormont Hanesinin kadınları da kendilerini Demir Adamlar'dan ve Yabanıllar'dan nasıl koruması gerektiğini öğrenir.

Tarih

Efsaneye göre Kuzeyin Kralı Rodrik Stark, bir güreş maçında (muhtemelen o zamanlar orayı kontrol eden Demir Adamlar'ın Kralı ile yapılan bir maçta) Ayı Adası'nı kazandı ve Mormontlar'a verdi.

Lord Jeor Mormont oğlu Jorah Mormont nispeten hala gençken onun için Glover Hanesi'nden bir kızla evlilik ayarladı. Evlilik on yıl sürdü, çiftin çocukları olmadı. Jorah'ın karısı en sonunda üçüncü kez düşük yaparken öldü. Bu sırada, Lord Jeor Gece Nöbetçileri'ne katıldı, hızla rütbe yükseldi, ve 288FS'de Lord Kumandan oldu. Jeor'un Gece Nöbetçileri'ne Robert'ın İsyanı'ndan önce katılmış olması muhtemeldir.

Lord Eddard Stark, Robert'ın İsyanı adına dövüşmeleri için sancaktarlarını çağırdığında, Jorah isyancılara katıldı ve 283FS'de Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda savaştı. 289FS'deki Greyjoy İsyanı'nda da savaştı. Bu savaşta ve savaştan sonra Demir Adalar'daki zaferi kutlamak için düzenlenen Lannisport Turnuvası'nda ün kazandı. Jorah turnuvada Lynesse Hightower ile tanıştı ve ona aşık oldu. Atlı mızrak dövüşü şampiyonu olduğunda Lynesse'yi Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan etti ve babasından istedi. Lord Leyton Hightower evliliğe izin verdi. Ancak Ayı Adası'ndaki hayat, Eski Şehir'dekinden oldukça farklıydı. Jorah Lynesse'yi mutlu tutabilmek için bütün parasını harcadı. En sonunda 293FS'de gelirini artırmak için kaçak avcıları Tyrosh'lu bir köle tacirine satınca, Kışyarı Lordu Eddard Stark'ın Kral Adaletini uygulamak için Ayı Adası'na geldiğini duydu ve karısıyla birlikte Kuzey'den Özgür Şehirler'e kaçtı. Özgür Şehirler'de Jorah ve Lynesse Lys'te sürgün hayatı yaşadı ve paraları bitince Jorah paralı asker oldu. Ancak, Jorah uzaklardayken, Lynesse bir tüccar prensin sevgilisi oldu ve Jorah Lys'ten sürüldü.

Jorah'ın halası ve Jeor'un kız kardeşi Leydi Maege Mormont, ağabeyi Jeor Mormont Gece Gözcüleri'ne katıldıktan ve oğlu Jorah bir köleyi satarken yakalanıp karısı Lynesse Hightower ile Özgür Şehirler'e kaçtıktan sonra Mormont Hanesi'nin başına geçti. Leydi Mormont'un varisi ince uzun, kadın savaşçı Dacey Mormont'dur.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Leydi Mormont, Robb Stark'ın ordu çağrısına yanıt verirken kendisi, varisi ve sancaktarları onu Lannisterlara karşı güneye doğru takip ettiler. Maege, Robb'un savaş konseyinin bir parçası oldu ve Dacey, Robb'un tek kadın kişisel muhafızı olarak onunla birlikte at sürdü. İki Mormont kadını da Robb, Nehirova'da Kuzeyin Kralı ilan edildiğinde orada bulunuyordu.

Gece Nöbetçileri'nin Lord Kumandanı Jeor Mormont, Tyrion Lannister ve Jon Kar Sur'a geldiğinde tanıtıldı. Daha sonra Jon'u kahyası olarak seçti ve genç Jon'a bir akıl hocası gibi davrandı. Jeor, kılıcı Uzunpençe'yi onu Ötekiler'den kurtarmasının ödülü olarak Jon'a verdi.

Sürgün Sör Jorah Mormont, Yargıç Illyrio Mopatis'in Pentos'taki partisine katılır, orada Prens Viserys Targaryen ve Daenerys Targaryen ile tanışır. Jorah, Daenerys'in danışmanı ve ilk Kraliçe Muhafızı olur.

Kralların Çarpışması

Leydi Maege ve Dacey Robb'a Batı Toprakları'nın içlerine doğru eşlik eder. Öküzağzı Savaşı'ndan sonra Maege binlerce çiftlik hayvanı ele geçirir ve onları Nehir Toprakları'na sürer.

Jeor, Gece Nöbetçileri'ne, Sur'un Ötesi'ne düzenlenen büyük seferde liderlik eder.

Kılıçların Fırtınası

Kral Robb'un Moat Cailin'i Demir Adamlar'dan geri alma planı doğrultusunda Leydi Maege Crannoglu'larla bağlantı kurmak için Boğaz'a gönderilir. Dacey, Kızıl Düğün sırasında ölür.

İlk İnsanların Yumruğu'ndaki savaştan canlı bir şekilde çıktıktan sonra Jeor, Ollo Lophand tarafından Craster Kalesi'ndeki Ayaklanma'da öldürülür.

Üstat Aemon, Ayı Adası'na Kara Kale'yi Yabanıllar'dan savunmak için yardım isteyen bir kuzgun gönderir.

Kraliçe Daenerys, Jorah'ın Varys adına casusluk yaptığını öğrenince, Jorah'ı Meereen'den sürer.

Kargaların Ziyafeti

Alysane, ablası Dacey'nin Kızıl Düğün'de ölmesiyle Mormont Hanesi'nin yeni varisi olur.

Ejderhaların Dansı

Stannis Baratheon kuzeyli lordlardan sadakat yemini istediğinde, genç Lyanna Mormont Ayı Adası'nın ret cevabını gönderir.

Alysane Mormont ve adamları Derinorman Kalesi Demir Adamlar'dan geri alınırken demiradamların dargemilerine bir saldırı düzenler. Adamlarını küçük yelkenlilere saklayarak demiradamları gafil avlar. Tüm gemileri ele geçirir veya yakar, birkaç demirdoğumlu kaptanı, şövalyeleri, savaşçıları ve kurtarılmak üzere fidye ödenebilecek soyluları esir alır.

Stannis Derinorman'ı geri alıp Glover Hanesi'ne verdiğinde Alysane onun ordusunun Bolton Hanesi tarafından tutulan Kışyarı'na olan yürüyüşüne katılır.

Lyra ve Jorelle Mormont anneleri Maege ile birliktelerdir, yerleri tam belirtilmez.

Jorah, Selhorys'te Tyrion'u esir alır ve onunla birlikte Köle Körfezi'ne doğru yolculuk eder. Tyrion ile Daenerys'i Meereen'de tanıştırmayı umar.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Mormont Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi boyunca anlatılan olaylardan bilinen Mormontlar:

  • Leydi Maege Mormont, "Dişi Ayı" diye çağrılır, Ayı Adası Leydisi. Zırh giyen, kısa, güçlü ve gri saçlı bir kadın.
  • Lord Jeor Mormont, kardeşi. "Yaşlı Ayı" diye çağrılır. Siyahları giyene kadar Ayı Adasının Lorduydu. Gece Nöbetçileri'nin eski Lord Kumandanıdır. Craster'ın Kalesi'nde kendi adamları tarafından katledildi.
    • Sör Jorah Mormont, sürgün bir şövalye. Köle tacirliği yaptığı için ölüme mahkum edilene kadar Ayı Adası Lorduydu.
      • Glover Hanesi'nden bir leydi, ilk karısı. Evliliklerinin onuncu yılında üçüncü kez düşük yaptıktan sonra öldü.
      • Lynesse Hightower, ikinci karısı. Fakirleşip gözden düştükten sonra Jorah'ı terketti, şimdi Tregar Ormollen'in baş metresi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Mormont
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
{Jeor
Mormont}
 
 
 
 
 
 
 
Maege
Mormont
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Bilinmeyen
Glover}
 
Jorah
Mormont
 
Lynesse
Hightower
 
{Dacey
Mormont}
 
Alysane
Mormont
 
Lyra
Mormont
 
Jorelle
Mormont
 
Lyanna
Mormont