Naerys Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Naerys Targaryen
TargaryenHanesi.png
Naerys.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Prenses
Kraliçe
Bağlılık Targaryen Hanesi
Irk Valyrian
Doğum 138FSKral'ın Şehri
Ölüm 179FS ile 184FS arası, Kral'ın Şehri
Kral Aegon IV Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)

Kraliçe Naerys Targaryen, Değersiz olarak bilinen Kral Aegon IV Targaryen'in kız kardeşi-eşi, Ejderha Şövalyesi Prens Aemon Targaryen'in kız kardeşi, Kral Daeron II Targaryen ve Prenses Daenerys'in annesidir.

Görünüş ve Karakter

Naerys neredeyse ölü gibi ince ve narindir. İnce ve kısa boyludur, büyük mor gözleri, soluk-beyaz cildi vardır. Naerys iyi giyinir ama çok nadir taç ve takı takar. Targaryen'lerin gümüş-altın renkli saçlarına sahip olmasına rağmen genelde saçlarını bağlar ve saçına taktığı örtülerle saçlarını gizlemiştir. Daenerys Targaryen'le açıkça benzerliği vardır.

Tarihi

Naerys, Kral Viserys II Targaryen ile Leydi Larra Rogare'ın en küçük çocukları ve tek kızlarıdır. Yarı resmi kaynaklara göre doğduğunda neredeyse ölmüştür ve hayatının çoğunu hastalıklı olarak geçirir. İştahı olmasına karşı neredeyse bir deri bir kemik kalmıştır.

Müziği ve şiiri sever, çok iyi arp çalar, dikiş ve nakıştan zevk alır. İyi niyetli ve dindardır, Yedi Köşeli Yıldız kitabında teselli bulmuştur. Septa olması için babasından izin istemiştir.

Naerys'i kardeşleri arasında güldürmeyi bilen Aemon'dur. Naerys için Aemon'un karakteri Aegon'dan daha iyidir. Ancak 153FS'de babalarının isteği ile Aegon'la evlenir. Şarkıcıların dediğine göre hem Aemon hem Naerys düğüm günü ağlamıştır. Aemon düğünde Aegon'la kavga ederken Naerys yatak töreninden önce tüm düğün günü ağlamıştır. Prens Aemon düğünden kısa bir süre sonra on yedi yaşındayken Kral Muhafızları'na katılır.

Evlilik Hayatı

153FS'nin son günlerinde Daeron adında bir oğlan doğurur. Daeron'un doğumunda çok zorlanan Naerys'e Büyük Üstat Alford bir başka gebelikte ölecebileceği uyarısını yapar. Naerys bu haberin ardından kocasına gider, ona bir varis doğurduğu için karı koca hayatı yerine tekrar kardeş olmalarını ister ancak Aegon bunu reddeder.

Aegon ve Naerys'in evlilikleri mutsuz bir evliliktir. Aegon ömrü boyunca dokuz kadın sevmiştir ancak eşi Naerys'in bu dokuz kadın içinde olmadığı belirtilir. Naerys'in mutsuz giden evliliğinde yüzünü sadece kardeşi Aemon'un ve oğlu Daeron'un güldürdüğü söylenir.

153FS'de doğumundan sonra Büyük Üstat Alford'un uyarısına rağmen yıllar içinde Naerys birkaç zor gebelik daha geçirmiştir. 161FS'de Naerys ikiz doğurur ve neredeyse ölmüştür. Çocuklar doğduktan kısa bir süre sonra ölür. Bunun üzerine Kral Baelor Aegon'u diploması için Braavos'a gönderir ve ölü doğan bebekler için kırk gün oruç tutar. Aegon'un gittiği yerde Naerys'i aldattığı ve çocuklarının yasını tutmadığı söylenir. 172FS'de ikinci kez ikiz doğurur, bu doğumda Prenses Daenerys kurtulurken diğer bebek ölür. Bu doğum Naerys'in ölüme en çok yaklaştığı doğumdur. Aegon'un Kral Eli Lord Bracken kraliçenin yakında öleceğini ve yeni kraliçenin kızı Barba olması gerektiğini söyler ancak kısa süre sonra Naerys iyileşir ve Lord Bracken'in görevi sona erer.

Naerys Aemon'un ölümünden bir yıl sonra bir doğumda ölür. Çocuktan bahsedilmez, büyük ihtimalle çocukta ölmüştür.

Daeron'un Babası Hakkında İddialar

Naerys'in kocası kral olduktan sonra oğulları Daeron'un Aegon'dan olmadığı ve Prens Aemon'un piç oğlu olduğu söylenmiştir. Şarkıcılar Naerys ve Aemon'un birbirlerini sevdiklerini söyler ancak bu iddia kanıtlanmamış ancak çürütülememiştir. Sör Morgil Hastwyck'in Naerys'in namusu hakkında iftiralarından onu koruyan Aemon'dur.

Üstat Kaeth'in yazdığı Dört Kralın Hayatı adlı eserde Kral Aegon'un zina söylentilerini başlatan kişi olduğu ve Sör Morgil'i cesaretlendirdiği söylenir. Aegon ile Daeron arasındaki kavga ise 174FS'de Aegon'un Dorne'a savaş başlatma planı yapmasıyla başlar, Daeron kışkırtma olmadan savaş açılmaması gerektiğini savunur.

Turnuvaların birinde Aegon metreslerinden birinin Aşk ve Güzellik Kraliçesi olmasını ister bunun üzerine Prens Aemon turnuvaya Gözyaşı Şövalyesi olarak katılır ve turnuvayı kazanır, Naerys'ide Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan eder.

Sonunda Aemon, kardeşlerinin intikamını almak isteyen Toyne Hanesi'nin saldırısında kardeşi Aegon'u korurken ölür. Naerys'de Aemon'dan bir sene sonra doğumda ölür. Zaten her fırsatta birlikte olan Aemon ve Naerys sonunda birbirine kavuşur, Aegon'sa kardeşlerinin yokluğunda Daeron'un varisliğini bitirecek işlere kalmışsa da başarılı olamaz. Böylece kimse Daeron'un babasının Aegon olmadığını söyleyemez.

Daeron babası hakkında söylentiler ortaya çıksa da kız kardeşi Prenses Daenerys'in babası hakkında bir iddia ortaya çıkmaz.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaehaerys
 
Maelor
 
Jaehaera
 
Aegon III
 
Daenaera
Velaryon
 
 
 
 
 
Viserys II
 
Larra
Rogare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron I
 
Rhaena
 
 
Elaena
 
Alyn
Velaryon
 
Baelor I
 
Daena
 
Aegon IV
 
Naerys
 
Aemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ossifer
Plumm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Su
 
Jon
Su
 
 
Daemon
Blackfyre
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
Daenerys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viserys
Plumm
 
 
 
Michael
Manwoody
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Longwaters
Hanesi
 
 
Blackfyre Hanesi
 
 
 
Targaryen
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robin
Penrose
 
Laena
Penrose
 
Jocelyn
Penrose
 
Joy
Penrose