Nehirova Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nehirova Savaşı
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 298FS
Yer Nehirova, Nehir Toprakları
Sonuç Lannister zaferi
Taraflar
Demir Taht/Kral Toprakları-Baratheon Hanesi:

Batı Toprakları, Lannister Hanesi liderliğinde

Nehir Toprakları, Tully Hanesi liderliğinde
Kumandanlar
Sör Jaime Lannister Sör Edmure Tully
Lord Tytos Blackwood

Nehirova Savaşı, Beş Kralın Savaşı sırasında gerçekleşen en önemli ikinci savaştır.

Başlangıç

Sör Jaime Lannister Altın Diş Savaşı'nda küçük Tully kuvvetini yendikten sonra Jaime ve Lord Tywin, Nehir Toprakları'nı istilaya başlar. Jaime Nehirova'ya doğru ilerlerken Sör Edmure Tully babası Lord Hoster Tully'nin sancaktarları olan lordlar ve şövalyelere haber gönderir. Gelen sancaktarların azlığı ve Altın Diş Savaşı gibi olası bir savaştan kendi bölgelerini korumak istemeleri sebebiyle Sör Edmure'nin planları boşa çıkar. Gelmeyenler arasında Lord Walder Frey'de vardır.

Savaş

Sör Jaime Lannister'ı, Nehirova duvarlarının altında Tully ordusu karşılar. Jaime zafer kazanır ve birçok nehir lordunu bozguna uğratır. Edmure ve sancaktaları olan şövalyeler ile lordların bir çoğu esir alınır. Lord Tytos Blackwood hayatta kalan askerlerin bir kısmını Nehirova'ya geri getirir ve Jaime tarafından kuşatılır.

Sonuç

Savaş sırasında Lord Tywin Lannister, Edmure'nin Sör Gregor Clegane'i durdurmak için sınır boyunca dağıttığı ordusuna karşılık büyük bir Lannister ordusunu bölgeye geçirir. Yeniden orduların toplanma ihtimaline karşılık Tywin ve Kevan parça parça birlikleri yok eder. Sonra savaşmadan birçok kaleyi ele geçirir, en önemlisi ise Harrenhal'dır. Daha sonra ise Nehirova'daki kuşatmayı kıracak olası bir Stark yada Arryn saldırısı için ordusunu Yakut Geçidi'ne getirir ve Kral'ın Şehri ile temas halinde olur.

Alıntılar

Biz daha harekete geçemeden senin aptal kardeşinin savaşı kaybetmesi benim hatam mı ? Kralkatili'nin hazır bir peyniri baltayla kestiği gibi savaşı kazandığı söyleniyor.

Lord Walder Frey'den Catelyn Tully'e