Nehirova

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nehirova
Kale
Riverrun.png
Konum Nehir Toprakları, Batıdiyar
Yönetim Nehirova-Frey Hanesi
Tully Hanesi(Sürüldü) , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Önemli Yerler Su Kapısı, Tanrı Korusu, Sept, Değirmen Kulesi

Nehirova, Tully Hanesi'nin bin yıldan uzun süredir ev sahipliği yapan kalesidir. Üç Dişli Mızrak Nehri'nin Tökeztaş ve Kızıl Çatal kollarının birleştiği yerde, Nehir Toprakları'nın batısında kurulmuştur. Pembe Bakire'nin kuzeyinde ve Pelit Kalesi'nin kuzey batısındadır. Kale Yol Ağzındaki Han ile Lannis Limanı'nı bağlayan nehir yolunun üzerinde bulunur.


Düzen

Nehirova, çok büyük olmamasına rağmen üçgen şeklinde, güçlü bir kaledir. Kalenin kuzey ve güney sınırları iki nehirle çevrelenmiştir, batı yakasında ise büyük, yapay bir hendek vardır.Saldırı veya herhangi bir tehlike anında buradaki bent kapağı kaldırılarak hendeğin içinin tamamen suyla doldurulması sağlanır. Böylece kale, üç tarafı suyla çevrili bir ada konumuna dönüşür ve saldırmak neredeyse imkansız hale gelir.

Kalenin kum taşından yapılmış duvarları suyun içinden dimdik yükselir. Duvarlarda mazgallı siperler ve gözcü delikleri mevcuttur. Gözetleme kuleleri karşı kıyıları bile fersah fersah tarayabilecek bir görüş açısına sahiptir. Doğru düzgün bir askeri donanımla savaş durumda 200 asker oldukça yeterli olur ve yeterli hammadde mevcutsa Nehirova en az iki yıllık bir kuşatmaya dayanabilir. Muhafızlar balık sorguçlu miğfer giyer.

Nehirova.jpg
  • İç Kale, aynı Nehirova'nın kendisi gibi üçgen şeklindedir. Kale lordunun taş balkonu da aynı şekilde doğuya doğru uzanan bir üçgendir. Bu balkondan bakıldığında bütün kale duvarları, burçlar ve nehirlerin birleştiği nokta rahatlıkla görülebilir.
  • Büyük Salon, içinde Tully lordunun oturması için büyük bir koltuk vardır. Lordun oturduğu yerin yukarısında özel seyircilerin izlemesi için yapılmış bir bölme bulunur. Ayrıca, Salon'da gerektiğinde hizmetlilerin çağrılmasında kullanılmak üzere bir de çan vardır.
  • Zindanlar, Nehirova zindanlarında pencere yoktur. Zindanların kapıları çok ağırdır ve metal ya da ahşaptan yapılmıştır.
  • Değirmen Kulesi, içinde büyük bir su değirmeni barındırır. Tökeztaş'tan akan su, bu değirmeni döndürür. Kulenin bir yanı sarmaşıklarla kaplanmıştır.
  • Su Kapısı, devasa bir kemeri olan ağır, demir bir kale kapısıdır. Alt yarısı pastan kırmızıya dönmüştür. Kapının yarısı suyun altında olduğundan "Su Kapısı" adını almıştır. Birçok tekne güvende olması amacıyla iplerle duvarlardaki halkalara bağlanmıştır.
  • Tanrı Korusu, uzun kızıl ağaçların, çiçeklerin, kuş yuvalarının ve derelerin bulunduğu parlak, havadar bir bahçedir. Güneydeki diğer bütün Tanrı Korularında olduğu gibi Nehirova'nın Tanrı Korusu'ndaki büvet ağaçları da bin yıl önce kesilmiştir.
  • Sept, Nehirova'daki Sept, kumtaşından inşa edilmiş, yedi köşeli bir yapıdır. Hoster Tully tarafından, ölen karısı Minisa Whent için inşa edilmiştir. Buradaki Kutsal Yedi'nin şekilleri mermerden yapılmadır.
Asoif-artbook-riverrun.png

Tarihi

Tully Hanesi bin yıldır Nehirova'ya ve zengin topraklara hükmediyor.

Petyr Baelish gençlik yıllarının bir kısmını Nehirova'da Tully kardeşler Catelyn, Edmure ve Lysa'yla geçirmiştir.

Robert'ın İsyanı sırasında Nehirova septinde Ned Stark ile Catelyn Tully ve Jon Arryn ile Lysa Tully evlenmişlerdir. Ned ve Catelyn'in en büyük çocuğu Robb dokuz ay sonra Nehirova'da doğdu.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Beş Kralın Savaşı esnasında, Nehirova, Jaime Lannister'ın ana komutasında, Lannister askerleri tarafından kuşatılmıştır. Daha sonra Robb Stark'ın yönetiminde kırılan bu kuşatmada Jaime Lannister da tutsak alınmıştır.

Nehir Lordları'yla birleşip Nehirova'ya ulaşan Robb Stark, babasının idamının ardından izlenecek yeni bi yol, biat edilecek yeni bir kral düşünürken, kendi adamları tarafından Kuzey Kralı ilan edilmiştir. Daha önce hiç Kuzey Lordları adına savaşmamış, Nehirova'ya bağlı, Nehir Lordları bile Kral Robb'a bağlılık yemini etmişlerdir.

Nehirova'nın haritadaki yeri
Nehirova'nın haritadaki yeri
Nehirova
Nehirova'nın haritadaki yeri

Kralların Çarpışması

Karasu Savaşı'nda sonra Demir Taht Petyr Baelish'i Harrenhal'ın yeni lordu, Nehir Toprakları'nın ve Üç Dişli Mızrak'ın Azam Lordu olarak ilan eder ancak Tully Hanesi Üç Dişli Mızrak Kralı Robb Stark'a sadık kalırlar.

Kılıçların Fırtınası

Hoster Tully'nin 299 A.L'de hastalık sonucu ölmesinin ardından Üç Dişli Mızrak'ın Azam Lordluğu ve Nehirova Lordluğu oğlu Edmure'a geçmiştir.

Hala Nehirova zindanlarında tutsak olan Jaime Lannister, tutsak değiş tokuşu yapma amacında olan Catelyn Tully tarafından Su Kapısı'ndan gizlice geçirilerek serbest bırakılmıştır. Plana göre Jaime Lannister, Kral Topraklar'ına ulaştığı an Catelyn'in kızları Sansa ve Arya'yı güven içinde annelerinin yanına gönderecektir. Ancak Jaime, Kral Toprakları'na vardığında iki Stark kızı da kayıp, anneleri de ölü olduğundan bu vaat yerine getirilememiştir.

Robb Stark, Walder Frey'le tekrardan anlaşabilmek ve vatanını Greyjoy tehlikesinden arındırmak amacıyla rotasını değiştirerek kuzeye yönelmiştir. Annesi Catelyn ve kendisinin yerine Frey kızlarından biriyle evlenmeyi kabul eden dayısı Edmure'la birlikte İkizler'deki düğüne giderken Nehirova'nın kale kumandanlığını Brynden Tully'ye bırakmıştır.

Kargaların Ziyafeti

Kral Robb Stark'ın, annesi Catelyn Tully'nin ve Robb'a bağlı tüm kuzey askerlerinin İkizler'deki düğünde katledilmesinin ardından, ikinci kez Lannister askerleri tarafından kuşatılan Nehirova'yı, Brynden Tully uzun bir süre savunmuştur. Daha sonra; o sırada Lannister'ların tutsağı olan yeğeni Edmure'a zarar gelmemesi için kaleyi Jaime Lannister'la anlaşarak teslim etmek zorunda kalmış ama kale işgal edilmeden önce gizlice kaçmıştır. Demir Taht tarafından vatan haini olarak kabul edilen Edmure Tully ise tüm haklarından mahrum bırakılarak,tutsak olarak Casterly Kayasına gönderilmiştir. Nehirova lordluğu Genna Lannister'ın eşi Emmon Frey'e; Üç Dişli Mızrak'ın Azam Lordluğu ise Petyr Baelish'e verilmiştir.

Ejderhaların Dansı

Gerçek Nehirova varisi olan Edmure Tully'nin Roslin Frey'den olma oğlunun ise annesiyle birlikte Casterly Kayasındaki Edmure'a eşlik etmesine izin verilmiş ve ikisi beraber oraya gönderilmiştir.