Neşe Kulesi Çarpışması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Neşe Kulesi Çarpışması
Ana Savaş Robert'ın İsyanı
Tarih 283FS
Yer Neşe Kulesi, Dorne'un Kızıl Dağlar
Sonuç Stark zaferi
Taraflar
Stark Hanesi Targaryen Hanesi
Kumandanlar
Lord Eddard Stark Lord Kumandan Gerold Hightower

Neşe Kulesi Çarpışması, Lord Eddard Stark'ın rüyasına göre Robert'ın İsyanı'nın sonunda meydana geldi. Çarpışma Dorne'un kuzeyinde kalan Kızıl Dağlar'da bulunan Neşe Kulesi'nde gerçekleşti.

Başlangıç

Yarı resmi bir kaynağa göre, Prens Rhaegar Targaryen, Harrenhal'da Lyanna Stark'ı kaçırdıktan sonra onu Neşe Kulesi'ne götürdü. Robert'ın İsyanı sırasında, Kral Aerys II Targaryen, Kral Muhafızları Lord Kumandanı Gerold Hightower'ı Rhaegar'ı bulmak için gönderdi. Prens Taç Toprakları'na geri döndü ama kulede, Lyanna'yı korumak için Gerold, Sör Arthur Dayne ve Sör Oswell Whent'i bıraktı. Kral Toprakları'nın Yağmalanması'ndan sonra Lord Eddard Stark, Fırtına Burnu Kuşatması'nı kırmak için güneye gitti. Lordlar Mace Tyrell ve Paxter Redwyne hemen sancaklarını indirdiler. Fırtına Burnu'ndan sonra, Eddard, Dorne'un Kızıl Dağları'na doğru at sürdü.

Çarpışma

Eddard Stark, Arthur Dayne ile düello yaparken.

Rüyasına göre, Eddard Neşe Kulesi'ne altı Kuzeyli eşlikçiyle gitti: Howland Reed, Lord Willam Dustin, Ethan Glover, Martyn Cassel, Theo Wull, ve Sör Mark Ryswell. Kuleye Eddard'ın kız kardeşi Lyanna'yı kurtarmak için gittiler ancak kulenin Kral Muhafızları'ndan Gerold, Arthur ve Oswell tarafından korunduğunu gördüler. Eddard ardından gerçekleşen çarpışmadan hayatta kalanların sadece kendisi ve Howland olduğunu hatırlar.

Yarı resmi bir kaynağa göre, Eddard, Lyanna'yı kan ve gül kokan bir odada ölmek üzereyken buldu. Lyanna, ölmeden önce kardeşinden bir söz vermesini istedi ve Howland, Ned'in ellerini kız kardeşi üzerinden çekti. Sonrasında, Eddard, çarpışmada ölenlere mezar yapmak için kuleden taşlar aldı.

Eddard, Arthur'un kılıcı Şafak'ı, Dayne Hanesi'nin yerleşkesi olan Kayan Yıldız'a götürdü. Arthur'un kız kardeşi Ashara Dayne, kendini Yaz Denizi'ne bıraktı. Ned Kral Toprakları'nın Yağmalanması'ndan sonra Kral Robert Baratheon ile anlaşmazlık yaşamış olsa da, Lyanna'nın ölümü iki eski arkadaşı yeniden bir araya getirdi.

Eddard Lyanna'nın cesedini kardeşi Brandon ve babası Lord Rickard ile gömülebilsin diye kuzeye götürdü. Geleneğe göre Kışyarı mahzenlerinde sadece lordlar ve kralların heykeli bulunmasına rağmen, Ned istisna olarak Brandon ve Lyanna'ya da bu onuru bahşetti.

Kışyarı'nın hizmetinde olanlar, Ned'in Sabah Kılıcı Sör Arthur'u teke tek dövüşte mağlup ettiğini söyler. Bran Stark küçükken, Ned, oğluna Howland olmasaydı öleceğini söyler.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kırık bacağı yüzünden haşhaş sütünün etkisi altındayken, Lord Eddard Stark olay hakkında bir rüya görür.

Ejderhaların Dansı

Lord Willam Dustin'in dulu Leydi Barbrey Dustin, Ned'in, Willam'ın kızıl aygırını getirip Willam'ın kendisini getiremediğine içerler.

Alıntılar

Dostları birer gölgeden ibaretti rüyasında, sisten atların üzerindeki gri hayaletler. Üç kişiye karşı yedi kişiydiler.

- Eddard Stark'ın rüyası.

Tanıdığım en iyi şövalye Sör Arthur Dayne'di. Şafak adını verdiği kılıcıyla dövüşürdü. O kılıç, kayan bir yıldızın kalbinden dökülmüştü. İnsanlar şövalyeye Sabah Kılıcı derdi. Howland Reed olmasaydı o şövalye beni öldürebilirdi.

- Eddard Stark, Bran Stark'a.