Nehirova Kuşatması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nehirova Kuşatması
Siege of Riverrun.jpg
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 300FS
Yer Nehirova
Sonuç Demir Taht zaferi
Taraflar
Demir Taht:

Batı Toprakları, Lannister Hanesi öncülüğünde

Nehir Toprakları

Üç Dişli Mızrak Krallığı
Tully Hanesi
Kumandanlar
Sör Jaime Lannister
Sör Daven Lannister
Sör Ryman Frey
Sör Brynden Tully

Nehirova Kuşatması Beş Kralın Savaşı'nın sonlarına doğru yer alır. Sör Brynden Tully Nehirova'da güçlerini birleştirmiş Lannister Hanesi ve Frey Hanesi tarafından kuşatıldı ve Tully Hanesi'nin yerine yeni kurulmuş olan Nehirova'nın Frey Hanesi yükseldi.

Kuşatma

Üç Dişli Mızrak Kralı Robb Stark Kızıl Düğün'de öldükten sonra nehir lordları Demir Taht'a şartlarını sunar ve Stark-Tully Hanelerini krallıktan atmak için destek verirler. Lannister Hanesi Nehir Toprakları'ndaki son direniş kalıntılarının kırılması amacıyla Nehirova'nın kuşatılması, Sör Emmon Frey'in yeni Nehirova Lordu olması şartlarıyla müttefikleri Frey Hanesi tarafından desteklendi. Yeni Batı Muhafızı Sör Daven Lannister kuşatma emrini verir. Sör Ryman Frey iki bin Frey askeri ile Nehirova'ya doğru yürüyüşe geçer.

Sör Brynden Tully kuşatmanın olacağını önceden görür. Brynden kalede olmayan tüm erzağı ve malları toplar, gereksiz her şeyi kaleden atar ve uzun bir kuşatmaya hazırlanır. Ryman Tökeztaş'ın kuzeyinde büyük ve düzensiz Frey karargahını komuta eder. Kızıl Çatal'ın güneyinde Lord Emmon, Sör Forley Prester diğer batılı adamlar ve Kızıl Düğün'nden sonra Demir Taht'a diz çöken nehir lordları bulunmaktadır. Daven, Nehirova'yı savunan garnizonun kaçışını önlemek için Lannister Hanesi'nin karargahının Kızıl Çatal ve Tökeztaş arasına kurulmasını emreder. Ryman Kızıl Düğün'nde esir alınan Lord Edmure Tully'i getirir ve her gün kale teslim edilmezse onu asacağına dair tehditler savurur. Ryman asla Edmure'ı asamaz ancak kuşatma devam eder.

Sör Kevan Lannister Casterly Kayası'na olan yolculuğu sırasında kuşatmayı ziyaret eder ancak Daven'a yardım etmeyi reddeder. Sör Jaime Lannister Kral Toprakları'ndan bine yakın takviye kuvvetiyle yola çıkar ancak Nehirova'ya olan yolculukta Sör Jaime Harrenhal'da ayrılır ve Sör Ronnet ConningtonDağ'ın Adamları ile Bakire Havuzu'na yollar. Daven Jaime'yi Nehirova'nın yakınlarında hala kuzeylilere bağlı kanun kaçaklarının olduğu konusunda uyarır. Bu grup büyük ihtimalle Beric Dondarrion'ın komutasındaki gruptur.

Çözüm

Jaime Brynden Tully ile teslim olması için görüşür ancak Karabalık inatçı bir şekilde teklifi reddeder. Jaime Brynden'a sayılarının yirmi kat daha fazla olduğunu söyler ama Karabalık yirmi kat adamın yirmi kat daha fazla yemeğe ihtiyacı olduğunu söyler. Bu sonuçsuz görüşmeden sonra Jaime Ryman'ı görevinden azleder ve Edmure'ı kendisine getirmelerini söyler. Jaime Edmure'a Lannister kuvvetleri kaleye saldırırsa neler olacağını söyler.

Ne kadar kalabalık olduğumuzu gördün Edmure. Merdivenleri, kuleleri, mancınıkları, koçbaşlarını gördün. Eğer emir verirsem kuzenim hendeği geçecek ve kalenin kapılarını kıracak. Yüzlerce adam ölecek, çoğu senin adamın olacak. İlk dalga senin eski sancak beylerinden oluşacak; yani güne, İkizler'de senin için can vermiş adamların babalarını ve kardeşlerini öldürerek başlayacaksın. Freyler ikinci dalga olacak, Frey sıkıntısı çekmiyorum. Okçuların oksuz kaldığında ve şövalyelerin kılıçlarını kaldıramayacak kadar yorulduğunda, benim batılı adamlarım gelecek. Kale düştüğünde, kalenin içindeki herkes kılıçtan geçirilecek. Sürülerin telef edilecek, tanrı korun kesilip devrilecek, iç kalelerin ve kulelerin yakılacak. Duvarlarını yıkacağım ve Tökeztaş'ın yönünü harabelere doğru çevireceğim. İşimi bitirdiğimde, orda bir zamanlar bir kale olduğu bile anlaşılamayacak. Karın bunlar olmadan önce doğurabilir. Çocuğunu istersin diye tahmin ediyorum. Doğduğunda onu sana göstereceğim. Bir mancınıkla.

Lord Edmure Tully amcası Brynden ile konuşmayı kabul eder. Edmure ertesi gün kaleyi teslim eder ancak Jaime'nin canını sıkan Brynden kaleden gizlice kaçmıştır.

Sonuç

Edmure Jeyne Westerling ile beraber Casterly Kayası'na gönderildi. Brynden muhtemelen Kızıl Çatal'dan yüzerek kaçtı. Tully garnizonu silahsız bırakılıp serbest bırakılmasına rağmen Sör Desmond Grell ve Sör Robin Ryger siyahları giymeyi tercih etti. Ryman Fairmarket'te asılmış halde bulundu. Katilleri bilinmemektedir. Nehirova'nın Frey Hanesi kuruldu ve Jaime Kuzgunağaç Kalesi Kuşatması'na son vermek için yola çıktı.