Ny Sar

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ny Sar
Harabe Şehir
350px-Ny Sar.jpg
Konum Essos, Rhoyne Nehri'nin üzerinde.
Yıkılma Tarihi 700FÖ, İkinci Bahar Savaşı ardından.


Ny Sar Essos'ta Rhoyne ve Noyne nehirlerinin kesişme noktasında bulunan harabe bir şehirdir. Zamanında içerisinde Prenses Nymeria'nın sarayını barındırıyordu fakat Valyrian Özgür Halkı tarafından yıkıldı.

Güney Essos ve Ny Sar'ın konumu.

Geçmişi

Üstat Yandel Ny Sar şehrini "Pınarların şehri, şarkıyla hayata tutunan" olarak tanımlıyor.

Gri Garris, Ny Sar Prensi, daha sonra gelişecek olan Norvos şehrinde yaşayan tüm Kıllı İnsanlar'ı kovdu. Her nasılsa Garris'in Rhoynar'ı bölgede kalmadı.

Chroyne'nin prensi Rhoynar'ın sakinleriyle uzlaşmada öncülük etti fakat Volatenes ve onların İkinci Bahar Savaşı boyunca Volantis'te kalan Valyrian Kralı tarafından mağlup edildiler. Prenses Nymeria kendi şehrinde insanların köleleştirilmesinden korkuyordu, Rhoyne üzerinde bulunan bütün gemileri topladı ve onları taşıyabilecekleri kadar çocuk ve kadınlarla doldurdu. Nymeria bu on bin geminin Rhoyne'nın aşağısına gitmesini oradan Sarhoy'u ve Yaz Denizi'ni geçip Dorne'a ulaşmasını sağladı.

Nymeria'nın Sarayı'nın harabesinden geriye kalan; pembe ve yeşil mermerden oluşan kocaman bir saray, onun çökmüş kubbeleri ve kırık kule tepelerinin yukarısında büyüyen bir dizi kemer. Noyne'in uzak güneyi Ny Sar şimdilerde Norvoslu kadırgalar tarafından kontrol ediliyor.

Son Olaylar

Ejderhaların Dansı

Genç Griff ve onların topluluğu Volantis'e giderken Ny Sar'dan geçtiler. Tyrion Lannister Rhoyne'un doğu kıyısındaki harabeleri görür:"çarpık duvarlar ve düşmüş kuleler, kırık kubbeler ve sıralarca çürümüş odundan sütunlar, sokaklar çamurla tıkanmış ve yerler mor yosunlarla kaplanmış." Tyrion'a göre bu şehir Ghoyan Drohe'dan 10 kat daha geniştir. Tyrion bonesnapper kaplumbağalarının güneşlendiklerini farkeder. Hemen ardından boynuzlu bir kaplumbağa Shy Maid'e altı metreden uzakta değilmiş gibi görünür. Yandry bunun Nehrin Eski İnsanı olduğunu söylerken Ysilla haykırarak bu canlıyı gördükleri için kutsandıklarını söyler.

Alıntılar

İşte Ny Sar, Anne'nin Vahşi Kızıyla buluştuğu yer, Noyne.

- Yandry Tyrion'a söylüyor.